Podpuchnięte oczy – nigdy więcej!

5 września 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Od lat w medycynie receptą na podpuchnięte, zaczerwienione oczy jest świetlik lekarski. Roślina ta wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne i dlatego tak ceniona jest wśród osób, którym zdarza się zapalenie spojówek lub zespół suchego oka.

 

Od wielu lat świetlik lekarski uważny jest za zioło, leczące oczy, które wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym. Świetlik do oczu, czyli krople, w których skład wchodzi świetlik lekarski, używane są do leczenia podrażnienia spojówek. Świetlik do oczu ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu likwiduje zaczerwienienie, uczucie swędzenia, pieczenia, ból, czy łzawienie. Poza tym krople do oczu, zawierające świetlik nawilżają gałkę oczną, chroniąc przed szkodliwymi czynnikami nasze oczy. Krople ze świetlikiem stosuje się również, gdy oczy są zmęczone lub przy podrażnieniach spowodowanych słońcem. Maści ze świetlikiem można również używać, jeżeli zdarzy nam się jęczmień oczny. Świetlik jest również wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym w preparatach, przeznaczonych do pielęgnacji i demakijażu oczu.

oczy222

Jak dbać o oczy?

    • Nie przemęczaj wzroku. Zarówno długa praca przy komputerze, czytanie, jazda samochodem, czyli wszystkie czynności, podczas których nie mrugamy zbyt często, przesuszają naszą śluzówkę i męczą narząd wzroku. Dlatego należy robić sobie krótkie przerwy i wykonywać ćwiczenia – patrzeć w dal, zmieniać punkt patrzenia, itd.

 

    • Jeżeli nasz tryb życia lub praca wymaga częstego skupiania wzroku w jednym punkcie, dobrze jest nawilżać oczy i stosować krople, które zawierają nagietek i świetlik do oczu (np. Homeoptic). Zmniejszą one obrzęk oczu i zaczerwienienie.

 

    • Chroń oczy przed promieniami UV nie tylko, gdy świeci słońce. Promienie UV są równie szkodliwe, gdy słońce nie razi nas w oczy. Soczewki kontaktowe również należy wybierać z filtrami UV.

 

  • Przy wzmożonej pracy, gdzie nasze oczy narażone są na podrażnienia, stosujmy dietę bogatą w luteinę (np. szpinak, rabarbar, kabaczek, brokuły, kukurydza) i beta karoten (marchew, morele, dynia, pomidory, melon)



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz