Obiady na słodko dla dzieci
Przedstawiamy pomysły na owocowe, słodkie obiady. Z naszymi przepisami przygotujecie szybkie, słodkie i smaczne dania dla siebie i swoich pociech. Gwarantujemy, że chrupiących naleśników czy krągłych knedli nie odmówią nawet największe niejadki.
Obiady dla dzieci, a obiady dla siebie albo dwójki dorosłych to zupełnie coś innego. Jeśli macie dość ciągłego jedzenia mięsa czy ziemniaków warto wypróbować obiady na słodko. Okazuje się, że pysznych propozycji jest naprawdę wiele. Sprawdź nasze i przetestuj przynajmniej jeden przepis. Drożdżowe racuchy z jabłkami to dla wielu osób smak dzieciństwa. Powróć na chwilę do lat beztroski i przygotuj te placuszki we własnym domu. Makaronowa zapiekanka wcale nie musi występować tylko w wytrawnej wersji. Koniecznie przetestuj także tę na słodko. Obiad na słodko raczej nie sprawdzi się na co dzień, jednak z pewnością będzie doskonałym urozmaiceniem.
Naleśniki z owocami
Składniki:
– 1,5 szklanki mąki
– 1,5 szklanki mleka
– 1 szklanka wody mineralnej gazowanej
– 2 jaja
– 1 łyżeczka cukru trzcinowego
– bita śmietana w sprayu lub śmietanka 30% do ubicia
– masło klarowane do smażenia (oliwa, olej lub olej kokosowy)
– owoce (brzoskwinie, ananasy z puszki, jagody, banany, truskawki)
Przygotowanie:
Połączyć ze sobą: mąkę, mleko, wodę mineralną gazowaną, jajka oraz cukier. Można użyć cukru białego zamiast trzcinowego, jednak trzcinowy jest zdrowszy. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, tworząc gładką, pozbawioną grudek masę. Na patelni rozgrzać masło klarowane (albo inny tłuszcz) i nakładać porcję ciasta. Naleśniki ściągać z patelni, kiedy się zarumienią. Na gotowych naleśnikach układać bitą śmietanę i owoce. Całość zawijać w rulony.
Racuszki drożdżowe
Składniki:
– 30 g drożdży
– 350 g mąki pszennej
– 125 ml mleka
– 50 g cukru (w tym 2 łyżeczki do zaczynu i reszta do nadzienia)
– 50 g masła
– 2 jajka
Nadzienie:
– 250 g twarogu półtłustego
– 1 czubata łyżka jogurtu gęstego
– 1 łyżeczka pasty z ziarenek wanilii
Do podania:
– sezonowe owoce
– cukier puder
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku (max. 38 st. C). Wymieszać z 2 łyżeczkami cukru i mąki. Odstawić do wyrośnięcia. W ciepłym pomieszczeniu drożdże podwoją swoją objętość w 10-15 min. Do mąki dodać rozczyn, jajka i rozpuszczone letnie masło. Wyrobić i przykryć ściereczką, zostawić na pół godziny do wyrośnięcia. Twaróg wymieszać z cukrem, jogurtem i pastą z ziaren wanilii. Ciasto drożdżowe podzielić na 8 kawałków. Każdy spłaszczyć. Serową masę rozkładać po równo – po ok. 1 łyżce nadzienia na każdym kawałku ciasta. Formować racuchy sklejając brzegi ciasta. Potem je spłaszczyć. Odstawić na kwadrans. Rozgrzać olej i smażyć po 1-1,5 min z każdej strony do uzyskania jasnozłotego koloru. Odkładać je na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym. Racuchy podawać posypane cukrem pudrem, z dodatkiem gęstego jogurtu i sezonowymi owocami.
Placuszki z jabłkami
Składniki:
– 1 jabłko
– ½ szklanki mleka/wody/napoju roślinnego
– 1 jajko
– ½ szklanki mąki orkiszowej lub pszennej
– 1 szczypta cynamonu, bakalie
Przygotowanie:
Mąkę przesiać do miski. Dodać mleko oraz jajko. Wymieszać rózgą, tak żeby masa miała jednolitą konsystencję. Jabłko umyć, obrać i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Jabłko dodać do ciasta, wsypać cynamon, dodać bakalie i wymieszać. Na mocno rozgrzaną patelnię nakładać po 1 łyżce ciasta. Zmniejszyć płomień i smażyć z obu stron na złoty kolor.
Pierogi z jagodami
Składniki:
– 300 g mąki pszennej poznańskiej (na ok 50 szt pierogów)
– 1 łyżka oleju
– 1 łyżeczka drobnej soli
– ok 150-200 g bardzo ciepłej wody
– łyżeczka sody
– ok 1,5 szklanki jagód
– 3-4 łyżki cukru
Przygotowanie:
Jagody umyć, odsączyć i usunąć wszystkie listki. Wysypać je na ręcznik papierowy i delikatnie osuszyć. Suche jagody wymieszać z cukrem. Mąkę i sodę wymieszać z solą i zalać bardzo ciepłą wodą, wlać olej i wyrobić na spójne gładkie ciasto. Ciepłe ciasto zawinąć w folię i odkrawać po kawałku do wałkowania. Wałkować cieniutko i wykrawać kółeczka. Leciutko rozciągnąć placuszek w dłoniach, na środku układać łyżeczkę jagód wymieszanych z cukrem, zaklejać ściśle wszystkie brzegi, a potem wyrabiać falbankę. Gotować w lekko osolonej wodzie (ok. 5 min.). Podawać ze śmietaną, posypane cynamonem.
Pierogi leniwe twarogowe
Składniki:
– 300 g twarogu
– 1 jajko
– 150 g mąki
– 1 szczypta soli
Do dekoracji:
– 1 sos truskawkowy
– 100 g malin
– 4 – 5 listków mięty
Przygotowanie:
Biały ser rozgnieść widelcem. Dodać jajko, mąkę i sól, zagnieść ciasto. W dużym garnku zagotować wodę ze szczyptą soli. Ciasto wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką, podzielić na 4 części. Porcje ciasta formować w wałki o średnicy ok. 1,5 cm. Wałki ciąć skośnie na ok. 1 cm kluski. Wrzucać do osolonego wrzątku. Gotować 4 – 5 min. Gotowe kluski wyłowić na sitko i podawać gorące, polane sosem, posypane malinami i udekorowane listkami mięty.
Knedle ze śliwkami
Składniki:
– 400 g ziemniaków
– 200 g białego sera
– 150 g mąki pszennej (lub mąk bezglutenowych)
– 60 g kaszy manny
– 1 duże jajko
– 1 łyżeczka soli do wody do gotowania
Nadzienie:
– śliwki (ok. 300 g), mogą być też mrożone (węgierki lub połówki większych)
– cukier trzcinowy
Do polania:
– 400 ml gęstego jogurtu lub śmietany, cynamon albo masło z bułką tartą
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, ugotować w lekko osolonej wodzie. Dobrze odcedzić, odparować chwilę na małym ogniu, przecisnąć przez praskę lub bardzo porządnie utłuc, ostudzić. Ser również można przecisnąć przez praskę, zblendować na gładko lub bardzo starannie rozgnieść go widelcem. Do dużej miski włożyć ziemniaki, ser, mąkę, kaszę lub skrobię/mąkę ziemniaczaną, jajko i szczyptę soli. Zagniatać składniki do powstania jednolitej masy. Śliwki pozbawić pestek. W szerokim garnku zagotować ok. 2 l wody. Osolić łyżeczką soli. Odrywać kawałek ciasta, spłaszczyć go na placuszek, na środku ułożyć śliwkę i wsypać trochę cukru trzcinowego. Zlepiać knedle w kulkę i układać na posypanej mąką powierzchni. Kłaść kluski na osolony wrzątek. Gotować ok. 2 min. na małym ogniu od wypłynięcia klusek na powierzchnię. Podawać gorące polane jogurtem lub masłem z bułką tartą.
Naleśniki z twarogiem i musem truskawkowym
Składniki:
– 2 szklanki mąki pszennej
– ½ szklanki wody
– 1 szklanka mleka
– 1 szczypta soli
– 1 jajko
Masa twarogowa:
– 500 g twarogu półtłustego
– 1 jajko
– 40 g cukru
– 1 łyżeczka cukru waniliowego
– 100 g śmietany
Mus truskawkowy:
– 500 g truskawek
– 50 g cukru
– 10 g soku z cytryny
Przygotowanie:
Mąkę wsypać do miski, wbić jajko, wsypać sól, wlać wodę i mieszając stopniowo wlewać mleko. Naleśniki smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron. Twaróg przełożyć do naczynia miksującego, wbić jajko, wlać śmietanę, wsypać cukier, cukier waniliowy i zmiksować. Truskawki umyć, przełożyć do rondelka, wsypać cukier, wycisnąć sok z cytryny i gotować mieszając ok. 15 min. Każdy naleśnik posmarować masą twarogową i musem truskawkowym, zawinąć i posypać owocami.
Ryż z jabłkami
Składniki:
– 2 torebki ryżu
– 500 ml mleka krowiego lub roślinnego
– 500 g prażonych jabłek
– 3 łyżeczki cynamonu
– masło lub margaryna
– 4 łyżki cukru lub ksylitolu
– cukier wanilinowy
– łyżeczka miodu (opcjonalnie).
Przygotowanie:
Wsypać ryż do garnka i zalać go mlekiem. Dodać cukier i cukier wanilinowy oraz miód. Gotować ryż przez kwadrans na małym ogniu, pilnując jednocześnie, by się nie przypalił. Rozgrzać piekarnik do 150 st. C. Naczynie żaroodporne wysmarować margaryną i układać warstwowo ryż, przekładając go jabłkami ze słoika lub wcześniej uduszonymi na patelni jabłkami z cynamonem. Podawać na ciepło.
Lasagne na słodko
Składniki:
– kilka płatów makaronu lasagne
– serek ricotta
– cukier waniliowy (240 g)
– opakowanie malin (zmiksowane na mus)
– 2 średnie kiwi (pokrojone w plasterki)
Przygotowanie:
Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na ugotowany makaron nakładać warstwami serek i owoce.
Makaron z truskawkami
Składniki:
– ugotowany makaron tagliatelle (400 g świeżego, ok. 160 g makaronu suchego)
– 400 g truskawek + kilka do podania
– 100-200 g jogurtu naturalnego, gęstego (lub śmietany kremówki)
– 10 listków mięty
– opcjonalnie 1-2 łyżki cukru, trochę miodu, syropu klonowego, ksylitolu lub innego słodzika
Przygotowanie:
Makaron ugotować wg instrukcji z opakowania w nieosolonej wodzie. Odcedzić, przepłukać zimną wodą i odstawić na bok na durszlaku. W blenderze zmiksować umyte i odszypułkowane truskawki z listkami mięty oraz jogurtem. Ostudzony makaron wykładać na talerze. Polać sosem. Udekorować świeżymi truskawkami i kilkoma listkami mięty.
zobacz również:
Co na obiad? |
Co na obiad? Pomysłowe, szybkie, sycące dania |
Obiady na lato – różne przepisy |