Olej kokosowy – czy jest tak zdrowy jak go reklamują? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Olej kokosowy – czy jest tak zdrowy jak go reklamują?

30 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Olej kokosowy w ostatnim czasie bije rekordy popularności w Europie i w USA.  Uważany jest za wręcz magiczny produkt, stosowany i w kuchni i w kosmetyce. Jeśli dobrze przyjrzeć się właściwościom i zastosowaniu oleju kokosowego to można śmiało stwierdzić, że ma zastosowanie „od stóp do głów”. Ile jednak w tym prawdy? Czy olej kokosowy jest tak zdrowy jak się powszechnie przyjęło? Czy to nowy i świetny produkt, mający zbawienny wpływ na nasze zdrowie?

Coconut oil and fresh coconut on white background

Stary-nowy olej kokosowy…

Olej kokosowy nie jest nowym produktem. Choć w Europie i USA dopiero zdobywa popularność, ale w Afryce czy na Hawajach jest znany i stosowany od setek lat przez tamtejsze kobiety, jako środek kosmetyczny i produkt do użycia w kuchni. Mitem jest, więc, że olej kokosowy to nowość, choć nie można podważyć jego prozdrowotnych właściwości, które afrykańskie kobiety wykorzystywały od setek lat.

Olej kokosowy zawiera największą liczbę nasyconych kwasów tłuszczowych- prawie 90% kwasów w swoim składzie. Badania wykazały, że tłuszcze nasycone, w tym kwas laurynowy, palmitynowy i kaprylowy nie tylko nie przyczyniają się do „zatykania tętnic”, jak kiedyś uważano, ale maja właściwości prozdrowotne i powinny stanowić część naszej codziennej diety.

(Nie)zdrowe tłuszcze

Coraz więcej naukowców wycofuje się obecnie ze stwierdzenia, że tłuszcze same w sobie są niezdrowe, wskazując, że to nie one odpowiadają w głównej mierze za choroby krążenia. Wybierając tłuszcze warto zwrócić uwagę, by były one jak najmniej przetworzone, jak olej kokosowy VIGRIN, czyli nierafinowany i zdrowy olej marki Vivio (do kupienia tutaj). Takie tłuszcze są zdrowe i potrzebne dla ludzkiego organizmu.

Przetwarzanie tłuszczów, a w przypadku olejów rafinacja, jest opłacalna dla przemysłu spożywczego, ponieważ zwiększa trwałość produktów. Na tym jednak kończą się zalety tego procesu, bo dla ludzi przetworzone tłuszcze są zabójcze.

Niezdrowe, wysoko przetworzone tłuszcze można znaleźć w fast-foodach, gotowych wyrobach cukierniczych, słonych przekąskach, zupkach w proszku i innych produktach. Ich jedzenie nie tylko przyczynia się do powstania i rozwoju chorób, ale odpowiada też za nadwagę i otyłość- w przeciwieństwie do zdrowych tłuszczów, zawartych m.in. w oleju kokosowym marki Vivio, które usprawniają proces przemiany materii i pomagają w zachowaniu smukłej sylwetki.

Olej kokosowy – dobry na wszystko?

Powszechne obecnie opinie o niezwykłych właściwościach oleju koksowego, wynikają z jego szerokiego zastosowania. Nie oszukujmy się jednak- olej kokosowy nie jest lekiem na wszystko, jak reklamują go niektóre firmy. Co istotne, powinny go stosować także osoby zdrowe- profilaktycznie, na wzmocnienie odporności, wspomaganie pracy układu pokarmowego, jako środek o działaniu przeciwwirusowym, antybakteryjnym i przyśpieszającym przemianę materii.

Jedzenie oleju koksowego obniża ryzyko cukrzycy, chorób serca i poprawia tzw. „dobry” cholesterol. Olej kokosowy zawiera też naturalne antyoksydanty, co powoduje, że zwalcza wodne rodniki, powodujące przedwczesne starzenie się i chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na peeling i maseczkę do twarzy…

Przez wieki kobiety w Indiach stosowały olej koksowy jako naturalny kosmetyk. Nie myliły się, bo olej kokosowy świetnie nadaje się do zastosowania w pielęgnacji ciała i twarzy.

olej2

Zmieszany z solą himalajską jest naturalnym peelingiem do twarzy, a wymieszany z cukrem może zastąpić peeling do ciała. Sprawdzi się też, jako błyszczyk do ust-wystarczy posmarować nim usta.

U małych dzieci olej kokosowy łagodzi otarcia skóry od pieluch, a kobiety po porodzie stosują go do smarowania rozstępów, ponieważ zmniejsza ich widoczność. Oleju koksowego używa się też do łagodzenia poparzeń słonecznych i jako krem do twarzy, o właściwościach nawilżających i wygładzających zmarszczki.

Dietetycy wskazują, że jedzenie 2 łyżeczek oleju koksowego dziennie pomaga przyśpieszyć metabolizm i utrzymać smukłą sylwetkę.

olej33

Olej kokosowy cieszy się coraz większa popularnością i można go kupić w wielu sklepach internetowych. Warto jednak dobrze przemyśleć zakupy i zdecydować się na produkt od sprawdzonego dostawcy- nierafinowany olej kokosowy VIRGIN np. marki Vivio , który posiada najwięcej unikalnych właściwości zdrowotnych.

zobacz również:

Olej kokosowy i jego cudowne właściwości

Olej kokosowy – jak stosować: porady

Olej kokosowy – jak i gdzie stosować?

Olej kokosowy – właściwości kulinarne i pielęgnacyjne

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Olej kokosowy – czy jest tak zdrowy jak go reklamują?

  1. avatar Anna Nemo pisze:

    olej kokosowy mozna samemu zrobic z wiorkow kokosowych miksuje sie wiorki ewentualnie z odrobino rozgrzanego oleju kupionego jak juz jest kremowy to dodaje rodzynki i miodu pycha palce lizac i jest tez zastepstwem masla…

  2. avatar Malina pisze:

    Wszystkie tłuszcze w formie stałej są niezdrowe. Najlepsze są płynne i nie zwierzęce. A de best of de best olej lniany. Ja używam Lenvitolu do wszystkiego

Dodaj komentarz