Project Runway prekursorem mody na projektowanie!
Co jakiś czas w Polsce nastaje nowa społeczna nowa. A dzieje się tak za sprawą programów telewizyjnych, które ją lansują. Tak było z tańcem kilka lat temu, kiedy show typu „Taniec z Gwiazdami” czy „You Can Dance” przyciągały przed odbiorniki telewizorów miliony widzów. Potem, okazało się, że cała Polska uwielbia gotować. I świadczy o tym chociażby sukces takich programów jak „Masterchef”, „Ugotowani” czy „Kuchenne Rewolucje”. Teraz – przyszedł czas na modę.
Zainteresowanie modą w naszym kraju jeszcze jest dosyć małe, ale wciąż rośnie. A dowodem na to jest chociażby milionowa oglądalność takich programów jak „Top Model” czy „Project Runway”. Ten drugi z odcinka na odcinek przyciągał coraz więcej fanów mody i projektowania. Finałowy odcinek premierowej edycji „Project Runway” z udziałem projektantów mody aspirujących do tytułu najlepszego projektanta polskiej edycji show i ocenianych przez jury w składzie: Anja Rubik, Joanna Przetakiewicz i Mariusz Przybylski, zgromadził przed telewizorami 2,1 mln widzów. – czytamy na tvn24bis.pl. Producenci już zapowiadają drugi sezon! Przeciętni Polacy o świecie mody wiedzą niewiele, dlatego ten program pomógł im poznać sekrety tego środowiska i udowodnił, że tworzenie mody to także sztuka i ciężka praca.
„Project Runway” to wielka szansa dla uczestników programu. Dzięki niemu, zwycięzca otrzymał 300 tysięcy złotych oraz wiele innych cennych nagród. Jednak to co najważniejsze – to znajomości. W programie uczestnicy poznali wielu dobrych polskich projektantów, Anja Rubik nieraz ich wypromowała, wkładając na siebie ich projekt, a także wzbudzili sympatię w widzach.
O tym, że Polska zaczyna interesować się modą świadczą także liczne imprezy modowe, których w naszym kraju jest coraz więcej. Relacjonowane są one przez wszystkie media i przyciągają wielu celebrytów. Na całym świecie odbywają się Fashion Weeki, które są najważniejszym wydarzeniem w tej branży. Również w Polsce mamy swój odpowiednik. Może nie ma takiego zasięgu jak ten paryski czy włoski, ale wypromował już wiele nazwisk i przybliżył sylwetki polskich projektantów. Mowa oczywiście o Fashionphilosphy Fashion Week Poland, który ma miejsce dwa razy do roku w Łodzi. Poza kultową już łódzką imprezą, coraz większą popularnością cieszą się także inne eventy organizowane w różnych miastach Polski. Na przykład: Silesia Fashion Look w Katowicach, Warsaw Fashion Street, Cracow Fashion Week i wiele innych.
Nie można nie wspomnieć także o sukcesie blogerek modowych, które zrewolucjonizowały spojrzenie na modę. Są one nie tylko uważane za ekspertki w tej dziedzinie, ale ich styl jest często podziwiany i kopiowany. Okazuje się, że blogerki nie chcą już tylko się ubierać, ale też same bawią się w projektowanie mody. Maffashion ma swoją markę ubrań StaffbyMaff, która proponuje streetwearowe stylizacje.
Sukces w tej dziedzinie odniosła także Jessica Mercedes, która zaprojektowała bluzę dla sieciówki River Island. Bluzę jej projektu można kupić we wszystkich sklepach stacjonarnych, a także w Internecie.
Również celebrytki udowadniają, że na modzie się znają. A nawet idą o krok dalej – i także pokazują, że one też mogą projektować ubrania. A przykładów jest wiele: MUSES – marka Nataszy Urbańskiej, kolekcja Ewy Szabatin czy przygoda z projektowaniem Marty Grycan.
W lansowaniu mody na modę pomaga także fakt, że polscy projektanci są coraz bardziej rozpoznawalni za granicami naszego kraju i doceniani. Świadczy o tym chociażby sukces Gosi Baczyńskiej, która już po raz drugi pokazała swoją kolekcję na paryskim Fashion Weeku. Pomagają nam także utalentowane polskie modelki i polscy modele. Świat mody już powoli rewolucjonizują polskie nazwiska. Nie możemy się doczekać co będzie dalej!
zobacz również:
- Arkadius – kontrowersyjny projektant powraca!
- Plisowane spódnice – hit na lato 2014!
- Uliczna moda czyli The Street Fashion z Nowego Jorku
- Wywiad z autorką modowego bloga Ashplumplum.com