Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach – jak uniknąć bólu gardła?
Czy zdarza się, że wracasz z pracy i czujesz suchość w gardle? A może podczas dłuższej podróży samochodem odczuwasz dyskomfort z tego samego powodu? Zapewne wiele osób odpowie twierdząco na te pytania. Jest to częsty objaw występujący u osób, które przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ból gardła spowodowany przez klimatyzację może przerodzić się w infekcje lub inne schorzenie górnych dróg oddechowych. Czy można jakoś temu zapobiec?
Wpływ klimatyzacji na nasze gardło
Klimatyzacja jest niewątpliwie jednym z tych urządzeń, które zdecydowanie poprawiły jakość funkcjonowania człowieka w pracy i poza nią. Przebywanie 8 godzin w klimatyzowanym pomieszczeniu zdecydowanie polepsza warunki pracy, wpływa na efektywność wykonywanych zadań, jednocześnie może przyczyniać się do częstszej absencji w pracy. Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach odbija się bowiem czasem na naszym zdrowiu – wysuszone przez klimatyzację powietrze może powodować przesuszenie błon śluzowych nosa i gardła. Optymalna wilgotność powietrza wynosi 40-60%, jeśli spada ono poniżej 40% śluzówki przestają działać prawidłowo – nie są już barierą przeciw zanieczyszczeniom i szkodliwym drobnoustrojom znajdującym się w powietrzu. Kolejnym problemem są krążące w klimatyzowanych pomieszczeniach zanieczyszczenia, pyłki, alergeny i drobnoustroje. Ponadto klimatyzator ustawiony na chłodzenie powietrza powoduje, że w instalacji następuje wytrącanie się wody, która zostaje zanieczyszczona kurzem z powietrza. Tak powstałe osady mogą po pewnym czasie stać się doskonałym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów. To wszystko sprawia, że odczuwamy ból gardła, czasem do tego stopnia że utrudnia to mowę, dodatkowo możemy odczuwać ból głowy, dolegliwości te mogą być zaczątkiem infekcji.
Ochrona gardła przed działaniem klimatyzacji
Aby klimatyzacja nie była przyczyną naszego złego samopoczucia należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim należy pamiętać, że instalacja powinna być regularnie czyszczona a filtry wymieniane. Dzięki temu wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje nie będą miały szansy się rozwinąć. Jeśli przebywasz długo w klimatyzowanych pomieszczeniach warto także zainstalować nawilżacz powietrza oraz regularnie otwierać okna, by przewietrzyć biuro, oczywiście wówczas wyłączamy klimatyzację. Pamiętać także należy o nieustawianiu nawiewu z klimatyzatora bezpośrednio na siebie i unikaniu siedzenia w zimnym przeciągu. W ochronie gardła pomocne może być nawilżenie śluzówki poprzez popijanie wody. Gardło można także przepłukiwać naparem z rumianku lub po prostu ciepłą wodą. By nie doprowadzić do infekcji sięgnij po środki, które nie tylko uśmierzą ból gardła, ale i pozbawią Cię szkodliwych drobnoustrojów. Polecanym środkiem jest Lactoangin®, który w swoim składzie zawiera metabolity bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. W gardle bytują bowiem pożyteczne bakterie, które wspierają układ immunologiczny w walce z wszelkimi chorobami. Gdy odporność jest osłabiona w skutek zmęczenia, przepracowania, czy przeziębienia te pożyteczne bakterie są wypierane przez szkodliwe drobnoustroje, które wdychamy. Lactoangin® dzięki zawartości szczepów bakterii Lactobacillus powoduje namnażanie się dobrych bakterii, co wzmacnia ochronę i hamuje rozwój choroby. W składzie preparatu znajdziemy także glicerol, który skutecznie i długotrwale nawilża śluzówkę oraz chroni przed jej wysychaniem. Mentol z kolei znieczula i zmniejsza podrażnienie błon śluzowych, łagodzi ból gardła i działa przeciwbakteryjnie. Lactoangin® zawiera także olejek miętowy, który ma właściwości odświeżające, antyseptyczne, przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Ten specjalistyczny produkt dzięki aplikatorowi, precyzyjnie trafia w bolące miejsce i szybko przynosi ulgę. Lactoangin® sprawdzi się także w infekcji jamy ustnej, niweluje nieprzyjemny oddech, zapobiega próchnicy oraz tworzeniu się płytki nazębnej i stanów zapalnych. Produkt ma przyjemny cytrynowo-miętowy smak i może być podawany dzieciom powyżej 3 roku życia.
Bóle gardła spowodowane przebywaniem w klimatyzowanym pomieszczeniu mogą nas męczyć cały rok. Osłabione w ten sposób gardło trzeba jak najszybciej wzmocnić, by nie doprowadzić do poważniejszych schorzeń górnych dróg oddechowych. Jednocześnie pamiętać należy o czyszczeniu klimatyzacji oraz nawilżaniu i wietrzeniu pomieszczenia. Poprawi to nie tylko komfort naszej pracy, ale i obniży ryzyko infekcji gardła.
www.lactoangin.pl