Nocą mają miejsce intensywne procesy regeneracyjne skóry. Nie bez powodu mówi się, że długi, spokojny sen jest gwarancją piękna – wówczas komórki odnawiają się i odbudowują nawet dziesięć razy szybciej niż w ciągu dnia. W jaki sposób ułatwić skórze wieczorną regenerację? Jaki krem lub maska na noc będą odpowiednie?
Czym różnią się kremy na dzień i na noc?
Nie bez powodu kosmetyki na dzień i na noc mają odmienne działanie. Powinny one jednak idealnie się uzupełniać. W ciągu dnia skóra potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia oraz ochrony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia powietrza, niskie lub wysokie temperatury. Wówczas odpowiednie są kremy ochronne, nawilżające oraz z filtrami UV. Wieczorową porą skórze należy zapewnić odpowiednie warunki do regeneracji, dlatego wówczas najbardziej sprawdzi się treściwy krem maska na noc.
Jak przygotować skórę do procesów regeneracyjnych?
Najważniejszym krokiem jest oczyszczanie, które umożliwi usunięcie makijażu, sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry. W tym celu sprawdzą się żel do mycia twarzy oraz tonik – jego zadaniem jest wyrównanie pH skóry. Najważniejszymi elementami wieczornej pielęgnacji są krem lub maska na noc bogate w witaminy, mikroelementy oraz składniki odmładzające i kojące, na przykład Olejkowy Rytuał Nutri-Gold z firmy L’Oréal. Bardzo ważne, aby nie ograniczać się wyłącznie do twarzy, ponieważ skóra na szyi i dekolcie również potrzebuje odżywienia.
Nocny harmonogram skóry
Około godziny 22.00 rozpoczyna się praca komórek skóry. W tym czasie najlepiej jest nałożyć kosmetyki, ponieważ substancje odżywcze będą wchłaniane najefektywniej. Skuteczne będą zarówno serum lub olejek, jak i krem maska na noc. Między 24.00 a 1.00 rozpoczyna się podział komórek, który przebiega kilkukrotnie szybciej niż za dnia. Skóra jest bardziej ukrwiona, co ułatwia jej przyswajanie składników odżywczych. O godzinie 2.00 rozpoczyna się proces detoksykacji, czyli uwalniania do układu limfatycznego toksyn oraz zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Następnie skóra przechodzi w tryb regeneracji. Między 2.00 a 3.00 rano wzrasta ciśnienie i temperatura. Tkanki stają się bardziej elastyczne, są dobrze dotlenione, a warstwa ochronna naskórka ulega regeneracji. Od godziny 4.00 do 5.00 wzrasta poziom kortyzolu – hormonu, który hamuje procesy zapalne, co jest istotne dla osób z cerą trądzikową. Skóra wchłania wówczas witaminy i mikroelementy. Około 7.00 ustają procesy regeneracyjne, a krążenie krwi stabilizuje się.