URODA I ZDROWIE

Rośliny, które nawilżają powietrze

10 października 2016, dodał: Emilia

Na dworze wieje, słońce jakieś takie marniutkie, a słupek na termometrze kurczy się jak wełniany szalik wyprany w zbyt gorącej wodzie. Zimno. Ale nie w domu. W domu grzeją nas kaloryfery. I choć organizm woła ratunku, kurek odkręcamy do oporu.

Najlepszym „odświeżaczem” i „nawilżaczem” mieszkania są rośliny, które dostarczają nam tlenu i pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla. Jednak aby spełniły swoją rolę nie wystarczy jeden kwiatek w doniczce. Im większe pomieszczenie, tym więcej powinniśmy ustawić w nim roślin, na przykład w pokoju 20-metrowym przynajmniej dwie lub trzy. W 40-metrowym zacznijmy od pięciu. Ważne jest też, jaką roślinę wybierzemy.

Oto popularne rośliny domowe, które warto hodować:

1.Paproć

To roślina, która najskuteczniej walczy z zanieczyszczeniami. Ten popularny gatunek-a szczególnie nefrolepis wysoki – najszybciej spośród wszystkich zielonych domowych oczyszczaczy usuwa formaldehyd (jest on np. w meblowych płytach wiórowych).

Rada: paprocie lubią przefiltrowane światło, oszczędne podlewanie oraz częste -szczególnie zimą-zraszanie.

2.Zielistka

To roślinne „3w1”. Nie tylko usuwa z powietrza benzen ale także nawilża powietrze i jonizuje je ujemnie. Oznacza to, że osłabia niekorzystne promieniowanie, np. z komputera.

Bardzo mało wymagająca roślina, polecana szczególnie dla osób nie mających czasu lub nie lubiących zajmować się roślinami. Zielistkę uprawiamy w wiszących pojemnikach, nawet w ciemniejszych miejscach pomieszczeń, latem nawet w ogrodzie.

Rada: będzie ładniej rosnąć, jeśli ustawisz ją w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. Podlewaj ją dopiero, gdy podłoże lekko przeschnie.

3.Radermachera

Te roślinę powinni kupić wszyscy, którzy nie potrafią rozstać się z papierosami! Jest ona nazywana nikotynowcem, ponieważ doskonale oczyszcza powietrze z dymu. Jest łatwa w uprawie i szybko wypuszcza nowe pędy.

Rada: lubi światło rozproszone i ciepło. Podłoże musi być lekko wilgotne.

4.Bluszcz

Szybko rośnie, mało wymaga. Warto go ustawić w pobliżu biurka, ponieważ jego listki pochłaniają trójchloroetylen – substancję występującą w drukarkach czy kserokopiarkach.

Bluszcz pospolity to roślina odporna na niską temperaturę. Przez cały rok posiada zielone liście.

Rada: doskonale znosi zacienione stanowisko.

5.Fikus

Roślina usuwa formaldehyd, występujący w klejach i lakierach. Również odmiana benjamin wspaniale oczyszcza powietrze.

Rada: powinien stać w średnio nasłonecznionym miejscu. Fikus traci liście wskutek braku światła, brązowieją natomiast z powodu nadmiernego podlewania.

6. Cibora-Papirus

Idealnie nadaje się do kuchni lub łazienki. Lubi miejsca ciepłe i wilgotne.

Rada: by oddawał wilgoć do otoczenia musi być obficie podlewany. Może nawet cały czas stać w wodzie. Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze sprzyjają pojawieniu się mszyc. Mała wilgotność, zbyt zwięzłe i kwaśne podłoże, powodują brązowienie wierzchołków liści. Pojawienie się licznych drobnych plam, odbarwień, żółkniejące liście, zasychanie oraz delikatna pajęczynka na spodniej stronie liści, są następstwem działalności przędziorków. Poza tym cibora jest to roślina, którą chętnie podjadają nasze kociaki (mojego papirusa niestety mój kotek zjadł, dlatego chrońcie je przed kotkami!).

7.Chamedora i Asplenium

Zaliczają się do rodziny palm. Usuwają z powietrza m.in. formaldehyd czy benzen-obecny np. w wykładzinach. Dodatkowo poprawiają mikroklimat, oddając dużo wilgoci do pomieszczenia.

Rada: tego rodzaju rośliny domowe powinny stać w jasnym miejscu. Powinny być często zraszane. W okresie zimowym ograniczamy podlewanie Asplenium  i zaprzestajemy nawożenia. Chamedora lubi jasne, ale nie nasłonecznione stanowisko. Nie wolno nabłyszczać liści preparatami. Nieźle znosi złe warunki powietrza -dym, wyziewy z kuchenek gazowych, centralne ogrzewanie. Temperatura -latem chłodek, zimą powyżej 13 stopni. Najlepiej przez cały rok 16 do 22 stopni. Wymaga stale wilgotnego podłoża.

8. Skrzydłokwiat


Usuwa z powietrza zanieczyszczenia, alkohole, aceton, nawilża powietrze w pomieszczeniu.

Warto mieć go w mieszkaniu – wdzięcznie wyglądają odmiany miniaturowe o wysokości ok. 30 cm, a także odmiana „Mauna Loa”, dorastająca do 1 m.

Rada: Roślina jest łatwa w uprawie. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, woli półcień i temperaturę 18 – 21 stopni C. latem i 16-18 stopni C. zimą. Źle znosi przeciągi i wyziewy z urządzeń gazowych. Lubi zraszanie i doskonale rośnie w wilgotnych oranżeriach. W celu utrzymania wilgoci stawiamy doniczkę na podstawce z kamykami i wodą lub w większym pojemniku z wilgotnym torfem. Latem podlewamy 2-3 razy w tygodniu, zimą ograniczamy podlewanie do 1-2 razy w tygodniu.

Emilia

Zobacz również:

 

  1. Rośliny, które przynoszą szczęście
  2. Rośliny w rytmie wnętrza
  3. Kuchenny miniogródek
  4. Jakie rośliny najbardziej pasują do sypialni najlepsze nawilżacze

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Rośliny, które nawilżają powietrze

  1. avatar Pinia pisze:

    strasznie sucho mam w blokach, niestety zapominam o podlewaniu kwiatków

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Blizna po operacji
Blizna po operacji na pewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma się co oszukiwać...
Jak rozwijać pracowników
To oczywiste, że najlepiej wysyłać pracowników na regularne szkolenia, które podniosą ich kwalifikację,...
Spadek - ile podatku się płaci?
To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może...
Odpoczynek
Dla mnie najlepszy wypoczynek to z moim mężem i dziećmi nad Bałtykiem....