URODA I ZDROWIE

Olejki eteryczne na dobry sen

3 kwietnia 2018, dodał: Redakcja

Większość z nas zna zapewne to nieprzyjemne uczucie, kiedy przewracamy się z boku na bok i nie możemy zasnąć. W tej uciążliwej sytuacji towarzyszą nam myśli o czekających nazajutrz obowiązkach, o tym, że musimy przecież być w pełni sił, by im sprostać czy wreszcie o tym, że tak bardzo chcemy zasnąć. Im bardziej się staramy, tym trudniej zapaść w relaksujący sen. Oczywiście przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele i najlepiej byłoby do nich dotrzeć. Zawsze jednak możemy wypróbować bezpieczne i równocześnie przyjemne sposoby radzenia sobie z problemem bezsenności. W bogatej kolekcji naturalnych olejków eterycznych istnieją takie, które niwelują stres i napięcia, a także ułatwiają zasypianie. Masaże, kąpiele, wdychanie unoszących się w powietrzu zapachów, potrafią naprawdę zdziałać cuda.

fot. Wirginia Bryll

Najprostszą metodą, którą warto wypróbować w domowym zaciszu, jest rozpylanie wybranych olejków eterycznych w specjalnym kominku aromaterapeutycznym. Możemy sięgnąć po pojedyncze olejki bądź wykorzystać gotowe mieszanki. Jedną z nich będzie na pewno Vapomix I-1 marki Dr Beta. Preparat zawiera między innymi olejki: majerankowy, lawendowy i geraniowy, które ułatwiają zasypianie w stanach napięcia nerwowego, stresów, a nawet gdy zdenerwowanie uniemożliwia nam zaśnięcie pomimo dużego zmęczenia.

Substancje te posiadają wiele cennych właściwości terapeutycznych. Olejek lawendowy ma działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest jednym z najcenniejszych w aromaterapii. Jego piękny kwiatowy zapach wykorzystuje  przemysł perfumeryjny. Olejek geraniowy uważany jest za „przyjaciela” kobiety dojrzałej gdyż stymuluje produkcję estrogenu, dlatego nie należy stosować go podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Olejek posiada nie tylko właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ale także korzystnie działa na emocje i zmienne stany psychiczne. Stosowany do masażu, kąpieli i inhalacji używany jest przede wszystkim przy cellulite, otyłości, depresjach, napięciach nerwowych, menopauzie i bólach menstruacyjnych, zaburzeniu krążenia, w grypie i przeziębieniu. Natomiast wykorzystywany w zabiegach aromaterapeutycznych olejek majerankowy znajduje szerokie zastosowanie przy bólach mięśniowych, nerwobólach, nadciśnieniu, bezsenności, migrenach reumatyzmie i przeziębieniach. Uspokaja, działa przeciwbólowo, antyseptycznie, przeciwkaszlowo i obniża ciśnienie krwi.

Aby pomóc sobie w problemach z zasypianiem należy kilka kropli wymienionej mieszanki dodać do wypełnionej wodą miseczki kominka najlepiej tuż przed położeniem się do łóżka. Olejki wchodzące w skład Vapomixu I-1 o niezwykle przyjemnym łagodnym zapachu pomogą nam również stworzyć w sypialni miły, relaksujący nastrój. 

Przy bezsenności możemy również do kominka lub wieczornej kąpieli dodać 4 krople olejku lawendowego oraz 3 krople olejku mandarynkowego albo 5 kropli olejku lawendowego, 3 krople olejku jałowcowego i po 1 kropli olejków: pomarańczowego i tymiankowego.

Olejki eteryczne o wspaniałych naturalnych zapachach ułatwią zasypianie i pozwolą na głęboki sen. Sprawią również, że nazajutrz wstaniemy wypoczęci i pełni energii witalnej na kolejny dzień.

www.drbeta.pl

***
Literatura:

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Władysław St. Brud, Iwona Konopacka, Pachnąca Apteka, Łódź 2008

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2016

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?
Kosmetyki do makijażu twarzy
Stonowany, jednak w pracy trzeba wyglądać profesjonalnie, a nie krzykliwie:) Żadnego smoky eyes ani...