Olej kokosowy – właściwości kulinarne i pielęgnacyjne

15 maja 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Palma kokosowa jest najpopularniejszą z palm. Nie wiadomo na pewno, czy jest rośliną pochodzącą ze Starego, czy też Nowego Świata, dziś rośnie bowiem na wszystkich tropikalnych brzegach morza. Przez mieszkańców wysp południowego Pacyfiku nazywana bywa „drzewem życia” ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Także dla oleju uzyskiwanego z owoców palmy, zwanych kokosami bądź orzechami kokosowymi. Jest on nie tylko świetnym środkiem spożywczym. Ma szerokie zastosowanie w kosmetyce.

olejek kokosowy

Olej kokosowy, choć sam jest oczywiście tłuszczem, i jako taki ma zastosowanie w kuchni, nie przyczynia się do tycia. Wręcz przeciwnie – pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek wagi w przypadku, gdy dysponujemy nadmierną liczbą kilogramów. W temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza, olej przybiera postać stałą, dzięki czemu nadaje się do smarowania pieczywa, można z powodzeniem zastąpić nim masło w wypiekach. Ponieważ nie pali się, jest idealny do smażenia w wysokich temperaturach. Można go bardzo długo przechowywać nawet w skrajnych warunkach, gdyż nie jełczeje, a dzięki właściwościom smakowym nadaje potrawom orientalny charakter. Stosowany jako olej spożywczy wykazuje właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybiczne, wzmacnia odporność organizmu i reguluje przemianę materii.

Naturalny olej kokosowy:
Ma neutralny zapach, dzięki czemu może stosować go właściwie każdy – na pewno nie podrażni naszego nosa.
Stosowany jest najczęściej jako balsam do ciała, ma bowiem właściwości odżywcze i nawilżające.

Często wybierają go osoby o skórze suchej, ze skłonnością do złuszczania się. Najlepsze efekty daje stosowanie takiego oleju na skórę wciąż lekko wilgotną po kąpieli. Dla wzmocnienia efektu, można taki olej dodać do wody, w której się kąpiemy.

Wybierając olej kokosowy do pielęgnacji twarzy, zabezpieczymy się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, walczymy także z procesem starzenia się skóry i… zmarszczkami.

Z masłem kokosowym spotkamy się także w gabinetach masażu – ze względu na swoje dobroczynne właściwości i prosty skład, stanowi bezpieczny kosmetyk dający odpowiedni poślizg przy różnego rodzaju masażach zdrowotnych czy relaksacyjnych.

Naturalny olej kokosowy poleca się nie tylko dorosłym. Świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry niemowląt. Co ważne dla mam czekających na dzidziusia – zapobiega rozstępom…

Kosmetyk pozytywnie wpływa także na stan naszych włosów i skóry głowy. Leczy drobne ranki, łagodzi łupież – ma bowiem właściwości przeciwgrzybicze, nawilża suche, rozdwajające się włosy, odżywia ich cebulki.

Właściwościami czystego oleju kokosowego wykazują się oczywiście także zawierające go kosmetyki, choć należy wziąć pod uwagę, że im mniejsza zawartość oleju, tym jego dobroczynne oddziaływanie będzie niestety słabsze.

www.etnospa.pl

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺