Przewodnik „Albania. Bałkański „Dziki Zachód” – recenzja

3 sierpnia 2013, dodał: milky
Artykuł zewnętrzny

Mateusz Otręba: Albania. Bałkański „Dziki Zachód”. Przewodnik

Są takie miejsca na mapie Europy, które fascynują swą egzotyką i dzikością. Należy do nich Albania – kraj, który rządzi się własnymi prawami,spełniający marzenie o podróży w nieznane. Autor tego przewodnika to zapalony podróżnik, który am zwiedził ten kraj wzdłuż i wszerz, a w swej książce ujawnia nam wiele ciekawostek o tym wycinku Półwyspu Bałkańskiego. Proponuje kilka wariantów zwiedzania go – od dokładnego po wyrywkowy, jednodniowy, podczas którego też można wiele albaniazobaczyć. Opisuje ciekawe miejsca w bardzo obrazowy sposób. Mamy tu gotowe zaplanowane trasy, dzięki którym sprawnie przemieścimy się z jednego miejsca w drugie, bez konieczności samodzielnego planowania podróży, co jest trudne tym bardziej, gdy nie znamy zwiedzanego terenu. Autor nie pomija szczegółów związanych z miejscowymi zwyczajami, walutą czy popularnych zwrotów, które na pewno przydadzą się podczas kontaktów z miejscową ludnością. Przestrzega też przed zachowaniami, które mogą przysporzyć kłopotów turystom. Dodatkowym bonusem są minirozmówki polsko-albańskie oraz indeks nazw geograficznych.

Znajdujemy tu porady, jak dostać się do Albanii samolotem, promem, autokarem, pociągiem czy autem. Gdzie przenocować, wymienić walutę, czy zasięgnąć informacji turystycznej. Osobne rozdziały są poświęcone charakterystyce geograficznej kraju, jego historii, polityce i gospodarce. Szczególnie cenne są informacje o ludności, zamieszkującej ten kraj oraz o jej dorobku kulturalnym i cywilizacyjnym. Autor opisuje zarówno wielkie miasta, jak i maleńkie wioski, które urzekają prostotą życia i panującą w nich niepowtarzalną atmosferą. Chętnie znalazłabym się tam choć na jeden dzień…

Polecam ten przewodnik jako praktyczne kompendium wiedzy na temat Albanii – nie tylko dla tych, którzy planują tam podróż.

Kasia C.

Książkę poleca Wydawnictwo BEZDROŻA – można kupić ją TUTAJ

Dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji –

Redakcja


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz