Kasza ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, przyrządzisz z niej zarówno wykwintne, jak i proste dania. Jakie tylko wolisz: słodkie, wytrawne, czy ostre? Nie wiesz co ugotować? Na pewno znajdziesz przepis z kaszą dla siebie. Dowiedz się, dlaczego warto jeść kasze!
Prozdrowotne właściwości kasz
Kasza jest zdrowa, pyszna i tania! Warto ją przyrządzać, ponieważ pomaga w utrzymaniu zbilansowanej diety, zawiera dużo błonnika, pomaga regulować procesy trawienia. Kasza jest źródłem magnezu, potasu, cynku, witamin z grupy B. Zalecana jest szczególnie dla osób: chorych na cukrzycę, odchudzających się, z chorobami układu pokarmowego, z podwyższonym stężeniem cholesterolu i miażdżycą, mających problemy z odpornością, czy koncentracją. Pamiętaj, że kasza to podstawowy składnik diety, najzdrowsza forma zbóż.
Jakie mamy rodzaje kasz?
Wyróżniamy kilka gatunków kasz:
- Kasza gryczana –dostarcza aminokwasów egzogennych,przeciwutleniaczy, wzmacnia naczynia krwionośne, ma właściwości przeciw zakrzepowe, spowalnia procesy starzenia się, reguluje gospodarkę hormonalną, zalecana jest dla osób chorych na cukrzycę oraz kobietom, które chorują na zespół policystycznych jajników, jest idealna dla osób chorych na celiakię.
- Kasza jaglana – dostarcza najwięcej żelaza, zawiera krzem, ligniny, lecytynę. Nie zawiera glutenu, również zalecana dla osób chorych na celiakię.
- Kasza jęczmienna – zmniejsza stężenie złego cholesterolu, wzmacnia mięśnie i naczynia krwionośne, działa wspomagająco na wątrobę, serce i nerki, a także spowalnia procesy starzenia.
- Kasza kukurydziana – wybrać ją powinny osoby mające problemy z przewodem pokarmowym, drogami żółciowymi, czy wątrobą, zawiera także luteinę, nie zawiera glutenu.
- Kuskus –jest lekkostrawny, zawiera dużo białka i węglowodanów.Polecany dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych. Również dla tych, co nie mogą obciążać układu pokarmowego.
- Kasza manna – jest również lekkostrawna, dlatego polecana jest dla osób, które mają problemy z układem pokarmowym, również tym, które mają problem z biegunkami, czy przeszły operacje.
- Kasza owsiana –ułatwia wypróżnianie się, ma właściwości ochronne na błonę śluzową przewodu pokarmowego, obniża stężenie cholesterolu, zawiera cynk, wapno, białko o wysokiej wartości odżywczej, żelazo i magnez, a także witamin B1 i B2 oraz kwas foliowy.
Jak widzisz spożywanie kasz, ma mnóstwo zalet. Kasza pozytywnie wpływa na organizm i można z niej przyrządzić pyszne dania.
Kasze ekologiczne
Ekologiczne kasze są bardzo zdrowe, mają bardzo dobrą jakość, pochodzą z ekologicznych upraw, na, których dba się o środowisko. Ekologiczne kasze pozbawione są sztucznych barwników i konserwantów. Bogate są w naturalne składniki mineralne i witaminy. Żywność ekologiczna jest jedzeniem naturalnym, który pozbawiony jest substancji konserwujących, polepszaczy smaku, czy sztucznych dodatków. Żywność ta ma bogaty smak, a także zachowuje cenne składniki odżywcze. Warto spróbować żywność ekologiczną, dzięki niej dbamy o ekosystem, rolnictwo, a przede wszystkim o nasze zdrowie.
Źródło zdjęć: Canva