URODA I ZDROWIE

Rezonans magnetyczny – kiedy i dlaczego warto go wykonać?

24 marca 2021, dodał: Redakcja

Rezonans magnetyczny (MR lub MRI) jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które z powodzeniem wykorzystuje się w diagnostyce chorób całego ciała. Na czym dokładnie polega i kiedy należy je przeprowadzić? Sprawdź koniecznie!

rezonans magnetyczny

Czym jest rezonans magnetyczny?

Do uzyskania obrazu badanej części ciała wykorzystuje fale magnetyczne i radiowe, które są znacznie bezpieczniejsze dla organizmu ludzkiego niż promienie rentgenowskie. Na podstawie rezonansu magnetycznego można szybko zdiagnozować zmiany chorobowe w wielu narządach wewnętrznych. Badanie tego typu jest szczególnie przydatne do analizy tkanek miękkich, a także mięśni oraz szkieletu. Rezonans magnetyczny sprawdza się również  podczas  wykrywania nieprawidłowości w obszarach, które są zasłonięte przez tkankę kostną.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego jest najbardziej precyzyjne, gdy zostanie wykonane miejscowo. W tym celu stosuje się tzw. ukierunkowane rezonansy, między innymi rezonans magnetyczny twarzoczaszki, głowy, stopy, stawu biodrowego, jamy brzusznej, barku czy prostaty. 

Jeśli jednak nie ma przesłanek do wykonania badania konkretnej partii ciała, Whole Body Scan czyli rezonans całego organizmu pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia pacjenta. 

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny stanowi obecnie jedną z najlepszych form badania obrazowego, kiedy zachodzi potrzeba zdiagnozowania schorzeń ortopedycznych, neurologicznych czy neurochirurgicznych. Wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego jest także podejrzenie nowotworu oraz sytuacja, kiedy prześwietlenie rentgenowskie lub tomografia komputerowa okazują się niedostateczne w procesie diagnostycznym.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego można wykonać zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w klinice Rex Medica, gdzie znajduje się rezonans dedykowany osobom z klaustrofobią oraz pacjentom ważącym do 250 kg. Każde badanie wykonywane jest z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa oraz niezwykle wysokich standardów higieny.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania do wykonania badania

Choć rezonans magnetyczny należy do bezpiecznych metod diagnozowania, również w tym przypadku występuje kilka przeciwwskazań, a w tym:

  • metalowe implanty ortopedyczne,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • niektóre sztuczne zastawki serca,
  • neurostymulatory,
  • metalowe ciała obce w ciele.

Warto również pamiętać, że protezy i endoprotezy (również zębowe), aparaty ortodontyczne, makijaż permanentny, a nawet tatuaże, choć nie stanowią przeciwwskazania do badania, mogą negatywnie wpływać na jego odczyt. 

Rezonans magnetyczny w ciąży

W odróżnieniu od badania rentgenowskiego, którego nie powinno się wykonywać w ciąży,  rezonans magnetyczny jest bezpieczny dla kobiet oczekujących dziecka. Z reguły jednak należy unikać tego typu diagnostyki w okresie pierwszego trymestru.

Należy także zachować ostrożność w okresie laktacji. Jeśli do badania jest podawany środek kontrastowy, wówczas należy wstrzymać się z karmieniem piersią przez dobę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny,

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Automaty do kawy
Można kupić zwykły automat i też się sprawdzi w niewielkiej firmie... Nie każdy pracownik...
Nazwisko dwuczłonowe
> coolinarna napisał/a: > Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne...
Organizacja wesela na świeżym powie…
Świetna sprawa, nie tylko w czasie pandemii. Większy luz i lepsza atmosfera...
Buty dla pana młodego
Będzie tego dnia w centrum uwagi.. Czy naprawdę chce, żeby goście patrzyli...