Jakie kremy stosować zimą? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jakie kremy stosować zimą?

30 stycznia 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W okresie zimowym nasza skóra narażona jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wiatr i mróz, jak również na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. W tym okresie skóra wymaga nieco innej pielęgnacji.

Zimą skóra traci wilgoć prawie dwa razy szybciej niż latem, a zatem szybciej staje się szorstka, mało elastyczna i szybciej ulega podrażnieniom. Słabną bowiem jej naturalne mechanizmy ochronne, zwłaszcza bariera lipidowa naskórka. Brak dostatecznej ochrony może prowadzić do przemrożenia, a nawet odmrożenia wrażliwych partii skóry. Już stosunkowo łagodne przemarznięcia mogą spowodować popękanie naczynek krwionośnych, co ma z kolei niekorzystny wpływ nie tylko na wygląd, ale i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Warto zatem poznać i zapamiętać kilka ważnych zasad pielęgnacji skóry zimą.

Czym jest bariera ochronna

Aby lepiej zapamiętać zasady zimowej pielęgnacji, warto w pierwszej kolejności zapoznać się bliżej z działaniem bariery ochronnej, która ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry, a tym samym dla ładnego jej wyglądu.

Bariera ochronna, zwana również płaszczem lipidowym skóry lub „murem ceglanym”, stanowi warstwę lipidową naskórka chroniącą skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, wnikaniem bakterii, wirusów i grzybów oraz przed utratą wody. Bariera ochronna składa się z trzech substancji: naturalnej wydzieliny gruczołów łojowych, lipidów warstwy rogowej oraz substancji dostarczanych z zewnątrz – kosmetyków pielęgnacyjno-odżywczych.

Funkcjonowanie bariery ochronnej związane jest z procesem wydzielania przez skórę wody, tłuszczu białka (keratyna w zrogowaciałych łuskach) oraz węglowowodorów. Szczególnie ważną rolę bariera ochronna pełni w zapobieganiu swobodnemu parowaniu wody. Im większe bowiem parowanie wody, przy braku zdolności wiązania wody, tym silniejsze wysuszenie skóry, która marszczy się, jest sucha i mniej elastyczna. Tę utratę wody przez skórę określa się mianem TEWL- przeznaskórkowa utrata wody.

Bariera ochronna zbudowana jest z podwójnej warstwy lipidowej zawierającej ceramidy, a jej grubość ma duże znaczenie w przepuszczalności wody (TEWL) i innych substancji. Z kolei tłuszcz znajdujący się na powierzchni skóry, decydujący o elastyczności i nienaruszalności powierzchni skóry, składa się z dwóch rodzajów tłuszczy różnego pochodzenia. Są to:
· Łój, który produkowany jest w gruczołach łojowych. Nasza skóra wydziela ok. 2 g łoju każdego dnia.
· Tłuszcz zrogowaciały, który powstaje w wyniku przemiany komórek w warstwie ziarnistej.
Tłuszcz znajdujący się na powierzchni skóry oraz woda (pot oraz woda przeznaskórkowa) tworzą warstwę na powierzchni skóry stanowiącą naturalną emulsję.

Skład lipidów oraz tłuszczów znajdujących się na powierzchni skóry ulega zmianie w zależności od rejonu ciała, płci, wieku oraz jest związany z porą roku oraz warunkami atmosferycznymi. W utrzymaniu prawidłowego nawilżenia oraz elastyczności skóry największą rolę pełnią ceramidy. Zimą dochodzi do spowolnienia syntezy kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów nawet o 40%. W rezultacie osłabiona zostaje bariera ochronna i skóra traci prawidłową wilgotność. Z kolei przy spadku zawartości wody w warstwie rogowej poniżej 10%, dochodzi do odwodnienia skóry.

Wszystkie te czynniki działają najczęściej równocześnie w ciągu dnia (niektóre, jak niska wilgotność, przez całą dobę), dlatego każdy rodzaj skóry ulega przesuszeniu i odwodnieniu, a potem każda reaguje w swoisty sposób. Najczęściej pojawiają się podrażnienia i pieczenie, następnie rozwijają się lawinowo kolejne objawy.

Zima a typ cery

Wydawałoby się, że cera tłusta jest w naturalny sposób dobrze chroniona. Jednak zimą po krótkim czasie zmniejszenia produkcji łoju, odpowiada na stres środowiskowy wzmożonym łojotokiem, szczególnie widocznym u nastolatek. W efekcie, pod błyszczącą powierzchnią, kryją się wysuszone lub nawet odwodnione warstwy skóry. Nasila się wysyp krostek i zmian trądzikowych, które mogą być dodatkowo podrażniane przez szorstką czapkę lub szalik. Cera sucha staje się z kolei w porze zimowej dodatkowo odwodniona, łuszczy się, ściąga i piecze. Trudno na taką skórę nałożyć makijaż ponieważ nierówno się rozprowadza.

Dla cery wrażliwej zima jest najtrudniejszą porą roku, bo działają na nią wszystkie czynniki środowiskowe równocześnie. Przy tej cerze najszybciej ulega zaburzeniom gra naczynioruchowa, zwiększając podatność na odmrożenia. Po sezonie pozostaje sieć poszerzonych naczynek, tworzących niekiedy sinawe plamy. Ponadto utrzymuje się długotrwała nadwrażliwość na dotyk, a także na większość preparatów do twarzy. Pielęgnacja jest trudna, bo cera wrażliwa przejmuje czasami cechy typowe dla skóry alergicznej. W takim przypadku na pomoc przychodzi nam szwajcarska marka Declaré – oferująca kosmetyki stworzone dla cery wrażliwej. Doskonałym SOS dla skóry podrażnionej i przesuszonej jest linia Stress Balance a szczególnie krem Skin Meditation, który ze względu na swój kojący skład (wyciąg z lnu) znacząco niweluje podrażnienia skóry.

Pielęgnacja w ciągu dnia

Właściwe pielęgnowanie każdej skóry w zimie jest trudnym zadaniem, bo wymaga zupełnej wymiany kosmetyków, rezygnacji z niektórych przyzwyczajeń oraz trochę więcej czasu.

Codzienne oczyszczanie skóry powinno odbywać się preparatami bez alkoholu oraz nie naruszającymi pH skóry. Declaré proponuje tutaj mleczko do demakijażu z wyciągiem z lipy lub innowacyjny puder, który w kontakcie z niewielką ilością wody zamienia się w piankę. Produkt bardzo dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia nie naruszając przy tym bariery lipidowej skóry. W okresie zimowym należy również pamiętać o co najmniej 30-minutowym odstępie czasowym od mycia twarzy do wyjścia na zewnątrz.

Wieczorem w domu rezygnujemy z kremów tłustych, które hamują oddawanie ciepła i sprzyjają powstawaniu rumienia. Dlatego zaleca się kosmetyki z substancjami nawilżającymi, które wiążą wodę i uniemożliwiają jej szybką ucieczkę ze skóry. Najsilniej działającą substancją nawilżającą jest kwas hialuronowy. Declaré proponuje z linii Hydro Balance krem Hydroforce o przyjemnej konsystencji lodów śmietanowych lub krem Siła oceanu z minerałami z wody morskiej.

Zupełnie inny krem powinno się stosować przed każdym wyjściem na zewnątrz. Kremy nawilżające nowej generacji mogą być stosowane rano pod warunkiem, że są to kosmetyki typowo zimowe, o mniejszej zawartości wody w składzie. Eliminujemy kremy o konsystencji żelu. Przy cerze tłustej, mieszanej wystarczy lekki krem odżywczy, a dla cery suchej i wrażliwej najlepszy będzie bogaty krem o dużej zawartości lipidów.

Należy pamiętać, aby aplikować je także znacznie wcześniej przed wyjściem, bo inaczej tłusty film uniemożliwi zrobienie makijażu. Declaré posiada świetna linię Vital Balance – linię produktów odżywczych. Dla każdego rodzaju skóry Declaré dysponuje odpowiednim produktem dla tłustej, mieszanej – Krem multiwitaminowy z linii Vital Balance a dla bardzo suchej Nutrilipid zawierający ceramidy oraz witaminę E.

Doskonałym uzupełnieniem kremów są również maseczki. Nawilżającą kremową maskę Declaré można nałożyć na noc lub w ciągu dnia.

Specjalnej pielęgnacji wymaga cienka, pozbawiona gruczołów łojowych skóra pod oczami, którą trzeba szczególnie chronić przed wiatrem, mrozem i słońcem. Z asortymentu Declaré polecamy bogaty krem Nutrilipid z wyciągiem z soi oraz mikrokolagenem.

Zimowe zalecenia w pigułce:

  • Stosować regularnie odżywcze kremy do twarzy na dzień.
  • Usta należy chronić tłustą pomadką.
  • Skutecznej ochrony tłustym kremem wymagają także uszy i nos.
  • Szyja, którą pokrywają szczelnie golfy oraz szaliki, także potrzebuje odżywienia. Warto zatem wieczorem nakładać kremy o działaniu regenerującym lub kuracje ampułkowe.
  • Zimą zrezygnujemy z agresywnych zabiegów kosmetycznych.
  • Zrezygnujemy również z preparatów drażniących, mających w składzie kwasy, retinoidy.
  • Ograniczmy peelingi niszczące naturalną ochronę lipidową.
  • Uważajmy na rozgrzewanie za pomocą gorących napojów, ponieważ wtedy gwałtownie rozszerzają naczynka krwionośne.
  • Nawilżajmy pomieszczenia, w których przebywamy, aby skóra się nadmiernie nie wysuszała.
  • Uzupełniajmy niedobory płynów, zimą przy mrozie ubytki wody w organizmie są duże, porównywalne z letnimi.
  • Wieczorem nasycajmy do woli skórę preparatami nawilżającymi.
  • Dla dobra naczynek zrezygnujmy z gorących kąpieli.
  • Dłonie też potrzebują ochrony, nie moczmy ich przed wyjściem i nie żałujmy kremu do rąk.
  • Używajmy preparatów pielęgnacyjnych, typowych dla tej pory roku.
  • Mimo mrozu, pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania przed snem, przynajmniej kilka minut.
  • Na noc zmniejszmy lekko ogrzewanie.
  • Pamiętajmy, że nikotyna obkurcza naczynia i łatwiej wtedy o odmrożenia.
  • Już wczesną wiosną zaplanujmy kuracje regenerujące skórę, najlepiej w gabinecie kosmetycznym.

Karolina Kempa-Cofta
Ekspert marki Declaré Switzerland
www.declare.pl

Share and Enjoy !

Shares





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jakie kremy stosować zimą?

  1. avatar cforcraving pisze:

    W tym roku moja tłusta cera po raz pierwszy zbuntowała się w zimie. Zawsze używałam lekkich nawilżaczy, które niestety okazały się nie wystarczające. Przerzuciłam się na pielęgnację lipidową Iwostinu, dogłębnie nawilżającą maseczkę Rexeline…i moja skóra odżyła ;) nigdy nie była w tak dobrej kondycji, zmniejszyło się prztłuszczanie, a większość krostek i grudek zniknęło :)

Dodaj komentarz