Objawy cukrzycy typu 1

28 września 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Cukrzyca to choroba metaboliczna, charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Rozróżniamy kilka jej rodzajów, jednak do najczęściej występujących zaliczamy cukrzycę typu 1 oraz typu 2. Jak objawia się ta przewlekła choroba?

Cukrzyca typu 1 – co to znaczy?

Cukrzyca typu 1 to inaczej cukrzyca insulinozależna. Najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży, jednak dotyka ona osób w każdym wieku. Typ 1 cukrzycy ma podłoże autoimmunologiczne, czego skutkiem jest systematyczne niszczenie komórek beta trzustki przez przeciwciała. Efektem tego jest utrata zdolności trzustki do produkcji oraz wydzielania insuliny, co doprowadza do jej bezwzględnego braku. Organizm przestaje radzić sobie samodzielnie z metabolizmem węglowodanów, co powoduje hiperglikemię – niebezpieczne podwyższenie poziomu glukozy we krwi.

Objawy cukrzycy typu 1

Po zaobserwowaniu pierwszych, niepokojących objawów cukrzycy typu 1 niezbędna jest natychmiastowa diagnostyka pod kątem cukrzycy. Zaniedbanie symptomów lub niewłaściwe leczenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do śmierci. Co powinno wzbudzić czujność?

  • Przewlekłe zmęczenie i senność
  • Nadmierne pragnienie
  • Nagły spadek wagi – w tym masy mięśniowej
  • Częste oddawanie moczu
  • Zimne palce – nawet w czasie wysokich temperatur
  • Uczucie suchości w ustach
  • Suchość skóry i błon śluzowych
  • Zapach acetonu z ust
  • Zaburzenia widzenia
  • Częste infekcje intymne

Cukrzyca typu 1 – od objawów do diagnozy

Jeśli zaobserwowane dolegliwości u Ciebie występują – jak najszybciej udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub na Izbę Przyjęć do najbliższego szpitala. Otrzymasz tam specjalistyczną pomoc oraz wykonasz szereg badań niezbędnych przy dalszym leczeniu.

Więcej informacji: Cukrzyca typu 1 – szkoladiabetyka.pl

Należy pamiętać, że choroba rozwija się zazwyczaj bardzo szybko. Od zaobserwowania objawów cukrzycy typu 1 do poważnego zaostrzenia stanu mija relatywnie krótki czas. W skrajnych przypadkach, może okazać się potrzebna początkowa hospitalizacja w celu wyrównania poziomów glukozy. Dopiero, gdy stan Twojego zdrowia zostanie ustabilizowany, zostaniesz poinstruowany: jak samodzielnie dawkować leki, jak przygotować się do podróży lub wysiłku fizycznego, a także na co zwracać szczególną uwagę.

Najważniejsze – profilaktyka

Warto również mieć na uwadze fakt, że początkowe objawy cukrzycy typu 1 są często niezauważalne i bardzo trudne do wykrycia. Często podwyższony poziom cukru we krwi jest wykrywany dopiero w czasie badań kontrolnych, dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka.

Bagatelizowanie objawów prowadzi do opóźnienia zdiagnozowania cukrzycy typu 1, co może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, a nawet stanowić zagrożenie życia.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Polecane strony w sieci
Ja polecam strony z ciekawostkami historycznymi, np. historykon.pl
Samodzielne matki- 20 proc. wszystk…
To powinno dać części facetów do myślenia, że nie potrafią w większości funkcjonować...
Jak usunąć makijaż permanentny?
Przecież można zamalować go makijażem w innym stylu...
Jak nabrać pewności siebie
Czasem warto brać przykład nawet z facetów jak widać:D