Produkcja kosmetyków – jak zacząć i osiągnąć sukces w branży kosmetycznej?
Podstawa to dobry plan. Produkcja kosmetyków pociąga za sobą konieczność m.in. ustalenia kosztów stworzenia receptury, produkcji, logistyki czy też marketingu. Zestawienie wszystkich wydatków oraz trudności wynikające z braku zaplecza technologicznego może zniechęcić niejednego przedsiębiorcę. Jak więc zacząć produkcję kosmetyków pod własną marką bez posiadania odpowiedniej infrastruktury i środków finansowych? Oto co naszym zdaniem warto rozważyć…
Private Label
Private Label polega na zleceniu firmie zewnętrznej stworzenia produktów pod Twoją marką. Pozwala to na przeniesienie procesu produkcyjnego do firmy dysponującej przystosowanym do tego zapleczem technologicznym z zachowaniem pełnej kontroli z Twojej strony. Producent ma również obowiązek konsultacji z Tobą na każdym etapie współpracy.
Jest jednak pewien minus – produkcja kosmetyków odbywa się w oparciu o receptury producenta. Oznacza to, że nie otrzymujesz praw do receptury powstałych produktów, co czyni go bardzo podobny do innych tego typu preparatów dostępnych na rynku.
Jeżeli więc zależy Ci na oryginalnej recepturze, rozważ inną opcję – produkcję kontraktową.
Produkcja kontraktowa
Produkcja kontraktowa to również zlecenie innej firmie produkcji markowego kosmetyku, jednak to Ty we współpracy z producentem opracowujesz swoją własną, oryginalną recepturę, spełniającą wszystkie wymagania formalne. Dodatkowo zyskujesz prawo do niej i możesz w każdej chwili zmienić producenta kosmetyku.
Produkcja kosmetyków pod własną marką w tym przypadku zapewnia zaplecze technologicznego w postaci laboratorium wdrożeniowego, linii produkcyjnej oraz centrum logistycznego.
Decydując się na taką współpracę, zyskujesz jedyne w swoim rodzaju receptury kosmetyków, co zwiększa prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu rynkowego. Produkcja kontraktowa to także pełna dowolność podczas podpisywania umów na wyłączność oraz swoboda w rejestracji gamy kosmetyków w każdym rejonie świata.
Własna marka kosmetyków w oparciu o produkcję kontraktową będzie idealnym rozwiązaniem szczególnie jeżeli jesteś na samym początku swojej drogi w branży beauty. To doskonały sposób na sprawdzenie Twojego pomysłu bez konieczności ponoszenia dużych wkładów finansowych, a także możliwość dywersyfikacji czynności związanych z działalnością firmy. Gdy producent kontraktowy zajmuje się produkcją kosmetyków, Ty możesz w tym samym czasie zając się marketingiem (strona internetowa, reklama Google Ads, promocja kosmetyków w Social Medi, darmowe próbki itp.) i ich dystrybucją.
Podjęcie współpracy
Najważniejszy w produkcji kontraktowej jest wybór sprawdzonej i doświadczonej firmy świadczącej tego rodzaju usługi. Renomowany producent pomoże Ci na każdym etapie tworzenia idealnego produktu.
Jednym z czołowych liderów w kontraktowej produkcji kosmetyków jest krakowska SALVENA.
Firma powstała w 2009 roku i zajmuje się przede wszystkim produkcją kosmetyków, wyrobów medycznych i suplementów diety. Co istotne dla Ciebie, SALVENA dysponuje nowoczesnym zapleczem technologicznym, w tym doskonale wyposażonym laboratorium znajdującym się w zakładzie produkcyjnym w Skawinie, spełniającym wszystkie certyfikowane standardy produkcyjne (certyfikaty ISO 13485, ISO 22716, ISO 22000).
Podstawowe kroki, które pozwolą Ci osiągnąć sukces, to:
- określenie celów i strategii,
- podjęcie współpracy z producentem kosmetyków,
- projektowanie receptur przy współpracy z producentem,
- przygotowanie z producentem atrakcyjnych opakowań i brandingu,
- skuteczny marketing,
- budowanie wizerunku marki.
SALVENA pomoże Ci stworzyć oryginalną recepturę produktu, która zostanie poddana kompleksowemu procesowi technologicznemu (m.in. próby technologiczne, określenie wymagań jakościowych, sporządzenie pełnej dokumentacji produkcyjnej i jakościowej, badania stabilności i jakości produktu końcowego). Zyskasz również wsparcie w zaprojektowaniu etykiety i opakowania swojego produktu.
Wypełniając formularz kontaktowy (https://www.salvena.pl/zapytanie.html), producent będzie w stanie dokładnie określić Twoje potrzeby. Dzięki temu otrzymasz spersonalizowaną ofertę i będziesz mógł rozpocząć owocną współpracę.