Olej arganowy – jak uchronić się przed kupnem podróbki?
Olej arganowy pozyskuje się z orzechów drzewa arganowego z terenów Maroka. Z tego względu nazywa się go płynnym złotem Maroka.
Olej arganowy pozyskuje się z orzechów drzewa arganowego z terenów Maroka. Z tego względu nazywa się go płynnym złotem Maroka. Obecnie to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najdroższych, olejów roślinnych wykorzystywanych w kosmetyce. Wokół niego narodziło się wiele mitów i niejasności, stąd często nie mamy świadomości, czy na pewno kupujemy pełnowartościowy produkt. Przedstawiamy krótki poradnik o kupnie oleju arganowego.
Jeden litr oleju arganowego pozyskuje się poprzez wytłaczanie na zimno kilkudziesięciu kilogramów orzechów przynajmniej z kilku drzew arganowych. Samo drzewo arganowe rośnie wyłącznie na terenie Maroka, skąd produkty z niego wytwarzane są eksportowane na cały świat. To oznacza, że czysty olej arganowy nie może być tani – jego produkcja byłaby wówczas nieopłacalna. Warto mieć z tyłu głowy, że jeśli olej arganowy kosztuje poniżej 50 zł za 50 ml buteleczkę, to z dużym prawdopodobieństwem jest to podróbka.
Ważną kwestią jest także nazewnictwo produktu. Dość często producenci zamiennie stosują nazwę „olej” z „olejek”. To celowe lub nieświadome wprowadzanie w błąd, ponieważ między tymi produktami jest zasadnicza różnica. Olej to ciekły tłuszcz pochodzenia roślinnego, natomiast olejek (w domyśle eteryczny) jest ciekłą substancją, którą ekstrahuje się z konkretnej części rośliny dla określonego zapachu. Chcąc mieć pełnowartościowy produkt kosmetyczny należy zawsze kupować arganowy olej, a nie olejek.
Istotne jest także rozróżnienie rodzajów oleju arganowego – mamy bowiem do czynienia z olejem arganowym spożywczym i kosmetycznym. Pełnowartościowy arganowy olej kosmetyczny jest tłoczony na zimno z orzechów Argania Spinosa, bezzapachowy i ma złocistą barwę. Jeśli mamy do czynienia z olejem arganowym o orzechowym zapachu i ciemnym zabarwieniu to prawdopodobnie jest to oleje arganowy spożywczy sprzedawany jako kosmetyczny.
Warto też zwrócić uwagę na konsystencję produktu. Naturalny olej arganowy ma płynną, klarowną postać i w żadnym wypadku nie krzepnie w temperaturze pokojowej. Ze względu na jego cenę często rozcieńcza się go parafiną, olejem rzepakowym lub słonecznikowym. Jeśli olej arganowy oznaczony jako 100% Argan Oil (warto szukać takiego oznaczenia na opakowaniach) krzepnie, zmienia swoją konsystencję i nie jest klarowny to najprawdopodobniej jest podróbką.