Skierowanie do sanatorium – jak się dostać, ile się czeka? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Skierowanie do sanatorium – jak się dostać, ile się czeka?

25 lutego 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Sanatorium to nie tylko miejsce rehabilitacji schorzeń, ale również azyl, w którym możemy odpocząć od codziennego życia. Niestety, w związku z pandemią COVID-19 mocno zmieniły się zasady dotyczące turnusów uzdrowiskowych. Czy zatem można teraz otrzymać skierowanie do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium – komu się należy?

„Z zasady z opieki kuracyjnej w ośrodkach uzdrowiskowych mogą korzystać osoby ubezpieczone w NFZ. Sanatorium należy się również rolnikom oraz innym osobom ubezpieczonym w KRUS. Wyjazd do uzdrowiska przysługuje również chorym lub niepełnosprawnym, w których przypadku rehabilitacja jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania” – mówi ekspert finansowy z Aasa, instytucji pożyczkowej oferującej pożyczki przez internet. 

Ważne jest jednak, aby osoba ubiegająca się o skierowanie do sanatorium była samodzielna. Cierpienie na przewlekłe schorzenia utrudniające poruszanie się nie wyklucza pozytywnej decyzji o pobycie w uzdrowisku, ale wymagane jest wtedy określenie stopnia samoobsługi oraz ogólnej sprawności ruchowej.

Z sanatorium można również skorzystać prywatnie, ale wiąże się to ze znacznymi kosztami, których NFZ nie będzie w żaden sposób refundować. W takich przypadkach można rozważyć zewnętrzne źródła finansowania jak pożyczki czy kredyty. Mogą być one przeznaczone na dowolny cel, co oznacza, że dzięki nim możemy również sfinansować swój pobyt w sanatorium i poszczególne zabiegi rehabilitacyjne.

Skierowanie do sanatorium – jak je dostać?

Pierwszym krokiem niezbędnym do otrzymania prawa do wizyty w sanatorium NFZ jest rekomendacja wydana przez lekarza rodzinnego lub lekarza specjalistę. W tym celu zostaniesz dokładnie przebadany, a doktor przeprowadzi z Tobą wnikliwy wywiad, którego celem będzie precyzyjne określenie Twoich dolegliwości zdrowotnych. Na tym etapie lekarz stwierdzi także, czy masz jakieś przeciwwskazania do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych. Nie musisz się tym przejmować – takie przeciwwskazania występują niezwykle rzadko.

Podczas wizyty lekarskiej niezbędne może okazać się wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych, takich jak zdjęcia RTG lub EKG. Lekarz może również skierować Cię na podstawowe badanie moczu oraz morfologię krwi.

Po zakończeniu wizyty oraz wykonaniu niezbędnych badań lekarz podejmie decyzję dotyczącą wydania skierowania. Narodowy Fundusz Zdrowia umożliwia wybór preferowanego przez Ciebie miejsca pobytu. Może to być uzdrowisko na terenach nizinnych, podgórskich, górskich lub nadmorskich.

Do składanego przez Ciebie skierowania NFZ powinieneś dołączyć kopię swoich dokumentów. Nie zawsze jest to obowiązkowe, dlatego pamiętaj, by zapytać o to swojego lekarza podczas wizyty.

Następnym krokiem jest dostarczenie skierowania do sanatorium. Możesz dokonać tego własnoręcznie, dostarczając je lub wysyłając pocztą do siedziby NFZ. Jednak w praktyce często i ta czynność dokonywana jest przez samego lekarza.

Otrzymany wniosek zostanie zarejestrowany i odpowiednio oceniony w NFZ. Skierowania poprawnie wypełnione są oficjalnie rejestrowane i nadawany jest im urzędowy numer. Jeśli na tym etapie zostaną wykryte jakiekolwiek błędy lub braki formalne, takie jak przykładowo brak pieczątki lekarskiej, to zostaniesz o nich oficjalnie poinformowany i poproszony o ich skorygowanie.

Poprawnie wypełnione skierowania do sanatorium trafiają do lekarza, który w oparciu o dane zawarte we wniosku ocenia, czy dany pacjent kwalifikuje się do rozpoczęcia turnusu uzdrawiającego. Podjęta przez niego decyzja zostanie Ci dostarczona oficjalną drogą pocztową.

Ostatnim krokiem jest uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie na termin rozpoczęcia kuracji w sanatorium. Kolejka bywa, niestety, długa – NFZ oficjalnie podaje, że czas oczekiwania wynosi około 2 lat. W momencie, w którym zwolni się dla Ciebie miejsce, otrzymasz listowne powiadomienie wysłane z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mógł przygotować się do wyjazdu.

Kolejka do sanatorium – jak ją sprawdzić?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie swojego miejsca w kolejce do uzdrowiska jest skorzystanie z rządowego portalu, który bez problemu można znaleźć w sieci. W formularzu wystarczy podać swój numer skierowania oraz datę urodzenia w formacie ośmiocyfrowym (rok-miesiąc-dzień).

Internetowa przeglądarka skierowań umożliwi Ci sprawdzenie, jak długa jest obecnie kolejka do sanatorium oraz pokaże Ci miejsce, które w niej aktualnie zajmujesz.

Kiedy przychodzi zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium?

Zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium przyjdzie najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem turnusu uzdrowiskowego. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej ilości czasu na spakowanie się i przygotowanie do wyjazdu. Bardzo przydatnym narzędziem jest przeglądarka skierowań do sanatorium, która pozwoli Ci określić z wyprzedzeniem, kiedy wypadnie Twoja kolej na wyjazd.

Jak napisać rezygnację z sanatorium?

Co zrobić, jeśli z jakichś powodów nie chcesz bądź nie możesz wyjechać do uzdrowiska? W tym celu niezbędne będzie złożenie specjalnego oświadczenia, w którym zrzekniesz się terminu turnusu.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną zalecane jest zachowanie dystansu społecznego i unikanie skupisk ludzkich. Rząd przygotował jednak rozwiązanie, które polega na przesunięciu wyjazdu. Polega ono na odsyłaniu skierowań do sanatorium oraz ich realizacji w przyszłości.

Jeśli jednak chcesz całkowicie odwołać swoją wizytę w sanatorium, to możesz złożyć specjalny wniosek, w którym podasz przyczynę rezygnacji. Za uzasadnione przyczyny NFZ uznaje wypadek losowy, chorobę lub pobyt w szpitalu.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...