Psychoterapia – czym jest i kiedy warto z niej skorzystać?
O psychoterapii słyszał z pewnością każdy. Jednak nie każdy wie, na czym dokładnie ona polega i kiedy warto z niej skorzystać. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Co to jest psychoterapia?
Psychoterapia to metoda leczenia, która koncentruje się na psychicznej sferze człowieka. Jej głównym celem jest pomoc osobom zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, osobowości, traumami, depresją, trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, brakiem satysfakcji z życia, czy też z trudnymi stanami emocjonalnymi. Wiele osób boryka się na co dzień z problemami natury psychicznej i emocjonalnej, niestety nie zwraca się po pomoc, co bardzo często prowadzi do negatywnych konsekwencji. Psychoterapię prowadzi doświadczony psychoterapeuta lub psycholog, który pomaga uporać się z trudnymi emocjami np. po śmierci bliskiej osoby, potrafi spojrzeć na problemy Pacjenta bez zaangażowania emocjonalnego, a także pomaga uświadomić sobie pewne schematy zachowań oraz ich przyczyny.
Kiedy warto udać się do psychoterapeuty?
Choć psychoterapia kojarzy się z zaburzeniami psychicznymi i ich długotrwałym leczeniem, to w praktyce udział w niej może wziąć każdy człowiek, który chce poprawić jakość swojego życia. Zarówno indywidualna, jak i grupowa psychoterapia pozwala lepiej poznać samego siebie, zrozumieć swoje emocje, potrzeby, wzmocnić poczucie własnej wartości i pewności siebie, poradzić sobie z lękami i przygotować do lepszego radzenia sobie ze stresem i kryzysowymi sytuacjami życiowymi. Psychoterapia szczególnie zalecana jest Pacjentom zmagającym się z zaburzeniami psychicznymi. Przede wszystkim powinny skorzystać z niej osoby, u których leczenie farmakologiczne może okazać się niewystarczające. Można wymienić tu takie problemy, jak:
- zaburzenia nastroju, np. stany depresyjne,
- zaburzenia osobowości,
- uzależnienia, np. od alkoholu, gier komputerowych,
- zaburzenia odżywiania np. anoreksja,
- zaburzenia nerwicowe, np. zespół lęku uogólnionego, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół stresu pourazowego,
- zaburzenia zachowania,
- zaburzenia hiperkinetyczne.
Jak długo trwa psychoterapia?
Długość trwania terapii zależy od indywidualnego przypadku. Może zdarzyć się, że terapia skończy się po zaledwie kilku lub kilkunastu sesjach lub może trwać nawet kilka lat. Proces terapeutyczny zazwyczaj rozpoczyna się od zawarcia umowy ustnej lub pisemnej określającej zasady terapii, częstotliwość spotkań, czas ich trwania i formę płatności. Zazwyczaj sesje terapeutyczne trwają około 50-60 minut i składają się z jednej lub dwóch wizyt w tygodniu. Więcej informacji na temat : terapia par.
Szukasz sprawdzonych psychoterapeutów w Lublinie? Sprawdź poradnię Pro Psyche. Dowiedz się więcej! https://psychoterapialublin.com/