Ogólne Warunki Ubezpieczenia NNW dziecka – podstawowe informacje
Zastanawiasz się nad ubezpieczeniem NNW dla dziecka? Sprawdź, co to jest OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i dlaczego dokument ten jest istotny. Z artykułu dowiesz się, jakie zapisy znajdziesz w OWU i na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
Co to jest OWU ubezpieczenia NNW dziecka?
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to najważniejszy dokument określający zasady umowy, którą zawierasz z ubezpieczycielem. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje na temat danego ubezpieczenia – w tym przypadku ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dla dziecka.
Ubezpieczyciel ma obowiązek udostępnić Ci OWU na stronie internetowej lub w formie papierowej przed podpisaniem umowy. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym dokumentem, jeśli chcesz mieć pewność, jakie wsparcie otrzyma Twoje dziecko w razie wypadku. W przeciwieństwie do materiałów marketingowych OWU zawiera bowiem kompletne, szczegółowe i prawnie wiążące informacje na temat ubezpieczenia.
Zapisy zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia
W OWU ubezpieczenia dziecka znajdziesz między innymi takie informacje jak:
• Kto jest ubezpieczony i na jaki okres;
• Gdzie obowiązuje ubezpieczenie (np. w szkole, w domu, na wyjazdach, w kraju, za granicą);
• Zakres ubezpieczenia, czyli jakie świadczenia medyczne i pomocowe w przypadku urazów oraz innych sytuacji obejmuje umowa;
• Suma ubezpieczenia, limity poszczególnych świadczeń (np. opieka nad dzieckiem w domu do kwoty 1000 zł) i wysokość odszkodowania;
• Definicje kluczowych pojęć (np. urazu jako złamania, skręcenia, zwichnięcia, oparzenia lub rany wymagającej założenia szwów które są następstwem wypadku);
• Obowiązki osoby zawierającej umowę (np. terminowe płacenie składki)
• Zasady przedłużania i rozwiązywania umowy ubezpieczenia;
• Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Obecnie dobre ubezpieczenie NNW nie powinno ograniczać się tylko do zapewniania dziecku opieki medycznej czy wypłaty odszkodowania. Równie ważne jest odciążenie rodzica. Na przykład ubezpieczenie dla dziecka w ofercie PKO BP zapewnia także pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem (do 1000 zł) czy korepetycji (również do 1000 zł), gdy dziecko wymaga pobytu w domu. W wariancie podstawowym składka wynosi przy tym tylko 5 zł miesięcznie, a suma ubezpieczenia to 10 000 zł na konsultacje lekarskie, badania i zabiegi oraz rehabilitację.
Na co zwrócić szczególną uwagę w OWU?
Ogólne Warunki Ubezpieczenia mieszczą się zwykle na kilku, niekiedy kilkunastu stronach. Kluczowe informacje zawarte w dokumencie to suma ubezpieczenia oraz limity poszczególnych świadczeń pomocowych i pieniężnych, często prezentowane w tabelach, a także ich dokładniejszy opis w tekście. Istotne są też wytyczne dotyczące zgłaszania wypadku oraz procedury postępowania ubezpieczyciela po zdarzeniu.
Szczególną uwagę warto również zwrócić w OWU na sekcję wyłączenia odpowiedzialności. Znajdziesz w niej listę sytuacji, w których ochrona ubezpieczeniowa nie obowiązuje. W przypadku NNW dla dziecka mogą to być między innymi wypadki powstałe w wyniku zawodowego uprawiania sportu czy amatorskich aktywności sportowych o wysokim ryzyku zdrowotnym (np. wspinaczki, sztuk walki czy narciarstwa).
* Artykuł powstał we współpracy z PKO BP SA