URODA I ZDROWIE

Preparaty wybielające niebezpieczne?

3 lutego 2014, dodał: Redakcja

Rośnie liczba preparatów wybielających zęby przeznaczonych do samodzielnego stosowania, jednak nie są one tak skuteczne jak profesjonalne metody i mogą powodować skutki uboczne. Przed wyborem sposobu usunięcia przebarwień zębów warto skonsultować z dentystą, ponieważ zmiana koloru uzębienia może być objawem choroby wymagającej leczenia.

 

Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Polega na zastosowaniu związków utleniających, które przenikają przez szkliwo i rozkładają substancje barwnikowe nagromadzone w głębi zębów. W tym celu wykorzystuje się preparaty, które zawierają nadtlenek karbamidu lub nadtlenek wodoru, silnie żrące składniki, które muszą być stosowane w odpowiednich stężeniach. Wiele tego typu środków jest obecnie dostępnych w wolnej sprzedaży, jednak przed zastosowaniem któregokolwiek z nich warto skonsultować się z dentystą.

zeby

Mamy ściśle określone preparaty w ściśle określonych stężeniach, które mogą wybielać zęby. Inne preparaty stosujemy do zębów martwych, inne stężenia stosujemy do zębów żywych, stąd korzystanie z tego typu preparatów bez nadzoru lekarza może prowadzić w przyszłości do problemów – mówi stomatolog Michał Strzałka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Domowe wybielanie może być przyczyną przejściowej nadwrażliwości zębów, podrażnienia dziąseł i problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. Przy umiejętnym i zdyscyplinowanym użytkowaniu niektóre preparaty są skuteczne, jednak ich efekty pojawiają się po dłuższym stosowaniu. W przypadku konieczności uzyskania widocznych rezultatów w krótkim czasie, niezbędna jest wizyta u stomatologa. Warto z niej skorzystać również dlatego, że przebarwienie zęba czasem jest symptomem zaburzenia, które wymaga leczenia np. próchnicy. Samodzielne wybielanie może więc usunąć objaw choroby bez wyeliminowania przyczyny i w efekcie doprowadzić do utraty zęba lub innych powikłań.

– Zanim okaże się, że dana metoda rzeczywiście jest bezpieczna, należy z pacjentem przeprowadzić wywiad medyczny. Musimy wiedzieć, na co dokładnie jest chory. Jeżeli pacjent będzie w zdrowy lub jego choroby nie będą kolidowały z wybielaniem zębów, każdy przyzwoity gabinet stomatologiczny dobierze odpowiednią ofertę. Koszt takiego wybielenia to zazwyczaj 700-1000 zł – dodaje Michał Strzałka.

 

źródło: newseria.pl


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

jaka sukienka na wesele
Na wesele najlepsza sukienka pastelowa, kolorowa i żyw,a ale jednocześnie skromna - wiadomo,...
Masło shea - co z nim zrobić?
Jak dla mnie to warto zrobić swój własny peeling lub balsam. Masło shea...
biustonosze
Fajne i tanie biustonosze można kupić w sieci, np. w sklepie julimex...
Epilfree
A ja używam kremów do depilacji i na żadne zabiegi się nie wybieram:)