„Rodzicielstwo bliskości” – recenzja

7 marca 2013, dodał: milky

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Natalia i Krzysztof Minge: „Rodzicielstwo bliskości. Jak zbudować więź z dzieckiem”
Moment, w którym ludzie zostają rodzicami, jest jednym z najważniejszych w ich życiu i – co tu kryć – bardzo przełomowym. Trzeba wiele zmienić w codziennym rytmie dnia, dostosować się do potrzeb nowego członka rodziny i – co chyba najtrudniejsze – stać się dla niego autorytetem. Najnowsze trendy w dziedzinie psychologii, związanej z wychowywaniem dzieci, radzą jednak, by zamiast budowania przewagi nad dzieckiem, budować relację opartą na bliskości. Ta szczególna więź jest kluczowa już dla rozwoju niemowląt do 1. roku życia.

1rodzPrezentowany poradnik ujmuje tę kwestię w sposób całościowy, podkreślając rolę obojga rodziców w życiu dziecka. Autorzy opisują także okres ciąży i porodu jako wstęp do procesu nawiązywania bliskości z dzieckiem. Nie pomijają kwestii urządzenia mieszkania i pokoju pod kątem potrzeb dziecka. Radzą, jakie sprzęty wykreślić z listy zakupów, a na czym nie warto oszczędzać. Bez zbędnego koloryzowania opisują trudy, z jakimi musi zmierzyć się młoda mama, z baby blues – czyli smutkiem poporodowym – na czele i wskazują, jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać pomocy.
Wypowiadają się w kontrowersyjnych kwestiach, takich jak częste noszenie dziecka na rękach czy pozwolenie spania razem z rodzicami. Wymieniają zalety karmienia piersią i uczą, jak zróżnicować dietę malucha tak, by była zdrowa. Szczególnie polecam właśnie rozdział na temat żywienia dzieci – okazuje się, że nie trzeba wydawać fortuny na reklamowane dania w słoiczkach, by Twoje dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Bardzo ciekawe i życiowe rady znalazłam też w rozdziale „Sztuka uspokajania”.

Poradnik jest napisany przystępnym, obrazowym językiem, a liczne ciekawostki zwroty do czytelnika ożywiają narrację i sprawiają, że lektura nie nuży, ale wciąga. Polecam ją wszystkim przyszłym i obecnym młodym rodzicom, którzy podchodzą odpowiedzialnie do kwestii wychowania swoich pociech.
Monika S.

Książkę poleca Wydawnictwo Samo Sedno – można kupić ją tutaj:
http://www.samosedno.com.pl/rodzicielstwo-bliskosci-jak-zbudowac-wiez-z-dzieckiem,996.html
Dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...