URODA I ZDROWIE

Oczyszczacz powietrza – który wybrać?

29 stycznia 2019, dodał: Redakcja

Poziom smogu w polskich miastach i wsiach jest bardzo wysoki i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie kontaktu z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami jest zakup oczyszczacza wyposażonego w technologię HEPA i węgiel aktywny. Jeśli nie wiesz, jak wybrać idealne urządzenie, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań.

Jakie problemy ma rozwiązywać?

W sezonie grzewczym problemy z jakością powietrza wewnątrz budynków nie ograniczają się jedynie do wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Często bowiem dochodzi także do znacznego spadku wilgotności powietrza, co wywołuje nieprzyjemne dolegliwości, głównie drapanie w gardle, suchy kaszel i podrażnienie spojówek oczu. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wyposażenie pomieszczenia w nawilżacz powietrza. Zamiast dwóch oddzielnych urządzeń można jednak zaopatrzyć się w oczyszczacz z funkcją nawilżania. W sprzedaży dostępne są dwufunkcyjne urządzenia marki Sharp, wśród których znajdują się modele dopasowane do różnych powierzchni. Jednak jeśli korzystasz już z dobrego nawilżacza, taki sprzęt nie będzie potrzebny.

Gdzie będzie pracował?

Oczyszczacz powietrza powinien być dobrze dostosowany do pomieszczenia, w którym zostanie ulokowany, zwłaszcza pod względem wydajności. Producenci zawsze podają sugerowaną powierzchnię oczyszczania poszczególnych urządzeń, lecz oceniają możliwości swoich produktów na różne sposoby. Jeśli chcesz wiedzieć,jaki oczyszczacz powietrza naprawdę będzie efektywnie działać w danym pomieszczeniu, pomnóż jego powierzchnię przez osiem. Otrzymany wynik to minimalna wydajność, jaką sprzęt powinien uzyskiwać w najwyższym trybie (zakładając, iż wysokość pokoju nie przekracza 2,7 m). Dla przykładu pomieszczenie o wielkości 30 m² wymaga oczyszczacza, którego wydajność wyrażona w CADR lub przepływie powietrza wynosi co najmniej 240 m3/h. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest zakup. np. modelu Ideal AP 30 na Homespot.pl.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż zapewnienie wysokiej skuteczności wymaga zaopatrzenia każdego pokoju w oddzielne urządzenie. Błędem jest zakup sprzętu o bardzo wysokiej wydajności z myślą o tym, aby oczyszczał całe mieszkanie jednocześnie.

Jaki mam budżet?

Przed przystąpieniem do wyboru oczyszczacza należy także zastanowić się nad tym, ile można przeznaczyć na jego zakup oraz jak wysokie koszty eksploatacji jest się gotowym ponosić w trakcie użytkowania sprzętu. W cenie do 1000 zł dostępne są urządzenia, które zapewniają wysoką skuteczność w walce ze smogiem i dobry komfort użytkowania, a niektóre z nich sprawdzą się w pomieszczeniach o wielkości nawet 40 m². Wyższy budżet pozwala jednak na wybór sprzętu wyposażonego w szereg dodatkowych funkcji, dlatego niekiedy warto zainwestować w zakup oczyszczacza w trochę większą kwotę.

W celu dokonania rzetelnej oceny kosztów eksploatacji trzeba uwzględnić cenę i wytrzymałość filtrów wymiennych oraz wartość energii elektrycznej pobieranej przez oczyszczacz powietrza.

Jakich funkcji dodatkowych oczekuję?

Bez wątpienia jedną z najważniejszych funkcji oczyszczacza powietrza jest w tryb automatyczny. Urządzenia wyposażone w czujniki zanieczyszczeń są w stanie samodzielnie dostosować tempo filtracji do aktualnych potrzeb. W rezultacie szybko eliminują zanieczyszczenia, zwiększając tempo obrotów wiatraka, gdy jakość powietrza jest zła oraz zapobiegają zbędnej pracy na wysokich prędkościach, przechodząc na niższe tryby, kiedy jakość powietrza się poprawi.

W zależności od swoich potrzeb i możliwości finansowych można wybrać oczyszczacze oferujące dodatkowe funkcje i udogodnienia. Niektórzy użytkownicy cenią sobie urządzenia sterowane mobilnie, jakimi są np. oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro albo 2S. Inni decydują się na wybór oczyszczacza z timerem, pozwalającym zaplanować czas filtracji albo z blokadą rodzicielską, która uniemożliwia zmianę ustawień najmłodszym.

Który model zapewnia dobry stosunek jakości do ceny?

Po wyselekcjonowaniu urządzeń spełniających twoje oczekiwania sprawdź, który spośród nich zapewnia najkorzystniejszy stosunek możliwości do ceny. Koszt urządzenia uzależniony jest bowiem od wielu czynników, dlatego często zdarza się, że modele w tej samej lub podobnej cenie znacznie się różnią pod względem wydajności, rodzaju wykorzystywanych technologii i funkcji dodatkowych, w jakie zostały wyposażone. Zakup oczyszczacza zawsze wiąże się z dość znaczącym wydatkiem i stanowi inwestycję na lata, dlatego warto poświęcić trochę czasu na podjęcie jak najlepszej decyzji.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

gazety
Ostatnio zaglądam głównie do Wyborczej...
Jak myśleć pozytywnie?
Najlepiej myśli się pozytywnie kiedy widzi się, że jednak nie mamy najgorzej:)
Dobre salony fryzjerskie
Najlepszy jest fryzjer, którego wizja spotyka się z oczekiwaniem klienta, więc tu ocena...
Aktywne lato - szukam znajomych z W…
Obecnie nie ma za bardzo możliwości dalekich wyjazdów, więc takie inicjatywy są godne uwagi :)