Odżywka do brody – w jakim celu się ją stosuje

2 maja 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Pielęgnacja włosów pozwala zachować włosy w jak najlepszej kondycji. Potrzeba do tego regularnego mycia, odżywiania, nawilżania i strzyżenia. Aby ułatwić sprawę tworzy się różne linie kosmetyków przeznaczone do różnego rodzaju włosów. Przy odżywianiu brody przede wszystkim sprawdza się odżywka do brody.

Włosy na głowie a włosy na twarzy

Porost włosów wynosi statystycznie 0,5 milimetra na dobę. W efekcie wynosi to mniej więcej od 3 do 4 milimetrów na tydzień i od 1 do 1,5 centymetra na miesiąc. Wyrastające ze skóry włosy buduje białko zwane keratyną. Włosy odpowiadają przede wszystkim za termoregulację, ale słyną też ze swojej funkcji stylizacyjnej. Człowiek porasta włosami głównie na głowie, chociaż mężczyzna dodatkowo między innymi na twarzy. Różnią się one między sobą teksturą. Włos na głowie to włos cienki i bardziej prosty, z kolei włos na twarzy to włos gruby i bardziej kręcony. Wynika to z faktu, że włosy na głowie rosną od urodzenia, a włosy na twarzy rosną od okresu dojrzewania. Włosy na twarzy, podobnie jak włosy w okolicach intymnych, na klatce piersiowej, na rękach, czy na nogach, stanowią rodzaj owłosienia androgenowego. Ich porost wynika z działania hormonów androgenowych, które odpowiadają za dojrzewanie.

Szampony, odżywki, olejki dla drwala

Do pielęgnacji brody polegającej na myciu, odżywianiu i nawilżaniu włosów przyda się zestaw kosmetyków. Oto przykładowy zestaw kosmetyków dla brodatego mężczyzny: szampon do brody Mr Bear Family, szampon do brody Percy Nobleman, mydło do brody Damn Good Soap, odżywka do brody Reuzel, olejek do brody Captain Fawcett. Inwestowanie w kosmetyki do brody to inwestowanie w samą brodę, a przecież każdy brodacz ją uwielbia i nie powinien żałować jej tego, co lubi ona najbardziej.

Substancje odżywiające zarost

Substancji odżywiających dostarcza się organizmowi, w tym również włosom, od wewnątrz i do zewnętrz. Należy zwracać uwagę na skład odżywek do włosów, aby zapewnić im jak najintensywniejsze odżywienie. Tak oto najcenniejsze spośród tego typu składników wydają się: olejek arganowy, olejek jojoba, olejek z migdałów, olejek z pestek moreli, olejek konopny, olejek rycynowy oraz olejek kokosowy. Olejek arganowy zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodzącymi na skórę i włosy promieniami ultrafioletowymi. Olejek jojoba zawiera witaminę F przedłużającą elastyczność, sprężystość i żywotność włosów. Olejek z migdałów zawiera witaminy A, B, C, D, a zwłaszcza E, co powoduje, że nawilża włosie. Olejek z pestek moreli działa niezwykle zdrowo pod wieloma aspektami, w tym również ujędrnia skórę i poprawia kondycję włosów. Olej konopny chroni włosi włosy przed drobnoustrojami, bo działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. Olejek rycynowy korzystnie wpływa na porost włosów, co sprawdza się zwłaszcza przy zapuszczaniu dłuższej fryzury lub dłuższej brody. Olej kokosowy nawilża włosy, a także chroni je przed nadmiernym wypadaniem, efektem czego pomaga zachować bujne owłosienie.