Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – poradnik | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku – poradnik

14 lutego 2017, dodał: niissley90
Artykuł zewnętrzny

Ślub oraz wesele to dla większości par jeden z najważniejszych, a także najpiękniejszych momentów, który pozostaje w pamięci do końca życia. Aby jednak wszystko przebiegało bez jakichkolwiek zakłóceń, niezwykle istotne jest to, aby całe wydarzenie zaplanować z najdrobniejszymi szczegółami. Z reguły przyjmuje się, iż optymalnym czasem niezbędnym do zorganizowania ślubu oraz wesela jest rok przed planowaną uroczystością. Od czego jednak należy rozpocząć? W pierwszej kolejności najlepiej zapoznać się z niniejszym poradnikiem, dzięki któremu żaden szczegół z pewnością nie umknie.

Etap 1. Oświadczyny oraz pierwsze przygotowania

Nie od dziś wiadomo o tym, iż aby zacząć w ogóle planować ślub, w pierwszej kolejności musi dojść do zaręczyn, które polegają na wręczeniu ukochanej pierścionka zaręczynowego. To, w jakim miejscu zaręczyny w ogóle się odbędą, zależy przede wszystkim od wyobraźni Pana Młodego, a także zasobności jego portfela. W następnej kolejności należy ustalić datę ślubu, rozpoczynając tym samym pierwsze przygotowania. Na rok przed planowaną uroczystością należy podjąć decyzję nad jej formą, co oznacza, iż należy ustalić, czy ślub ma być kościelny, cywilny czy może konkordatowy. Kolejną bardzo ważną kwestią jest wybór miejsca, w którym powinno odbyć się przyjęcie weselne. Warto jednak mieć świadomość tego, iż większość restauracji ma tak obłożone terminy, iż wcześniejsza rezerwacja (nawet kilkuletnia) to w dzisiejszych czasach konieczny wymóg.

Etap 2. Przygotowanie wymaganych dokumentów, zaplanowanie budżetu uroczystości, stworzenie listy gości

Na około 10 m-cy przed planowaną uroczystością konieczne jest dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku ślubu kościelnego należy umówić się na nauki przedmałżeńskie, natomiast planując ślub cywilny, należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego celem przedłożenia w nim niezbędnych dokumentów. Kolejną bardzo ważną kwestią decydującą praktycznie o przebiegu całej uroczystości jest ustalenie budżetu, dzięki któremu można zorientować się, ile środków pieniężnych należy przeznaczyć na przygotowania. W tym właśnie momencie należy przede wszystkim ustalić listę gości, a także rozejrzeć się za kamerzystą, fotografem, a także zespołem muzycznym lub DJ-em.

Etap 3. Kluczowe przygotowania: suknia ślubna, garnitur, obrączki, zaproszenia, podróż poślubna, przyjęcie weselne

Na 6 m-cy przed ślubem oraz weselem należy powoli zacząć rozglądać się za odpowiednią suknią dla Panny Młodej, a także garniturem dla Pana Młodego. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest kupno gotowego stroju, jeśli jednak po wielu przymiarkach okaże się, iż żaden nie spełnia oczekiwań, to najlepiej wybrać się do krawcowej, która zgodnie z przedstawionymi wskazówkami uszyje zarówno suknię, jak i garnitur idealnie na miarę. W tym czasie należy również zadbać o takie szczegóły jak zakup obrączek oraz wybór zaproszeń dla gości, a także wybór świadków uroczystości. Warto w tym momencie zastanowić się również nad podróżą poślubną, co wiąże się nie tylko ze wzięciem kilkudniowego urlopu, ale również z rezerwacją biletu oraz hotelu. Kolejną bardzo istotną kwestią jest omówienie z restauracją wszelkich szczegółów wesela, w tym również wybór odpowiedniego menu, dekoracji, a także sposobu ustawienia stołów. Warto również pomyśleć o rezerwacji transportu zarówno dla Młodej Pary, jak i dla gości weselnych.

Etap 4. Ostatnie przygotowania do najważniejszego dnia w życiu

Na mniej więcej 3 miesiące przed uroczystością należy zamówić nie tylko kwiaty będące najpiękniejszą dekoracją sali weselnej, ale również tort weselny stanowiący niezaprzeczalnie wizytówkę każdego przyjęcia weselnego. W tym czasie należy również wysłać zaproszenia dla gości lub wręczyć im je osobiście, a także zakupić niezbędne dodatki zarówno do sukni ślubnej, jak i garnituru.

Etap 5. Organizacja wieczoru panieńskiego/kawalerskiego, ślub oraz wesele

Zazwyczaj na tydzień przed planowaną uroczystością powinien odbyć się wieczór zarówno panieński, jak i kawalerski, który jednak powinien zostać przygotowany przez świadków Młodej Pary. Na dzień przed ślubem oraz weselem Para Młoda powinna przede wszystkim zrelaksować się, wierząc w to, że wszystko będzie przebiegać zgodnie z planem.

zobacz również:

  1. Dekoracje sali weselnej – trendy na 2017 rok
  2. Suknie ślubne – trendy na 2017 rok
  3. Odwieczny dylemat – na wesele lepszy będzie DJ czy kapela?
  4. Pomysły na tort weselny

 


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Rzadko takie sytuacje występują, mnie nigdy nic się nie zdarzyło...
Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...