Placki ziemniaczane inaczej. Różne wariacje i przepisy na placki z ziemniaków
Smażone na patelni do idealnego złocistobrązowego koloru, z odpowiednią ilością cebuli, są prostym przysmakiem, który można podawać na wiele sposobów. Podawanie ich kwaśną śmietaną to najbardziej klasyczny wybór, ale znam domy, gdzie podaje się je z musem jabłkowym i lub twarogiem. Placki ziemniaczane mają wiele odsłon, a wiele propozycji podania może wręcz zaskakiwać.
Placki ziemniaczane na wiele sposobów
Placki ziemniaczane nie są ścisłą nauką, to jednak klasyczne jedzenie w najlepszym wydaniu, więc przyprawianie i podawanie zależy tak naprawdę od naszego wyczucia i preferencji. Można przecież podawać klasycznie placki ze słodką śmietaną lub jogurtem greckim z dodatkiem szczypioru, sosem czosnkowym, placki po węgiersku, placki po myśliwsku i placki po zbójnicku, a także placki po cygańsku. Znane są sposoby podawania placków ziemniaczanych z sosem pieczarkowym czy pomidorowym lub dowolnym mięsnym lub warzywnym gulaszem. Ostatnio znalazłam też przepis na placki ziemniaczane z rybą i placki ziemniaczane z boczkiem. Najbardziej jednak zaskoczyły mnie propozycje podania placków ziemniaczanych z musem jabłkowym lub dżemem. Jako ciekawostkę można podać, że w krajach skandynawskich placki ziemniaczane podaje się ze smażonymi jajkami i bekonem. Zachęcamy do poznania i wypróbowania naszych propozycji.
Sztuczka, aby uzyskać chrupiące, dobrze trzymające się placki ziemniaczane, polega na użyciu dobrych ziemniaków, które mają wysoką zawartość skrobi. Ziemniaki idealne na placki to tak zwany typ mączysty, czyli typ C. Podanie gatunku ziemniaków jest kłopotliwe, bowiem te dostępne i uprawiane na Podkarpaciu w innej części Polski są nieznane lub niedostępne. Możemy zetrzeć ziemniaki na tarce lub użyć robota kuchennego, aby przepis był szczególnie szybki i łatwy. Możemy trzeć ziemniaki na papkę lub na wiórka, tutaj także mamy dowolność. U mnie w kuchni królują placki z ziemniaków tartych w wiórka.
Większość przepisów uwzględnia mąkę uniwersalną, niektórzy jednak unikają dodatku mąki. Osobiście zawsze używam, podobnie jak jajka, które sprawia, że placki są bardziej chrupiące. W wielu przepisach spotkałam się z odlewaniem wody z ziemniaków po utarciu, w tych bardziej profesjonalnych wskazuje się, aby zlewając sok zachować skrobię. Osobiście nigdy nie odlewam soku i nie trzymam ich na sitku. Mąka pozwala związać sok, a bardziej lekka konsystencja sprawia, że placki są bardziej miękkie i delikatne. Patentem na delikatne placki ziemniaczane Tomasza Jakubiaka jest dodanie do masy na placki kwaśnej śmietany, a Gordona Ramsaya łyżki oliwy z oliwek, jednak osobiście nie stosuję takich dodatków.
Przyprawy do placków ziemniaczanych, to już prawdziwy przegląd kuchni. Podstawą jest oczywiście sól i pieprz, bez nich placki na pewno nie wyjdą smaczne. Magda Gessler zaleca do placków dodawać czosnek, osobiście nie lubię i nie dodaję. Karol Okrasa w bardziej tradycyjnych odsłonach placków proponuje dodatek majeranku. Według mnie odpowiednie towarzystwo do ziemniaków to szczypta tymianku i oregano, świeżo tarta gałka muszkatołowa, kurkuma i papryka wędzona. Warto też do placków dodać pokrojoną lub tartą cebulę, która wyostrza smak placków i dla mnie jest dodatkiem niezbędnym. Krakowskie gospodynie chętnie do masy na placki dodają kminek, a Wszystko to wskazuje jednoznacznie, że placki ziemniaczane są idealnym tłem dla eksperymentów kulinarnych.
Propozycje podania placków ziemniaczanych
Placki ziemniaczane – przepis podstawowy
Składniki:
– 1 kg ziemniaków
– 1 duża cebula
– 1-2 jajka
– 4 łyżki mąki
– sól, pieprz i inne lubiane przyprawy
– olej do smażenia
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać i zetrzeć. Dodać cebulę pokrojoną w kosteczkę, jajka, mąkę, sól i pieprz. Wszystko razem wymieszać. Smażyć na patelni nakładając łyżką placuszki na rumiano z obu stron. Odsączyć na papierze kuchennym.
Placki ziemniaczane po węgiersku
Gulasz węgierski – Składniki:
– 1,2 kg wieprzowiny (np. szynki, karkówki lub łopatki wieprzowej)
– 2 cebule
– 2 marchewki
– 2 papryki czerwone
– przyprawy (sól, czarny pieprz mielony, 1 płaska łyżka papryki słodkiej, 1/2 łyżeczki papryki ostrej, kilka kulek ziela angielskiego, liść laurowy)
– 3 ząbki czosnku
– 800 ml bulionu
– 3 łyżki koncentratu pomidorowego
– 400 g pomidorów z puszki lub passaty pomidorowej
– 1 płaska łyżka maki pszennej
– posiekana zielona pietruszka
Przygotowanie:
Mięso pokroić w kostkę. Można zamarynować, ale nie jest to krok niezbędny. Na oleju smażyć mięso na rumiano. Cebule posiekać w małą kostkę i też podsmażyć na oleju. Do podsmażonej cebuli dodać drobno pokrojone marchewki i paprykę. Wymieszać i smażyć ok. 3 min. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy. Smażyć ok. 3 min.
Do warzyw dodać podsmażone mięso, a także bulion, koncentrat pomidorowy i pomidory z puszki. Gotować przez ok. 1 godz. Wymieszać w kubku mąkę z wodą i wlać do garnka. Gotować jeszcze ok. 30 min. Doprawić. Placki przygotowane według przepisu podstawowego polać kilkoma łyżami gulaszu. Wierzch opcjonalnie udekorować śmietaną i zieloną pietruszką.
Placki ziemniaczane po myśliwsku
Sos myśliwski – Składniki:
– 250-300 g pieczarek
– 200 g boczku wędzonego
– 200 g kiełbasy
– 3-4 ogórki kiszone
– 1 cebula
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– przyprawy: sól, pieprz, jałowiec
Przygotowanie:
Cebulę i boczek pokroić w kostkę i podsmażyć. Dodać pokrojone pieczarki oraz kiełbasę, a także pokrojone ogórki kiszone. Smażyć ok. 10 min. Doprawić solą, pieprzem i jałowcem. Dodać koncentrat pomidorowy, podlać wodą i dusić ok. 15 min. Placki przygotowane według przepisu podstawowego polać kilkoma łyżami sosu. Wierzch opcjonalnie udekorować śmietaną i koperkiem.
Placki ziemniaczane z łososiem
Składniki:
– 250 g pokrojonego wędzonego łososia
– 1/3 szklanki (75 ml) śmietany
– 1/2 szklanki (125 ml) rukoli
Przygotowanie:
Placki przygotowane według przepisu podstawowego podawać z plasterkiem wędzonego łososia, kleksem z kwaśnej śmietany i posypane rukolą.
Placki ziemniaczane z jajkiem
Składniki:
– jajka ugotowane na miękko (w koszulce)
– jogurt grecki
– awokado
– grubo mielony czarny pieprz
Przygotowanie:
Chrupiące placki ziemniaczane przygotowane według przepisu podstawowego podawać z jajkiem po benedyktyńsku oraz gęstym i kremowym greckim jogurtem na plasterkach awokado. Posypać czarnym mielonym pieprzem według uznania.
Placki ziemniaczane z sosem jabłkowym
Sos jabłkowy – Składniki:
– 4-5 dużych jabłek
– ½ łyżki świeżego soku z cytryny
– 2 łyżki brązowego cukru
– 1 laska cynamonu
– ¼ łyżeczki mielonego kardamonu
– 1 szczypta soli
– ½ łyżeczki czystego ekstraktu waniliowego
– 100 ml wody
Przygotowanie:
Obrać jabłka, usunąć gniazda nasienne i pokroić je na kawałki. Wrzucić do garnka z sokiem z cytryny. Wymieszać z wodą, przyprawami, solą i brązowym cukrem i doprowadzić do wrzenia. Po zagotowaniu wymieszać, przykryć pokrywką i gotować na średnim ogniu przez 10 min., od czasu do czasu mieszając. Zdjąć z ognia i zmiksować część mieszanki według uznania lub pozostawić w kawałkach. Dodać wanilię i wymieszać. Podawać z plackami przygotowanymi według przepisu podstawowego ze śmietaną i cukrem oraz szczypiorkiem.
Placki ziemniaczane z jarmużem
Sałatka z jarmużu – Składniki:
– 1 pęczek jarmużu, liście pokrojone w cienkie paski
– 1 średnia czerwona cebula, pokrojona w cienkie plasterki
– 1 łyżka octu balsamicznego
– 2 łyżki oliwy z oliwek
– 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Wszystkie składniki sałatki wymieszać. Na wierzch placków ziemniaczanych przygotowanych według przepisu podstawowego położyć mieszankę z jarmużu i łyżkę kwaśnej śmietany. Udekorować szczypiorkiem i posypać skórką cytrynową.
Placki ziemniaczane po szwedzku
Składniki:
– boczek lub bekon, cienko pokrojone w plasterki
– dżem borówkowy
Przygotowanie:
Usmażyć boczek na patelni, aż plasterki będą złote i chrupiące, a następnie położyć na papier lub ręczniki kuchenne. Podawać gorące placki ziemniaczane przygotowane według przepisu podstawowego ze smażonym boczkiem i dżemem z borówek posypane natką pietruszki.
Placki ziemniaczane z udkami pieczonymi
Udka pieczone – Składniki:
– 8-10 udek z kurczaka
– 2 łyżki przyprawy do kurczaka lub mieszanka ulubionych ziół
– 1-2 łyżki oliwy
Przygotowanie:
Udka z kurczaka oprószyć przyprawą do kurczaka. Następnie skropić oliwą. Zostawić na 3-4 godz., aby mięso miało czas się zamarynować. Udka z kurczaka wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 st. C. i piec przez ok. 1-1,5 godz. Podawać z plackami ziemniaczanymi przygotowanymi według przepisu podstawowego i ulubioną surówką.
Placki ziemniaczane z piekarnika
Przygotowanie:
Masę na placki przygotować według przepisu podstawowego. Rozgrzać piekarnik do 200 st. C. Wyłożyć blachę papierem do pieczenia i posmarować ją olejem. Nakładać masę łyżką, formując cienkie placki. Przed pieczeniem posmarować placki olejem. Piec w piekarniku aż placki będą złoto-brązowe. Po 20 min. odwrócić je na drugą stronę i piec jeszcze przez 15 min. Podawać na gorąco z gęstą kwaśną śmietaną posypaną solą, pieprzem i posiekanym szczypiorkiem.