Obalamy 5 najpowszechniejszych mitów o soczewkach kontaktowych.
Zastanawiasz się czy soczewki kontaktowe to optymalne rozwiązanie dla Ciebie? Boisz się, że soczewka przyklei się do oka bądź zmieni swoje położenie? Nie wiesz czy nosząc soczewki możesz stosować makijaż? Chcesz, by Twoje dziecko zaczęło nosić soczewki kontaktowe, ale nie jesteś pewien czy jest w odpowiednim wieku? Oto subiektywny ranking 5 najpowszechniejszych mitów dotyczących soczewek kontaktowych– dziś bierzemy je pod lupę i rozprawiamy się z nimi, udzielając Wam rzetelnych informacji.
Mit 1: Soczewka kontaktowa może przykleić się do oka
Soczewka prawidłowo założona oraz regularnie czyszczona w specjalistycznym płynie przeznaczonym do dezynfekcji i higieny nie powinna przykleić się do gałki ocznej. Substancja, z której wykonane są soczewki (hydrożel bądź hydrożel + silikon) gwarantuje odpowiednie ich uwodnienie. Prawidłowa higiena – cowieczorne ściąganie soczewek i ich zanurzanie w dedykowanym do tego płynie, a także zakraplanie oczu w przypadku uczucia suchości, gwarantuje komfortowe ich użytkowane. Możesz zdecydować się także na soczewki przeznaczone do ciągłego noszenia, które ze względu na swoją budowę oraz zastosowanie odpowiedniej technologii nie mają prawa przykleić się do gałki ocznej.
Mit 2: Soczewka kontaktowa może obrócić się na oku
Soczewki kontaktowe wyprofilowane są zgodnie z naturalnym kształtem gałki ocznej. Poprawnie dobrane i założone idealnie dopasowują się do kształtu oka. Nie ma możliwości, by soczewka obróciła się na oku bądź diametralnie zmieniła swoją pozycję. Może ulec delikatnemu przesunięciu przy zbyt intensywnym pocieraniu oka.
Prawidłową aplikację soczewki na oku rozpoczynamy od ułożenia jej na palcu wskazującym. Następnie drugą ręką odchylamy powiekę i kierujemy soczewkę na powierzchnię oka. Ważne, by po wyciągnięciu z pudełka miała ona kształt „miseczki” – oznacza to, że soczewka jest na właściwej stronie. Jeśli brzegi są wywinięte – obróć ją na odpowiednią stronę. Więcej porad na temat prawidłowej aplikacji soczewek znajdziecie w tym artykule –https://www.twojesoczewki.pl/Jak-prawidlowo-korzystac-z-soczewek.html.
Mit 3: Używając soczewek kontaktowych nie można nosić makijażu
Jeśli nosisz soczewki kontaktowe możesz stosować makijaż – ważna jest jednak właściwa kolejność, a także dobór odpowiednich kosmetyków. Nim przystąpisz do wykonania makijażu załóż soczewki – pamiętaj, by przed ich założeniem dokładnie umyć ręce. Zadbaj także o odpowiedni zestaw kosmetyków – postaw na hypoalergiczne, które nie wywołują uczulenia. Wybierz podkład na bazie wody, a także puder i cienie do powiek, które nie posiadają konsystencji proszku – ich nadmiar może się osypywać i brudzić powierzchnię soczewki. Szerzej na temat makijażu podczas noszenia soczewek w tym linku – https://www.twojesoczewki.pl/Soczewki-kontaktowe-a-makijaz.html
Mit 4: Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm
Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. W prawidłowo zbudowanym oku promienie światła skupiają się w jednym punkcie – na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu z powodu nieprawidłowości krzywizn soczewki, wpadająca do oka wiązka promieni po załamaniu skupia się w dwóch punktach, powodując powstanie nieostrego obrazu. Stosując toryczne soczewki kontaktowe możesz poprawić ostrość widzenia. Soczewki toryczne posiadają różne moce refrakcyjne w przekroju pionowym i poziomym, co pozwala skorygować nieprawidłowości wynikające z zaburzonego kształtu soczewki oka.
Mit 5: Jestem zbyt młody lub za stary na noszenie soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe możesz nosić w każdym wieku. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty – optometrysta pomoże Ci wybrać odpowiednie do wady wzorku soczewki, a także ustali ich moce. Choć nie ma minimalnego wieku, który byłby optymalny do rozpoczęcia przygody z soczewkami kontaktowymi – warto rozważyć czy nasze dziecko jest gotowe na noszenie soczewek i będzie w stanie zadbać samodzielnie o codzienną higienę soczewek, rąk oraz oczu. Na rynku dostępne są specjalne soczewki – soczewki multifokalne, które korygują problemy wynikające z prezbiopii. Wraz z wiekiem oko traci zdolność do szybkiej akomodacji. Odpowiednio zaprojektowane soczewki multifokalne posiadają różne moce w górnej i w dolnej części soczewki – ich wartość różni się w zależności od potrzebnej korekcji zwiększając codzienny komfort. W odpowiednio dobranych soczewkach multifokalnych będziesz swobodnie prowadzić samochód, jak i bez przeszkód przeczytasz skład produktu.
Więcej informacji o doborze soczewek kontaktowych oraz atrakcyjną ofertę (nie tylko soczewkową) znajdziesz na: www.twojesoczewki.pl