URODA I ZDROWIE

Pielęgnacja skóry seniora – najczęstsze problemy osób po 60 roku życia

2 grudnia 2019, dodał: Redakcja

Wraz ze zmianami w obrębie sprawności, koncentracji i pamięci, zmienia się z wiekiem również nasza skóra. Jest to efekt procesów hormonalnych, a także ubytków w jej strukturze. Jak podają badania, już po 25 roku życia stopniowo organizm przestaje wytwarzać naturalny kolagen, przez co nasza pielęgnacja powinna być bardziej ukierunkowana i specjalistyczna. W tym celu należy dobierać produkty nawilżające, natłuszczające, bogate w witaminę E i możliwie najbardziej naturalny skład. Poniżej wskazujemy, dlaczego warto nad tym tematem pochylić się nieco dokładniej.

Potrzeby starszej skóry

Największym i statystycznie najczęstszym problemem seniorów jest suchość skóry[1]. Te zmiany wynikają z malejącej liczby gruczołów łojowych, które zmniejszą ilość wydzielanego potu. Brak naturalnego nawilżenia i odżywienia powoduje nieprzyjemną szorstkość, z czym boryka się w 50% kobiet i około 20% mężczyzn. W wyniku zmian skóra traci swój naturalny płaszcz lipidowy, który chroni przed utratą wody, stanowiąc za ochronę przed suchym wiatrem czy wnikającymi drobnoustrojami. Jest to szczególnie istotne, gdy zrozumiemy, że po 40 roku życia skóra traci stopniowo ceramidy i związki lipidowe, które przyczyniają się do min. elastyczności.

Sucha skóra to poważny i uporczywy problem kobiet po menopauzie. Spadek produkcji estrogenów przyczynia się do mniejszej wilgotności, co zauważamy najczęściej przez wysuszoną twarz, przedramiona i łokcie.

To na skutek tej suchej, łuszczącej się skóry dochodzi do min. uporczywego świądu. Nadmierne pobudzanie receptorów to zmora mężczyzn po 60 roku życia, a wspomniany świąd charakteryzuje się nieprzyjemnym pieczeniem i mrowieniem. W skrajnie zaognionych stanach zapalnych pomocna jest wizyta u dermatologa, który przepisze dedykowane, profesjonalne maści zarezerwowane dla skóry atopowej[2].

Trzecim, najczęstszym wyzwaniem, które stawia nam skóra jest brak melaniny. To jej niedobór powoduje przebarwienia i nierównomierne rozmieszczenie komórek barwnikowych. Uszkodzenia posłoneczne i ewentualne odbarwienia są wynikiem słabszej ochrony słonecznej. Jest to wyjątkowo niebezpieczne, gdy zdamy sobie sprawę, że w taki sposób zwiększa się ryzyko nowotworu skóry.

Co zrobić, by zadbać o swoją skórę? Garść porad.

Po pierwsze, odstąp od długich, gorących kąpieli i niesprawdzonych, intensywnych środków myjących. Zamiast tego wybieraj prysznic i kosmetyki o właściwościach natłuszczających lub nawilżających. Wybieraj zawłaszcza te bazujące na witaminie E, moczniku, olejku roślinnych, d-pantenolu i lanolinie, która natłuszcza skórę i doskonale komponuje się z balsamem i masłem do ciała.

Po drugie, stosuj kremy z wysokim filtrem UV, które chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym, stwarzając ochronną barierę [3].

Po trzecie, decyduj się na przewiewne ubrania, bazujące na możliwie naturalnych materiałach – bawełnie lub lnie. Dzięki nim skóra będzie oddychała i odprowadzała wodę bez utraty naturalnego ciepła.

Korzystając z zajęć sportowych dla seniorów, np. na basenie, za każdym razem bierz szybki prysznic, a następnie smaruj ciało balsamem lub kremem. Jeśli posiadasz balkonik rehabilitacyjny, natłuszczaj dłonie, aby nie przyczyniać się do pęknięć powstających po ich wewnętrznej stronie. Zimą nie zapominaj o wietrzeniu wnętrz, zmniejszając tym samym obecność suchego, szkodliwego powietrza.

Pytaj lekarzy, korzystaj z zaufanych sklepów stacjonarnych lub online, radź się kosmetyczek. Unikaj testowania coraz to nowych kosmetyków – zwłaszcza tych o rozbudowanym składzie, bazującym na SLSach czy silikonach.

 

Bibliografia

[1] White-Chu, E. F., & Reddy, M. (2011). Dry skin in the elderly: complexities of a common problem. Clinics in dermatology29(1), 37-42.

[2] Surber, C., Brandt, S., Cozzio, A., & Kottner, J. (2015). Principles of skin care in the elderly. G Ital Dermatol Venereol150(6), 699-716.

[3] Bojarowicz, H., & Bartnikowska, N. (2014). Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości. Probl. Hig. Epidemiol95, 596-601.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

jakie są wasze ulubione sklepy z ub…
Moj number one to New Look,Bay,Quiz,River IslandPotem H&MPrzyznam tez,ze czasem zakupię coś...
Zabiegi z kwasami - jak to wygląda?…
W sumie ja z pomocą kwasu redukowałam zmarszczki na twarzy w krakowskiej vesunie....
Galeria Przymorze
W CCC mają -40% rabatu na torebki.
Grzywka
Ja nigdy nie miałam, bo nie pasuje do mojego kształtu twarzy.