Skóra sucha to co raz częściej występujący rodzaj cery. Niestety narażeni jesteśmy na silne czynniki, determinujące nasze funkcjonowanie, w tym i naszą skórę. Poza starzeniem będącym naturalnym procesem, przebywamy wiele godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach, używamy chlorowanej wody, spożywamy niezdrowe posiłki, wodę zastępujemy kawą i napojami energetycznymi… Często także zaniedbujemy na co dzień pielęgnację naszego ciała lub stosujemy nieodpowiednią profilaktykę.
Jak rozpoznać ten rodzaj skóry? Otóż łatwo możemy to zaobserwować biorąc pod uwagę kolor. Skóra sucha zwykle jest jasnożółta lub jasnoróżowa, prześwitująca, widać przez nią naczynka krwionośne. Poza tym ma skłonność do łuszczenia, zwykle jest matowa, szorstka, mało elastyczna. Bardzo często występują na niej podrażnienia, wysypki, alergie skórne. Sucha skóra źle reaguje także na mydła, wodę , czynniki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, słońce, mróz.
Ten rodzaj skóry jest szczególnie narażony na przedwczesne starzenie, toteż myślę, że każdej z nas zależy na tym, aby zapobiec temu procesowi. W pielęgnacji najważniejsza jest systematyczność i odpowiedni dobór kosmetyków. Należy zacząć od doboru żelu do mycia twarzy, aczkolwiek do tej czynności nie powinnyśmy stosować wody z kranu, należy ją zastąpić wodą przegotowaną, mineralną lub termalną. Możemy także żel do mycia zastąpić mleczkiem lub śmietanką do demakijażu, dzięki czemu nie ucierpi bariera ochronna naszej skóry. Dobrymrozwiązaniem są także płyny miceralne, które skutecznie poradzą sobie z zanieczyszczeniami, nawilżeniem i ochroną. Nie możemy ominąć tonizacji, nakładajmy tonik przyciskając delikatnie płatek kosmetyczny do twarzy, zamiast pocierać, dzięki czemu skóra będzie mogła wchłonąć więcej kosmetyku. Kolejnym etapem jest krem.Powinnyśmy mieć w swojej kosmetyczce dwa: na dzień i na noc. Krem na dzień koniecznie musi być lekki, nawilżający i łagodny. Z kolei ten na noc może być o formule tłustej lub półtłustej, możemy go zastąpić maścią z witaminą A, która wzmocni naszą skórę. Istotne jest także złuszczanie martwego naskórka, do którego nie możemy użyć peelingu gruboziarnistego. Należy wybrać produkt przeznaczony do skóry wrażliwej np. peeling enzymatyczny. Do kąpieli natomiast starajmy się stosować preparaty na bazie olejków lub z nawilżającymi składnikami np. oliwą z oliwek, masłem kakaowym, masłem shea. Najlepiej, aby preparaty, których będziemy używam, miały ph bliskie 5,5, czyli podobnie jak skóra.
Bądźmy czujne, gdyż skóra sucha niekoniecznie występuje tylko ze względu na wiek, uwarunkowania genetyczne lub czynniki mechaniczne. Może to być także objaw choroby. Najczęstsze schorzenia wywołujące syndrom suchej skóry to łuszczyca, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry. Kobietom w ciąży lub okresie menopauzy także zdarza się, że skóra staje się bardziej sucha. Ponadto pobudką może być silny stres, zażywanie sterydów.
Reasumując, każdego z nas może dotknąć ten problem, warto być przygotowanym, zadbać o odpowiednią profilaktykę, stosując kremy z filtrami, nie narażając się na szkodliwe czynniki, wykonując regularnie badania okresowe, odwiedzając od czasu do czasu kosmetyczkę, która pomoże ocenić stan naszej skóry. To ważne, abyśmy mogły długo cieszyć się życiem, zadbanym wyglądem i młodą aparycją.
Zobacz również:
- Mleczne maseczki – domowe sposoby
- Maseczki pod oczy – domowe sposoby
- Maseczki nawilżające domowe sposoby
- Jakie kremy stosować zimą?