URODA I ZDROWIE

Nutri-Score – zdrowie i dobre samopoczucie podane na talerzu!

19 marca 2021, dodał: Redakcja

Chcesz mieć więcej energii do działania? Jednym z czynników, które mają na to wpływ jest dieta, dlatego przyjrzyj się temu, co jesz. Sprawdź, jak ułatwić sobie podejmowanie prawidłowych decyzji zakupowych i jednocześnie zadbać o to, by na Twój talerz trafiały głównie wartościowe produkty spożywcze. Zatroszcz się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie już dziś!

 

ZRÓŻNICUJ I ZBILANSUJ SWOJĄ DIETĘ

Zróżnicowana i zbilansowana dieta to podstawa. W prawidłowym jadłospisie nie ma miejsca na nudę i monotonię! Pamiętaj jednak, aby w koszyku zakupowym umieszczać nie tylko różnorodne produkty, ale przede wszystkim takie, które dostarczą Ci jednocześnie energii, witamin oraz innych, cennych składników odżywczych. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie! Kilka wizyt w sklepie, połączonych ze zwróceniem uwagi na wybrane informacje na etykietach, nauczy Cię odpowiedniego doboru artykułów spożywczych, a tym samym troski o Twoje zdrowie i dobre samopoczucie.

JAK ŁATWIEJ ROZPOZNAĆ WARTOŚCIOWE PRODUKTY SPOŻYWCZE?

Wybór najkorzystniejszych produktów, sprzyjających poprawie nawyków żywieniowych, może być dla niektórych wyzwaniem. W końcu opiera się to przede wszystkim na czytaniu etykiet, a te niestety zwykle wydrukowane są stosunkowo małą czcionką. Ponadto nie najlepsze oświetlenie w sklepie czy słaby wzrok nie ułatwiają studiowania informacji o produkcie. Z pomocą przychodzi wówczas przejrzysty i czytelny system Nutri-Score, który działając jak swego rodzaju kalkulator wartości odżywczych, ułatwia podejmowanie właściwych decyzji zakupowych.

NUTRI-SCORE – CO TO JEST?

Nutri-Score to system znakowania żywności, często nazywany etykietą żywieniową. Umieszcza się go z przodu opakowania po to, by w prosty i przejrzysty sposób przedstawić konsumentowi wartość odżywczą danego artykułu spożywczego. Oznaczenie ma postać prostego kodu, opartego na wyróżnieniu jednej z pięciu liter od A do E, z których każda pokazana jest na tle innego koloru.

JAK ROZUMIEĆ OZNACZENIA W RAMACH SYSTEMU NUTRI-SCORE?

Produkty spożywcze, oznaczone literami A i B oraz kolorem zielonym, to żywność o wysokiej wartości odżywczej. Oznacza to, że warto po nią sięgać częściej lub w większej ilości. Z kolei produkty, które na opakowaniu mają literę C na żółtym tle, powinniśmy spożywać w sposób umiarkowany, a te, oznaczone kolorem pomarańczowym i czerwonym oraz literami D, E to żywność, którą należy spożywać rzadziej lub w mniejszej ilości. Zwykle zawiera ona większą ilość składników, które powinniśmy ograniczać w codziennej diecie (tłuszcze nasycone, cukier, sól).

CZY NUTRI-SCORE ZNAJDZIEMY NA WSZYSTKICH PRODUKTACH?

Oznakowanie w ramach Nutri-Score jest dobrowolne i może pojawić się na produktach spożywczych, które posiadają na swoim opakowaniu informację żywieniową. System nie jest przeznaczony natomiast do oceny żywności specjalnego przeznaczenia – dla niemowląt, małych dzieci i osób chorych – oraz produktów, które nie mają na opakowaniu informacji o zawartości składników odżywczych, np. mąka, miód, zioła.

NUTRI-SCORE W POLSCE

System Nutri-Score uzyskał poparcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Europe) oraz Europejskiej Organizacji Konsumentów (BEUC). W Polsce także uzyskał pozytywne opinie kilku instytucji rozpatrujących go pod kątem żywieniowym i konsumenckim. Ponadto sami konsumenci podkreślają, że oznaczenie to jest pomocne w podejmowaniu decyzji zakupowych1, dlatego cieszyć może fakt, że coraz więcej producentów decyduje się na jego wprowadzenie.

Jedną z firm w Polsce, która się na to zdecydowała, jest Danone – firma, której od lat przyświeca misja, jaką jest niesienie zdrowia poprzez żywność tak wielu ludziom, jak to możliwe2. W szerokiej ofercie spółki znajdują się zarówno produkty oznaczone literami A i B, jak i artykuły oznaczone literą D, należące do kategorii przyjemnościowych – są to takie produkty, które powinno się spożywać w mniejszych ilościach lub rzadziej.

Materiał powstał we współpracy z Danone.

1.Badanie online (CAWI) z panelu Kantar, dla Danone, Nutri-Score, Warszawa; 23.07.2020. Wynik na grupie 135 użytkowników produktów mlecznych w wieku 18-65, którym wyjaśniono sposób czytania Nutri-Score

2.https://danone.pl/misja-i-wartosci/

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Automaty do kawy
Można kupić zwykły automat i też się sprawdzi w niewielkiej firmie... Nie każdy pracownik...
Nazwisko dwuczłonowe
> coolinarna napisał/a: > Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne...
Organizacja wesela na świeżym powie…
Świetna sprawa, nie tylko w czasie pandemii. Większy luz i lepsza atmosfera...
Buty dla pana młodego
Będzie tego dnia w centrum uwagi.. Czy naprawdę chce, żeby goście patrzyli...