Pomysły na dania z grzybami
Trwa właśnie sezon na zbieranie grzybów. Pełnią one ważną rolę w polskiej kuchni, nie tylko od święta, na przykład w wigilię, ale też na co dzień, od zup po sosy, leśne, a najlepiej własnoręcznie nazbierane grzyby smakują wyjątkowo. Oto kilka propozycji na ich podanie.
Zupa z kurek
- 0,5 kg kurek
- 6 szklanek warzywnego bulionu
- 1 średnia cebula
- 3 średnie ziemniaki
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka masła
- 0,5 szklanki kwaśnej śmietany
- natka pietruszki
- koperek
- pieprz i sól
Kurki należy obrać i dokładnie oczyścić, najlepiej odpowiednim do tego pędzelkiem, a potem wymyć. Jeśli możemy, pozostałych grzybów lepiej nie myć wodą, bo mogą jej naciągnąć. Cebulę należy pokroić w dość drobną kostkę, podobnie jak ziemniaki, po ich obraniu. Na patelni z rozgrzanym olejem podsmażamy cebulę, delikatnie solimy i podsmażamy na średnim ogniu, do zeszklenia. Dodajemy kurki, zwiększamy ogień i smażymy, często mieszając, aż płyn z kurek odparuje, a grzyby przyrumienią się na brzegach. Wtedy dodajemy masło i smażymy jeszcze chwilę. Zawartość patelni dodajemy do gorącego bulionu, dorzucając także ziemniaki. Czekamy aż całość się zagotuje, zmniejszamy ogień, mieszamy i czekamy aż powoli zacznie wrzeć. Wtedy zdejmujemy garnek z ognia. Dodajemy posiekaną zieleninę, według uznania. Przykrywamy i odstawiamy na chwilę, aby smaki miały szansę się połączyć. Solimy i pieprzymy. Można podawać z chlebem.
- 60 dag grzybów
- olej
- 2 cebule
- zioła prowansalskie
- mielona papryka
- pół szklanki kwaśnej gęstej śmietany
- 1 kg ziemniaków
- 4 łyżki pszennej mąki
- jajko
- 2 ząbki czosnku
- sól
- pieprz
Oczyszczone grzyby kroimy w paski, cebulę siekamy i podsmażamy razem z grzybami. Doprawiamy papryką, solą i pieprzem i ziołami. Dodajemy śmietanę wymieszaną wcześniej z łyżeczką mąki i dusimy na małym ogniu, pod przykryciem przez 20 minut. Obrane ziemniaki ścieramy na dużych oczkach i odciskamy z nich wodę. Dodajemy jajko, resztę mąki, zgnieciony w prasce czosnek oraz sól i pieprz do smaku. Całość mieszamy. Na rozgrzany olej nakładamy łyżką małe porcje ciasta i smażymy z nich okrągłe placuszki, do zarumienienia z obu stron. Podajemy razem z grzybami.
- 70 dag leśnych grzybów (najlepiej borowików)
- 20 dag ryżu
- 10 dag sera żółtego
- cebula
- 4 ząbki czosnku
- 3 szklanki bulionu warzywnego
- 5 łyżek oliwy
- 4 łyżki masła
- 100 ml białego wytrawnego wina
- tymianek
- pieprz czarny i czerwony
- sól
Oczyszczone grzyby kroimy w kostkę. Posiekany czosnek i cebulę należy podsmażyć do zeszklenia. Dorzucamy grzyby, smażymy mieszając, płyn z grzybów odparuje. Opłukany ryż wrzucamy na patelnię i smażymy do zarumienienia. Dolewamy wino i bulion, doprawiamy i gotujemy do momentu wchłonięcia przez ryż płynu. Wtedy podgrzewamy całość pod przykryciem, przez 20 minut. Na koniec dodajemy masło i starty ser.
- 35 dag grzybów
- 6 ziemniaków (średnich)
- 6 jajek
- 10 dag masła
- pęczek cebulki dymki
- kilka łyżek oleju
- sól
- pieprz
Ziemniaki ugotowane w mundurkach odstawiamy do przestudzenia. Oczyszczone grzyby kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy masło i podsmażamy grzyby mieszając. Wyłączamy ogień. Ziemniaki obieramy i kroimy w plastry, podsmażamy do zarumienienia, dodajemy pokrojoną cebulkę, a następnie podsmażone wcześniej grzyby, mieszamy, doprawiamy. Rozmieszane w misce jajka wlewamy na patelnię, lekko mieszamy całość, przykrywamy i smażymy na małym ogniu, aż jajka się zetną.
- 4 dzwonka łososia
- pół cytryny
- 3 łyżki stopionego masła
- 25 dag grzybów, np. borowików, maślaków
- cebula
- 100 ml śmietany
- łyżeczka mąki
- 2 łyżki tartej bułki
- sól
- pieprz
Rybę oprószoną solą i pieprzem oraz skropioną cytryną układamy w żaroodpornym naczyniu, wcześniej natłuszczonym. Polewamy rybę masłem i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika, na 20 minut. Oczyszczone grzyby kroimy w kawałki. Kroimy cebulę i smażymy do zeszklenia na odrobinie tłuszczu, jaki pozostał. Dorzucamy pokrojone grzyby, doprawiamy, mieszamy i podsmażamy. Na koniec podlewamy wodą o dusimy przez chwilę. Gotowe grzyby kładziemy na upieczoną rybę. Śmietanę mieszamy z mąką i doprawiamy, a to wylewamy na rybę. Posypujemy całość bułką tartą (opcjonalnie także startym serem, jednak danie wtedy będzie bardziej tłuste). Zapiekamy jeszcze przez 15 minut, w 200 stopniach.
- 40 dag makaronu wstążki lub spaghetti
- cebula
- 2 łyżki oleju
- 50 dag grzybów
- 2 łyżki suszonych pomidorów z oliwy
- 150 ml śmietanki kremówki
- 5 dag startego żółtego sera
- sól
- pieprz
Makaron gotujemy, najlepiej al dente, odcedzamy i odstawiamy na bok, najlepiej w ciepłe miejsce. cebulę kroimy w pióra i szklimy na oleju. Kroimy grzyby i dorzucamy do cebuli. Smażymy chwilę, mieszając. Dodajemy pokrojone pomidory, dusimy i doprawiamy. Dolewamy śmietanę, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Do sosu wrzucamy makaron, mieszamy i chwilę podgrzewamy. Na talerzy posypujemy startym serem.