Projekt domu – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

4 listopada 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego, to wybór projektu wydaje się szalenie trudnym zadaniem. Musisz przemyśleć na tym etapie wiele istotnych kwestii, które finalnie będą miały wpływ na wygląd konstrukcji oraz jej funkcjonalność. Możesz zdecydować się na dom parterowy lub jednopiętrowy. Z garażem będącym częścią budynku lub znajdujący obok niego, jako osobna bryła. Możliwości jest wiele, dlatego warto określił swoje priorytety przed rozpoczęciem prac.

projekt domu

Gotowe projekty domów kontra wykonywane na zamówienie

Wymarzony projekt domu, to priorytet każdego, kto chce zamieszkać w domu jednorodzinnym. Projekty domów jednorodzinnych są różnorodne i stworzone pod różne gusta. Pierwsza decyzja, którą musisz podjąć, dotyczy tego, czy zdecydujesz się na projekt indywidualny, tworzony przez architekta, czy też gotowy, który możesz od razu kupić. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli jesteś posiadaczem nieustawnej działki lub takiej o nietypowym kształcie dopasowanie do niej gotowego rozwiązania może być problematyczne. Inwestycja w rysunek wykonany przez profesjonalne biuro projektowe może rozwiązać wiele problemów.

Gotowy projekt domu także posiada wiele zalet. Zazwyczaj ich oferta jest na tyle bogata, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Poza różnorodnością brył mogą one uwzględniać także rozmaite materiały, z których ma powstać konstrukcja. Może to być zarówno dom drewniany, zbudowany z cegieł, jak i mniej tradycyjnych materiałów. Każdy z nich posiada nieco inne właściwości i ma inną specyfikę, przez co wymaga zastosowania odmiennych rozwiązań. Wraz z gotowym projektem otrzymujemy je w postaci zaprojektowanej konstrukcji, więc nie trzeba się nam nimi głowić.

Jak się zatem nie pogubić wśród projektów domów?

Zanim dokonasz wyboru, zastanów się ile pomieszczeń i o jakim układzie chcesz finalnie uzyskać. Czy mają się one znaleźć na jednej kondygnacji, czy też wolisz oddzielić strefę wypoczynku od tej dostępnej dla odwiedzających Cię gości? Czy potrzebujesz przestronnego tarasu, czy też wystarczy Ci niewielki ganek? Projekty domów jednorodzinnych, także te gotowe będą uwzględniać wszystkie te kwestie. Pamiętaj, że nie jesteś skazany na odwzorowanie jeden do jeden projektu, który znalazłeś. Gotowy projekt nie oznacza braku możliwości modyfikacji. Można w nim uwzględnić liczne modyfikacje, które dopasują go do potrzeb przyszłych mieszkańców posesji.

Projekty domów parterowych — dla kogo będą najlepsze?

Projekty domów piętrowych mają tyle samo zwolenników, co parterowych. Często decyzję determinuje często powierzchnia zabudowy. Równie ważną kwestią jest też ostateczny koszt postawienia budynku. Domy parterowe są generalnie tańsze. Wymyślny dach oraz wyższa konstrukcja zawsze będą droższe. Należy jednak przy wyliczeniach brać pod uwagę koszt fundamentów, który czasami może być zaskakująco wysoki. Rozległa parterówka, nie zawsze będzie więc najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Gdzie szukać gotowych projektów domów?

Projekt domu jednorodzinnego można często kupić w internecie. Oferta tam zamieszczona pozwala na spokojne zapoznanie się z różnymi rozwiązaniami, które są zazwyczaj na tyle dokładnie opisane, że dają dosyć dobry pogląd na sytuację. Przy budowie domu, warto zaufać sprawdzonym firmom, które mają długą tradycję na rynku. Korzystanie z niesprawdzonych miejsc może nie być zbyt bezpieczne. Równie ważna jest współpraca z ekipą budowlaną, która będzie stawiać budynek. Gotowe projekty domów jednorodzinnych są dla nich takim samym wyzwaniem jak każda inna budowa, więc warto polecić to fachowcom.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Paznokcie hybrydowe
Piękne pazurki hybrydowe robią w salonie w Olsztynie. Zresztą nie tylko hybrydowe,...
Dobre salony fryzjerskie
jak jesteś z Warszawy to polecam, zeszłam z brązu na blond,kolor wyszedł super,...
Utrzymanie porządku
Mnie w utrzymaniu porządku w domu pomagają panie sprzątające. Dla ludzi zapracowanych i...
Ulubione fryzury
ostatnio to głównie albo kucyk albo puszczone luźno, często je po prostu suszę...