Projekty domów z pomysłem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego projektu?

5 lipca 2021, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Zanim powstanie dom musimy wybrać projekt, na podstawie którego będzie wiadomo, jak wszystko ma wyglądać. Zależy od niego bardzo dużo, a więc powinniśmy wiedzieć, czym się musi charakteryzować. W poniższym artykule postaramy się o tym opowiedzieć.

Ważne wskazówki w wyborze projektu

Wiele osób, już szczęśliwych posiadaczy domów, to potwierdzi, że wybór projektu powinien być poprzedzony długą analizą mocnych i słabych stron, bo to połowa sukcesu całej inwestycji. Na pewno nie można się nadmiernie śpieszyć, bo zamiast zadowolenia może nas później spotkać rozczarowanie. Pamiętajmy, że projekt ma znaczenie dla całokształtu inwestycji, bo od niego zależy i koszt budowy, jak również przyszłe wydatki, które mają związek z utrzymaniem domu. Większość interesują projekty domów tanich w budowie, co oczywiście nie dziwi, ale czy wiemy, co to oznacza? Jak znaleźć taki projekt? Na co zwrócić uwagę?

Jak wygląda nasza działka?

Przeważnie, jak szukamy projektu domu, mamy już kupioną działkę. Ma pewien kształt i zlokalizowana jest w określonym miejscu, a to wpływa na konkretne uwarunkowania. Żeby się o nich przekonać, musimy wybrać się do urzędu gminy, by dostać aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Są tam określone wytyczne dotyczące zabudowy naszej działki. Mogą się też odnosić do wysokości domu, rodzaju dachu czy powierzchni zabudowy.

Jaki projekt lepszy: gotowy czy indywidualny?

Oczywiście nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje słabe i mocne strony. Na pewno jak marzymy o indywidualnym, to musimy przygotować się na większe koszty, bo stworzenie projektu od podstaw, z uwzględnieniem wszystkich wytycznych, to spory wydatek.

Poza tym trwa to trochę czasu, gdyż nie da się za jednym razem omówić, jakie są oczekiwania klientów i jak to widzi architekt. Przez cały ten proces więc będzie dużo zmieniania, poprawek, wycofywania się z wcześniejszych pomysłów na rzecz nowszych itd. Na pewno to żmudny proces, ale jak już się uda, efekt powinien być zadowalający.

Inaczej jest z gotowymi projektami, bo tutaj do wyboru mamy szereg różnych propozycji – domów nowoczesnych, tradycyjnych, energooszczędnych, z poddaszem użytkowym i wielu, wielu innych. Nie ma tu długich i żmudnych konsultacji z architektem, otrzymujemy po prostu – jak sama nazwa wskazuje – gotowy produkt i na tej podstawie budujemy dom. Oczywiście to rozwiązanie jest tańsze, a do tego nie tracimy czasu na spotkania z architektem, które – jak wspomnieliśmy wcześniej – mogą trwać bardzo długo. To doskonała opcja dla osób, które lubią konkret i zależy im na szybkich efektach.

Najważniejsze są potrzeby

Jeśli projekt ma być dobrze dobrany, powinniśmy uwzględnić indywidualne preferencje, jak i potrzeby wszystkich domowników. Najłatwiej to zrobić odpowiadając sobie na podstawowe pytania, na przykład, ile osób będzie mieszkać w domu (i czy w przyszłości to ulegnie zmianie), ile sypialni czy łazienek będzie potrzebnych, czy planujemy pomieszczenia gospodarcze i tak dalej. Im więcej szczegółowych pytań, tym lepiej. Najważniejsze, aby nie zapomnieć o istotnych kwestiach, jakie mają wpływ na komfort mieszkania w przyszłości.

Wybierając projekt domu, zwracajmy uwagę na wszelkie wytyczne, o których napisaliśmy w artykule. Na pewno pomogą wybrać właściwie, a to przecież najistotniejsze. Gdy już zaś będziemy się budować, pojawi się mnóstwo innych wątpliwości, na przykład, jak ogrzewać mieszkanie. Z tego względu proponujemy przeczytać artykuł pt. “Piec centralnego ogrzewania – rodzaje, zalety, wady. Na co zwrócić uwagę?”, które może pomóc lepiej zrozumieć temat.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...