Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?

14 stycznia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pierwsze miesiące niemowlęcia zwykle przeżywane są w domowym zaciszu, jednak zdarzają się także sytuacje, w których maluch podróżuje z opiekunami. Bez względu na to, czy ma to być nieodległa trasa do dziadków, czy długi wyjazd na wakacje, samochodem, pociągiem czy samolotem, podróż wymaga przygotowań. Jak zorganizować podróżowanie, co przygotować, a co będzie zbędne? Sprawdź szczegóły i bądź gotowa na wyzwanie, jakim może być podróż z niemowlakiem.

podróż z niemowlakiem

Podstawowe przygotowania do podróżowania z niemowlakiem

Najważniejszym elementem przygotowań do podróży z małym dzieckiem jest plan oraz przemyślenie możliwych sytuacji i niezbędnych w nich przedmiotów. Niemal każda podróż z niemowlakiem może wiązać się z sytuacjami, które będą wymagały szybkiego działania. Właściwie bez względu na długość podróży i środek transportu trzeba być gotowym na:

  • przebranie dziecka – nie tylko pieluszki, ale każdego elementu garderoby,
  • nakarmienie niemowlęcia – konieczne jest coś do picia czy jedzenia, a także akcesoria przydatne przy karmieniu,
  • zapewnienie zajęcia dziecku – grzechotki, zabawki, książeczki.

Jeżeli wyjazd jest na dłużej niż jeden dzień, oprócz torby podręcznej konieczne jest także spakowanie ubrań, pieluszek, kosmetyków, lekarstw oraz akcesoriów na odpowiednią ilość dni.

Bądź gotowy na awaryjne sytuacje

Podróżowanie z niemowlęciem samochodem czy autobusem, a także innymi środkami transportu może wiązać się również z sytuacjami awaryjnymi. Będzie to na przykład choroba lokomocyjna u niemowląt, która występuje dość często, albo też wydłużenie czasu podróży z przyczyn niezależnych. Dlatego zawsze wybierając się w trasę z małym dzieckiem, trzeba zabrać zapas dostosowanego do wieku jedzenia i picia, a także komplet ubrań na przebranie. Na chorobę lokomocyjną, kinetozę u najmłodszych nie ma skutecznego sposobu, można jedynie próbować jej przeciwdziałać. To na przykład stosowanie częstych przerw w podróży, specjalne plastry zapachowe czy brak spożywania ciężkich posiłków przed wyjazdem i jedzenia czegokolwiek w trakcie.

Jak podróżować z niemowlęciem – podstawowe zasady

Najważniejsze w podróży z małym dzieckiem są zasady bezpieczeństwa. Maluch w samochodzie musi jechać w foteliku dostosowanym do wzrostu i wagi, nawet na niewielkich odległościach. Co więcej, dziecko powinno być przypięte bez grubej kurtki czy kombinezonu. Najlepiej podróż z niemowlakiem zaplanować tak, by przypadała w czasie drzemki dziecka, to pomoże przetrwać ją spokojnie. Niemowlęta mogą latać samolotem zwykle od 6 tygodnia życia, jednak trzeba dobrze zaplanować swój bagaż podręczny, aby niczego niezbędnego w nim nie zabrakło.

Długa podróż z małym dzieckiem – jak ją zaplanować?

Wielogodzinne podróże z niemowlęciem są możliwe, jednak wymagają zaplanowania przynajmniej kilku etapów. Maluch nie powinien spędzać w foteliku więcej niż 2-3 godziny jednym ciągiem. Konieczne jest także już w trakcie podróży reagowanie na potrzeby dziecka. Jeżeli podróż ma odbywać się na zasadzie konieczności dotarcia do celu na określoną godzinę, trzeba po prostu wyjechać dużo wcześniej, by mieć zapas na nieprzewidziane postoje. Podróżowanie z niemowlęciem samochodem w nocy jest również dobrym rozwiązaniem, jednak warto wziąć pod uwagę, że następny dzień trzeba poświęcić na regenerację po podróży.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Potrzebujesz dodatkowych informacji, szczegółów organizacji podróży z niemowlakiem? Odwiedź portal dzidziusiowo.pl, gdzie znajdziesz więcej szczegółowych informacji oraz pomocnych porad. Nie da się przygotować na każdą ewentualność, jednak warto zorganizować to, co będzie z dużym prawdopodobieństwem niezbędne.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...
Kondycja a tlenoterapia?
Fajne są też treningi z powolnym bieganiem.