Promieniowanie ultrafioletowe i jego wpływ na skórę człowieka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Promieniowanie ultrafioletowe i jego wpływ na skórę człowieka

19 sierpnia 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

W XIX wieku wzrosła świadomość społeczeństwa na temat ochrony twarzy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Niestety, wciąż wiele osób bagatelizuje zagrożenie, jakie może być spowodowane przez promieniowanie UV. Specjaliści alarmują, że ochrona przeciwsłoneczna to podstawowy i kluczowy element w codziennym rytuale pielęgnacyjnym, niezależnie od wieku, pory roku czy pory dnia – szczególnie ochrona twarzy, gdyż jest to obszar najbardziej wyeksponowany na działanie promieniowania UV. Dowiedz się, dlaczego promieniowanie ultrafioletowe jest szkodliwe, jaki ma wpływ na skórę człowieka oraz jak skutecznie chronić twarz oraz zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji spowodowanych przed promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe

Promieniowanie ultrafioletowe – czy jest szkodliwe?

Słońce oraz miłe odczucie ciepła, jakie ono wywołuje na skórze człowieka jest bardzo lubianym i często pożądanym zjawiskiem, głównie w okresie wiosenno – letnim. Badania dowodzą, iż wpływa ono pozytywnie na organizm człowieka, niestety posiada także negatywny wpływ na skórę, głównie, jeśli przesadzimy z nadmierną ekspozycją na słońce i to w dodatku bez ochrony przeciwsłonecznej. Stare porzekadło brzmi, że wszystko, co w nadmiarze może szkodzić – w temacie nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne sprawdza się idealnie. Należy podkreślić, że promieniowanie słoneczne złożone jest z kilku składowych, gdzie jednym z tych elementów jest promieniowanie ultrafioletowe nazywane także promieniowaniem UV. Zgodnie z wieloma teoriami, które zostały potwierdzone mnóstwem różnorodnych badań i prac badawczych promieniowanie ultrafioletowe posiada negatywny wpływ na skórę człowieka, w głównej mierze na skórę twarzy, gdyż jest to miejsce, które bezpośrednio narażone jest na promieniowanie słoneczne.

Wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę

Specjaliści, w tym również badacze zjawiska, kosmetolodzy oraz dermatolodzy podkreślają, że promieniowanie ultrafioletowe wykazuje negatywny wpływ na skórę każdego człowieka. Nadmierna ekspozycji na słońce, bez ochrony przeciwsłonecznej może spowodować wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Do najczęściej opisywanych w pracach naukowych należą następujące skutki:

 • Zaburzenia dotyczące pigmentacji skóry np. odbarwienia, plamy przebarwienia i inne
 • Fotostarzenie skóry, co związane jest bezpośrednio z procesem starzenia się
 • Zmiany obejmujące strukturę skóry np. zmiany dotyczące funkcji oraz struktury tkanek)
 • Teleangiektazja tj. rozszerzenie naczyń krwionośnych
 • Uszkodzenie włókien w skórze – włókien elastynowych oraz kolagenowych
 • Suchość skóry oraz jej zwiotczenie
 • Zmiany obejmujące DNA skóry
 • Zaburzenia dotyczące bariery ochronnej skóry
 • Poparzenia słoneczne
 • Wpływ na uwalnianie wolnych rodników
 • Oparzenia słoneczne
 • Wpływ na osłabienie systemu immunologicznego organizmu
 • Degradacja komórek skóry
 • Rumień, w tym również przewlekły rumień
 • Elastoza
 • Stres oksydacyjny
 • Zmiany przednowotworowe np. rogowacenie posłoneczne
 • Zmiany nowotworowe np. rak skóry
 • Nadmierne przerośnięcie gruczołów łojowych

Promieniowanie ultrafioletowe, oprócz negatywnego wpływu na skórę człowieka może posiadać również niekorzystny wpływ na zdrowie, powodując masę dolegliwości czy chorób np. uszkodzenie wzroku czy udar cieplny.

Jak prawidłowo chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym?

Promienie słoneczne świetnie mogą poprawić nastrój i samopoczucie człowiekowi, jak i sprawić, by jego skóra nabrała pięknej, brązowo-złotej opalenizny. Warto jednak pamiętać, że istotna jest ochrona przeciwsłoneczna, dlatego też w sposób prawidłowy należy chronić skórę przed promieniowaniem UV. Jak skutecznie zadbać o skórę, głównie skórę twarzy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego? Istnieje kilka znanych reguł, które powinno się przestrzegać, w celu zachowania zdrowia i pięknego wyglądy skóry. Specjaliści wyróżniają następujące zasady związane z ochroną przeciwsłoneczną:

 • Stosowanie odpowiedniej, najlepiej naturalnej ochrony przeciwsłonecznej (odpowiedni krem przeciwsłoneczny, najlepiej z wysokim filtrem (poleca się stosować krem SPF 50) to kluczowy element codziennej pielęgnacji, który ma na celu wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Krem z filtrem SPF należy stosować niezależnie od panującej pory roku, czy pory dnia a nawet pogody. Innowacyjne kremy z filtrem SPF zapewniają skórze wielowymiarową pielęgnację.)
 • Prawidłowa aplikacja kremu SPF (aplikacja oraz reaplikacja kremu przeciwsłonecznego z filtrem jest ważnym elementem w przeciwsłonecznej ochronie. Produkt powinno się nakładać minimum 15-20 minut przed ekspozycją skóry na słońce. Dodatkowo, należy pamiętać, aby powtórzyć aplikację po około 2 godzinach, jak i każdorazowo po kontakcie z wodą.)
 • Odpowiedni ubiór (zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych, które są wyposażone w filtr UV, jak i okrycie głowy np. kapelusz, czapka.)
 • Unikanie nadmiernej oraz bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach największej aktywności słonecznej

 

Literatura:

 1. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Kosmetologia, 2009.
 2. Rozkwitaj.pl, Jak chronić twarz przed promieniowaniem UV (ultrafioletowym)?, https://rozkwitaj.pl/jak-chronic-twarz-przed-promieniowaniem-uv-ultrafioletowym/
 3. Zalewska A., Cylkowska-Nowak M., Zdrowa skóra a słońce – próba diagnozy wiedzy oraz wybranych postaw, Nowiny Lekarskie, 2012.
 4. Ebisz M., Borkowska M., Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, Hygeia Public Health, 2015
 5. Łastowiecka-Moraz E., Bugajska J., Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka. Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
 6. Skórska E., Oddziaływanie słonecznego promieniowania ultrafioletowego na organizm człowieka, Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, 2016.
 7. Senelle, Promieniowanie UV (ultrafioletowe) – https://senelle.pl/promieniowanie-uv-ultrafioletowe-i-jego-wplyw-na-skore-czlowieka/Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...