Profesjonalne metody diagnozy stanu skóry | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Profesjonalne metody diagnozy stanu skóry

30 marca 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Skóry to istotny wskaźnik tego, co dzieje się w organizmie. Wiele chorób i nieprawidłowości ujawnia się właśnie na powierzchni skóry. Ponadto skóra naszą powłoką zewnętrzną, odgradzają od niebezpiecznych czynników i potencjalnych źródeł chorobotwórczych. Wszelkie nieprawidłowości w jej obrębie warto natychmiast skonsultować ze specjalistą oraz regularnie sprawdzać jej stan. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane profesjonalne metody diagnozy stanu skóry, z których może skorzystać każda osoba zainteresowana jej stanem.

diagnoza skóry

Skóra i jej diagnoza u kosmetologa oraz dermatologa

Analiza wizualna to podstawowe badanie. Polega na dokładnym obejrzeniu skóry przez kosmetologa lub dermatologa w celu oceny jej stanu, stopnia nawilżenia, elastyczności, obecności zmarszczek, zaczerwienienia, przebarwień i innych zmian.

Analiza skóry może też odbywać się przy użyciu specjalnych urządzeń, takich jak lupa Wooda, lampy Wooda, skanery skóry, analizatory bioelektryczne lub kamery UV. Pozwalają one dokładniej ocenić stan skóry i wykryć zmiany niewidoczne gołym okiem.

Wykonuje się też testy wodno-lipidowe. Pozwalają określić stopień nawilżenia skóry oraz ilość lipidów, które ją chronią. W tym celu na skórę nakłada się specjalne papiery detekcyjne lub wykorzystuje urządzenia, które mierzą poziom wilgoci.

Badanie pH skóry jest również często wykonywane. Polega na zastosowaniu specjalnego paska testowego lub elektrody, które pozwalają zmierzyć pH na powierzchni tkanek skóry. Pomaga to określić jej stopień kwasowości lub zasadowości, co często ma duże znaczenie w diagnozie różnego typu zaburzeń i chorób.

W przypadku podejrzenia bardziej zaawansowanych chorób skóry dermatolog może zdecydować o pobraniu jej wycinka do badania histopatologicznego. Badanie takie nazywa się biopsją skóry.

Dermatoskopia – przebieg i korzyści wynikające z tego zabiegu

Dermatoskopia to bezinwazyjne badanie skóry za pomocą dermatoskopu, czyli specjalnego urządzenia pozwalającego na powiększenie i ocenę zmian skórnych niewidocznych gołym okiem. Zabieg przeprowadzany jest przez dermatologa i może pomóc we wczesnym wykryciu zmian nowotworowych lub przedrakowych skóry.

Podczas dermatoskopii lekarz nakłada na badany obszar skóry specjalne fluidy, które poprawiają jakość obrazu oraz ułatwiają wizualizację zmian. Następnie, za pomocą dermatoskopu, dokładnie analizuje skórę, poszukując nieprawidłowości, takich jak plamy, pieprzyki, znamiona, czy guzki.

Korzyści wynikające z dermatoskopii to przede wszystkim wczesne wykrycie zmian taki jak na przykład czerniak. W ten sposób zwiększa się szanse na pełne wyleczenie, a w przypadku złośliwych nowotworów skóry można nawet uratować życie pacjenta.

Kiedy warto stosować dermatoskopię?

Dermatoskopia jest szczególnie przydatna w diagnostyce zmian skórnych o podejrzewanym podłożu nowotworowym, ale może być stosowana także w innych przypadkach. Często wykonuje się ją w diagnozie takich chorób jak łuszczyca, bielactwo, trądzik różowaty czy łojotokowe zapalenie skóry. Wykonywana jest też, gdy zmiany skórne są trudne do jednoznacznego zdiagnozowania lub mogą świadczyć o rozwoju kilku różnych jednostek chorobowych. Wykonywana jest też jako badanie profilaktyczne, w przypadku osób nadmiernie wrażliwych na kontakt ze słońcem.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...