Niesamowicie efektowna celozja jest ceniona przez ogrodników za swoje ekstrawaganckie letnie kwiaty. Ta tropikalna roślina jednoroczna kwitnąca efektownie przez długi sezon, jest łatwa w uprawie, toleruje ciepło i wilgoć oraz przyciąga pożyteczne owady do ogrodu. Ma przepiękne egzotyczne kwiaty, których uroda zachwyca i przyciąga wzrok. Dodatkowo jest rośliną jadalną, chociaż u nas zupełnie pod tym względem nieznaną.
Celozja to rodzaj roślin ozdobnych z rodziny amarantusów znany ze swoich żywych, pierzastych kwiatów, które wnoszą odważny kolor do każdego otoczenia. Kwiaty występują w różnych jasnych kolorach, w tym czerwonym, pomarańczowym, żółtym, różowym i fioletowym. W zależności od odmiany Celozja może być zwartą rośliną odpowiednią do uprawy na tarasach i balkonach w pojemnikach lub większą rośliną, która dobrze pasuje na rabaty. Pszczoły, motyle i inne zapylacze przyciągają jaskrawe kwiaty, co czyni tę roślinę cennym dodatkiem także do ogrodu warzywnego. Kwiaty Celozji są żywe i aksamitne, o niepowtarzalnych kształtach. Liście są zazwyczaj lancetowate i mogą być zielone, czerwonawe lub brązowe, w zależności od odmiany. Kwitnie od późnej wiosny do jesieni, często aż do pierwszych przymrozków. Jest niezwykle dekoracyjna i oryginalna.
Fot.: Redakcja (M.D.)
Celozja, ze swoimi ekstrawaganckimi letnimi kwiatami, jest wysoko ceniona ze względu na urzekający wygląd. Ta tropikalna roślina jednoroczna najlepiej rozwija się w cieple i wilgoci, przyciągając pożyteczne owady. Celozja ma dobrą tolerancję na suszę, chociaż woli regularne podlewanie dla optymalnego wzrostu i kwitnienia. Jest podatna na problemy w przypadku nadmiernego podlewania, dlatego kluczem do sukcesu jest utrzymywanie rośliny wilgotnej, ale nie mokrej. Celozja jest łatwa w uprawie, dzięki czemu jest popularnym wyborem na kwiaty ogrodowe oraz balkonowe, a także na kwiaty cięte, które zapewniają długotrwałe piękno zarówno wazonom, jak i suszonym bukietom. Suszone kwiaty celozji zachowują swój kolor przez co najmniej sześć miesięcy.
Jaką Celozję wybrać do uprawy?
Neonowe kolory Celozji i niezwykłe kształty kwiatów mają niezliczone możliwości jeśli chodzi o wykorzystanie ich w rabatach ogrodowych i nasadzeniach doniczkowych. Uprawa dużej grupy jaskrawo ubarwionych celozji to pewny sposób na wywołanie niezwykłego efektu. Ta słoneczna fala kolorów trwa od późnej wiosny aż do przymrozków i stanowi wspaniały efekt wizualny. Aby zachęcić do kwitnienia większej liczby kwiatów, przekwitnięte kwiaty należy przycinać przez cały sezon wegetacyjny. Celozja najlepiej wygląda sadzona w grupach i jest dobrym towarzyszem innych jaskrawo ubarwionych roślin o egzotycznym wyglądzie. Najlepiej rośnie w ciepłym, osłoniętym miejscu, które jest nasłonecznione przez co najmniej pół dnia. Celozja nadaje się także do uprawy w doniczkach na balkonach oraz w pomieszczeniach zamkniętych, jak oranżeria, weranda lub szklarnia.
Celosia argentea odm. plumosa (celozja piórkowa lub celozja śliwkowa) ma kwiaty w kształcie płomienia lub pióropusza, które stoją pionowo. Małe kwiaty są gęsto upakowane na całej długości kwiatu i są jaskrawo ubarwione. Celosia argentea odm. spicata (celozja kolczasta lub celozja pszeniczna) ma kwiaty tworzące długie, smukłe kolce, podobne do pszenicy. Kwiaty są zwykle różowe, czerwone lub fioletowe, a rośliny mają bardziej zrelaksowany, naturalny pokrój. Celosia argentea odm. cristata (czubata celozja lub zarozumialec) charakteryzuje się wyjątkowymi główkami kwiatowymi przypominającymi koralowce. Kwiaty są gęsto skupione i występują w jaskrawych kolorach w odcieniach czerwieni, żółci, pomarańczy, różu, a nawet fioletu.
Wiele odmian celozji można łatwo znaleźć w centrum ogrodniczym. Źródła sprzedaży wysyłkowej są także doskonałym miejscem do poszukiwania bardziej oryginalnych odmian, które często są uprawiane na kwiaty cięte. Kwiaty cięte należy zbierać, gdy są już w pełni dojrzałe. Takie mogą stać w wazonie przez kilka tygodni.
Celozja jest rośliną jadalną. Liście są tradycyjnym warzywem w Afryce Środkowej i Zachodniej i zbierane są, gdy roślina jest młoda, przed pojawieniem się kwiatów. Można je gotować w wodzie lub na parze i spożywać jako dodatek lub łączyć z innymi warzywami w zupach i gulaszach wraz z delikatnymi łodygami. Celozja jest również spożywana w Indonezji i Indiach.