„Rozbroić narcyza” – recenzja

17 października 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wendy T. Behary: „Rozbroić narcyza”

Ponad 75% narcyzów to mężczyźni. Wendy Behary ukazuje nam źródła takiej konstrukcji psychicznej, szczególnie uciążliwej dla otoczenia, a obecnej u osoby tkwiącej w postawie samozachwytu. Ta książka to bardzo przydatny poradnik dla każdego z nas – bo czy ktoś nie miał w swoim życiu okazji, by zetknąć się z ludźmi, którzy nie widzą dalej niż czubek własnego nosa, a uczucia innych zdają się dla nich nie istnieć?

narIstnieje jednak wiele związków, w których narcyzm jednego z partnerów staje się udręką dla tej drugiej osoby i na dłuższą metę taka relacja nie może być trwała. Autorka podchodzi do tego zagadnienia w sposób kompleksowy – analizuje cały schemat i mechanizmy działania ludzkiej osobowości. Wnika w szczegółowe kwestie działania mózgu, kluczowe dla postrzegania świata i przyjmowanie określonych postaw. Egoizm narcyza to wypadkowa jego oczekiwań wobec życia i otoczenia. Czuje się najważniejszy, a jego potrzeby są na piedestale, z którego trudno dostrzec drugiego człowieka.

Autorka jest doskonałą obserwatorką – potrafi uchwycić sedno jednego z najbardziej skomplikowanych problemów, z jakim musi się zmierzyć psycholog. Wywodzi źródła narcyzmu z różnorakich życiowych sytuacji, począwszy od nieprawidłowych relacji rodzinnych w rodzinnym domu osoby dotkniętej tą przypadłością,. Jako psycholog kliniczny z dużym doświadczeniem i wiedzą teoretyczną, potrafi z wyczuciem pisać o konkretnych przypadkach, które zdarzyło jej się spotkać w swej karierze zawodowej.

Narcyzm może stać się cechą zarówno dziecka rozpieszczonego, jak i emocjonalnie osamotnionego i kochanego warunkowo. Jego podstawowe objawy to: megalomania, chłód emocjonalny, samowystarczalność, pewność siebie i skłonność do nakładania masek oraz odgrywania ról, które ukrywają prawdziwe pragnienia narcyza.

Jak radzić sobie z narcyzem? Jak uwrażliwić go na nasze potrzeby i nauczyć empatii? Jak dostosować metody terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta? Czym jest „zdrowy narcyzm” i jak zdiagnozować u osoby z trudnym charakterem przejawy narcyzmu? W tym poradniku znajdujemy cenne wskazówki, jak postępować, by narcyzm partnera nie utrudniał nam życia.
Polecam tę lekturę nie tylko osobom zainteresowanym poszerzeniem swojej wiedzy na temat psychologii człowieka, ale również każdemu, kto chciałby poprawić swe relacje z otoczeniem.
Daria S.

Książkę poleca Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

13 emerytura do zwrotu? - kto będzi…
W ogóle po co komuś emerytura jak ma taką chęć pracować :D Albo pracujesz,...
Wysoka wrażliwość u dzieci.
Wrażliwe dziecko ma przechlapane, warto nad tym pracować już od małego, żeby potem...
Algorytm- długości życia.
Są też wypadki i takie wyliczenia biorą wtedy w łeb, bo naukowiec nie przewidzi,...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
Zastąpią nas imigranci we wszystkich kolorach skóry, którzy już czekają z licznym przychówkiem pod...