URODA I ZDROWIE

Program PIT – jak rozliczyć podatek, gdy samotnie wychowujesz dziecko?

23 lutego 2018, dodał: EKSPERTKA

Pomimo że większość z nas traktuje złożenie PIT jako coroczny, przykry obowiązek, warto wiedzieć, w jakich sytuacjach przysługują nam preferencyjne warunki rozliczenia. Zarówno małżeństwa, jak i rodzice samotnie wychowujący dziecko mogą znacznie obniżyć wartość należnego fiskusowi podatku, jeśli prawidłowo wypełnią deklarację.

Wspólne rozliczenie PIT 2018 = więcej korzyści

Jeżeli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko, możesz uznać je za członka rodziny i rozliczyć PIT razem z nim. Osoba, która rozlicza PIT razem z dzieckiem, dzieli wartość uzyskanych dochodów przez 2 i dopiero od tej wartości oblicza podatek według skali (18 lub 32 proc.). Otrzymaną w ten  sposób wartość podatku należy następnie pomnożyć przez 2. W związku z tym, że przy rozliczeniu wspólnie z dzieckiem, podatek jest liczony od mniejszej kwoty, rodzic zawsze czerpie korzyści z tej formy rozliczenia. Dzieje się tak z dwóch powodów:

 

Po pierwsze, jeżeli zarobki rodzica osiągnęłyby wartość powyżej 85 528 zł, musiałby przejść na wyższy stopień skali podatkowej (32 proc. zamiast 18 proc.), gdyby rozliczał się indywidualnie. Przy rozliczeniu razem z dzieckiem, można w dalszym ciągu zastosować skalę 18-procentową pomimo uzyskiwania wysokich dochodów.

Po drugie, rodzic samotnie wychowujący dziecko, może odliczyć podwójną wartość kwoty wolnej od podatku.

 

Kim jest „rodzic samotnie wychowujący dziecko”?

Z preferencyjnych warunków rozliczenia razem z dzieckiem może skorzystać rodzic lub opiekun, będący panną/kawalerem, wdową/wdowcem, rozwódką/rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację lub osobą pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Warunek, jaki należy spełnić, to faktycznie wychowywać samotnie dziecko, choćby przez jeden dzień roku podatkowego. Co to oznacza? Rodzic musi udowodnić, że wychowywał dziecko bez udziału drugiego partnera. Przez „udział” nie rozumie się jednak łożenia na dziecko, dzięki czemu rodzic, który samotnie wychowuje dziecko, ale otrzymuje alimenty, może w dalszym ciągu skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia.

 

Jaki PIT dla osoby samotnie wychowującej dziecko?

Rozliczenie wspólnie z dzieckiem nie wymaga złożenia odrębnego formularza PIT. W zależności od źródła uzyskiwanych dochodów, osoby samotnie wychowujące dziecko, mogą wypełnić formularz PIT-36 lub PIT-37 (przeznaczony dla podatników pracujących na etacie, umowie zleceniu lub umowie o dzieło) . Ważne, aby otrzymywane przychody były opodatkowane na zasadach ogólnych. Z preferencyjnej formy rozliczenia nie skorzystają zatem rodzice, uzyskujący przychody opodatkowane podatkiem liniowym lub ryczałtem.

Jeżeli chcesz szybko i sprawnie złożyć zeznanie, skorzystaj z programu PIT -> www.podatnik.info/program_do_pit . Wystarczy, że pobierzesz aplikację na dysk komputera lub założysz konto w wybranym serwisie podatkowym. Program PIT posiada wbudowany kreator, który wskaże ci, w którym miejscu powinieneś zaznaczyć, że chcesz rozliczać się wspólnie z dzieckiem. Następnie przeprowadzi cię przez poszczególne etapy wypełniania deklaracji i wykona niezbędne obliczenia. Dzięki temu eliminujesz niemal całkowicie ryzyko popełnienia błędu.

Ważne daty w PIT 2018

Jeżeli chcesz rozliczyć się razem z dzieckiem, musisz złożyć PIT najpóźniej do 30 kwietnia 2018 roku. W przypadku, gdy wysłałeś już deklarację indywidualną, a chcesz nanieść korektę i skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, musisz również wprowadzić zmiany w formularzu do końca kwietnia 2018 roku. Po przekroczeniu tej daty nie będziesz mógł złożyć zeznania jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.

Źródło: Podatnik.Info

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Piersi
No właśnie sama mam taki problem. Mianowicie bardzo schudłam i jak wcześniej mialam...
Magnesy na lodówkę
Ja mam kilka przywiezionych z wycieczek, z motywami z danych miejsc.
On pije. Czy taki związek ma sens?
Sens ma tylko terapia albo odejście... Niestety ale na nałóg nie ma innych sposobów...
Fajne sklepy na zakupy prezentów
Dla każdego coś na prezent znajdziesz tutaj :D https://www.manoki.pl/