Otrzymałem PIT 11 i co dalej?

12 marca 2018, dodał: EKSPERTKA

Wiele osób już teraz zaczyna otrzymywać specyficzny dokument księgowo-finansowy, jakim jest druk PIT-11. Dostaniemy go między innymi od swojego pracodawcy/zleceniodawcy, niekiedy bez żadnego komentarza. Płatnik ma obowiązek dostarczyć ten dokument pracownikowi, ale nie ma obowiązku tłumaczenia, jak PIT-11 działa i co z nim zrobić. Dlatego często pojawiają się wątpliwości (szczególnie u młodych stażem pracowników), w jaki sposób i jak należy wypełnić PIT-11.

 

PIT-11 w skrócie – czyli czym jest i kiedy go otrzymujemy

PIT-11 jest dokumentem, który płatnicy składek przekazują urzędowi skarbowemu oraz swoim pracownikom/zleceniobiorcom lub osobom współpracującym w ramach umów o dzieło. Dokument zostaje wystawiony w trzech egzemplarzach: dla urzędu, dla pracownika oraz ad acta dla przedsiębiorstwa, jako potwierdzenie wypełnienie obowiązku przez pracodawcę.

Specyficzną formą jest natomiast PIT-11A, który otrzymają głównie podatnicy otrzymujący świadczenia z ZUS w trakcie roku podatkowego. Taki dokument przekaże więc nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie pracodawca. Oba dokumenty czyli PIT-11 oraz PIT-11A powinny zostać dostarczone podatnikom maksymalnie do końca lutego.

Wstępna weryfikacja dokumentu lub jego brak

Po otrzymaniu dokumentu w pierwszej kolejności należy zawsze zweryfikować jego zawartość, zwracając uwagę nie tylko na informacje finansowe, ale również na wszystkie nasze dane identyfikacyjne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że właściwość odpowiedniego organu podatkowego zależy między innymi od prawidłowego wskazania adresu zamieszkania podatnika (uwaga: nie zameldowania). W przypadku wykrycia pomyłek trzeba udać się do odpowiedniego działu przedsiębiorstwa, w którym pracujemy, w celu wyjaśnienia wątpliwości, ewentualnie poprawienia błędów.

Zdarzyć się może, że pracodawca z jakiś powodów nie udostępni nam PIT-11 lub deklaracja nie dotarła do nas z innych przyczyn niezależnych od pracodawcy. W takiej sytuacji powinniśmy zwrócić się bezpośrednio do odpowiednich działów księgowych lub finansowych z informacją o nieotrzymaniu dokumentu. Ponaglając pracodawcę lub prosząc o udostępnienie kopii (jeżeli pracodawca udokumentuje wysłanie PIT-11), w znacznym stopniu ułatwimy sobie późniejszą pracę z własną deklaracją roczną. Należy bowiem pamiętać, że niewywiązanie się pracodawcy z obowiązku przekazania PIT-11 nie zwalnia nas z rozliczenia się z fiskusem – a bez dokumentów źródłowych to może być trudne.

Co zrobić PIT-11

PIT-11 jest dokumentem, który pracodawca już wysłał do odpowiedniego organu podatkowego. Nie ma więc konieczności ponownego składania PIT-11 do skarbówki. Nie jest on również udostępniany pracownikom bez powodu. PIT-11 jest podstawowym źródłem informacji, które służy do samodzielnego wypełnienia własnej deklaracji podatkowej, a więc wypełnienia zobowiązania wobec fiskusa. I, co ważne, musi być przechowywany przez podatnika, tak samo jak inne deklaracje, przez kolejnych 5 lat.

Tak więc pytanie „jak wypełnić PIT-11” może być skierowane tylko do pracodawców. Pracownik, zleceniobiorca, osoba pracująca na umowę o dzieło nie wypełniają tego dokumentu.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

Rozwód krótko po ślubie
Czasami tak się dzieje, że po ślubie na przykład żona dowiaduje się,...
Co w swoim wyglądzie lubicie najbar…
U mnie chyba najlepsze są oczy i nogi, często koleżanki mówią mi, że...
Bóle mięśni po treningu
Też w życiu nie chodzi o to, aby że wszystkiego rezygnować. Trzeba też stawiać...
Co myślicie o medycynie estetycznej…
Też jestem tego samego zdania, medycyna estetyczna to nie tylko duże usta...