Sernik Kapłański

3 maja 2012, dodał: Ervisha
Artykuł zewnętrzny

Składniki Muszą mieć temperaturę pokojową.

Ciasto:
1/2 kostki margaryny
1 jajo
1/2 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 szklanki mąki
3 łyżki kakao

Przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia zagniatamy z margaryną, jajkami i cukrem. Dosypujemy kakao i ugniatamy do momentu uzyskania ciasta o jednolitej konsystencji. Wstawiamy do zamrażalnika na pół godziny.

Masa:
1 kg sera białego półtłustego
1 łyżka mąki ziemniaczanej
niepełna szklanka cukru (Warto spróbować masę i ewentualnie ją dosłodzić)
5 jaj
1/3 kostki masła roślinnego

Twaróg rozdrabniamy widelcem lub ręką i wrzucamy do misy. Dodajemy stopniowo po jednym jajku, cukier, masło roślinne i miksujemy wszystkie składniki na gładką masę. Na końcu dodajemy łyżkę mąki ziemniaczanej i dokładnie mieszamy. Jeśli chcemy mozemy dodać aromat (ja nie dałam).
Masa nie powinna być zbyt płynna, jeśli tak się zdarzy, dodajemy jeszcze odrobinę mąki. Ja dodałam niewielką ilość cukru, jednak warto spróbować masę serową i ewentualnie ją dosłodzić.

Ważne by jajka ubijać w całości z serem. Nie wolno ubijać żółtek i białek osobno. Białka rozkłócamy z żółtkami i krótko miksujemy z twarogiem, tylko do połączenia się składników, na średniej prędkości miksera. Zbyt długie miksowanie spowoduje niepotrzebne napowietrzanie masy serowej. Taki sernik urośnie w trakcie pieczenia, a stygnąc opadnie i popęka.

Wykonanie sernika:
Prodiż wykładamy papierem do pieczenia, smarujemy margaryną,wykładamy połową ciasta i podpiekamy przez około 10-15 minut. Następnie wykładamy masę serową i na wierzch ścieramy pozostałe ciasto. Pieczemy ok. 50-60 min.  Ciasto jest jest gotowe, gdy masa serowa jest ścięta z wierzchu. Warto zapamiętać, ze sernik piecze się nawet po wyłączeniu prodiża, kiedy zostawiamy go do przestygnięcia, dlatego nie wolno wydłużać czasu pieczenia. Sernik zostawiamy w prodiżu do całkowitego wystygnięcia.

JEŚLI PIECZEMY W PIEKARNIKU
Sernik w piekarniku pieczemy na środkowej pozycji w temperaturze nie wyższej niż 180 stopni BEZ TERMOOBIEGU. Tak samo jak w przypadku prodiża sernik jest gotowy gdy masa serowa jest ścięta z wierzchu. Gotowego ciasta nie wolno wyjmować od razu z piekarnika. Po upływie danego czasu wyłączamy piekarnik i zostawiamy w nim sernik na jakieś 10 minut (sernik jeszcze się dopiecze) Potem lekko uchylamy drzwiczki (tak by powstała malutka szparka) i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia.  Dzięki temu zabiegowi sernik nie popęka i nie opadnie a także będzie bardzo wilgotny (powstanie na nim rosa:) ).
Kiedy ciasto ostygnie wyjmujemy je z prodiża bądź piekarnika, kroimy na kawałki i zajadamy delektując się wybornym smakiem.

Nie przejmujcie się jeśli ciasto wam troszkę opadnie. Prawda jest taka, że nawet udany sernik może czasem klapnąć, gdyż wilgotne ciasta już tak mają.

SMACZNEGO :)

P.S. Podobno nazwa sernika pochodzi od koloratki księdza którą przypomina wyglądem :)