Nowy członek rodziny w drodze – o czym powinni pamiętać rodzice?

6 maja 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Przygotowania do powitania na świecie nowego członka rodziny to ważny czas dla rodziców, zwłaszcza gdy zdarza się to po raz pierwszy. Warto zawczasu przygotować wszystkie potrzebne dla maluszka rzeczy, tak by nie stresować się niepotrzebnie, gdy dziecko zjawi się już na świecie. Czas po porodzie to przede wszystkim konieczność odpoczynku dla mamy i dziecka. Kiedy wszystkie niezbędne rzeczy są już przygotowane, znacznie o to łatwiej.

Przygotowania do porodu – co należy zabrać do szpitala?

Wyprawka dla noworodka jest bardzo ważna, a część rzeczy przyda się już w szpitalu. Przyszła mama przygotowuje się do porodu znacznie wcześniej, pakuje też torbę z rzeczami potrzebnymi w szpitalu. Powinny się w niej znaleźć także rzeczy dla dziecka takie jak ubranka, pieluszki, ale przede wszystkim dokumenty. Potrzebna będzie karta ciąży, wyniki USG, dokumenty potwierdzające grupę krwi i czynnik Rh wraz z przeciwciałami odpornościowymi, wyniki morfologii krwi, analiza moczu i wyniki posiewu po 35. tygodniu ciąży, wyniki badań w kierunku WR, HBS Ag, HCV, HIV wykonane w ostatnim trymestrze oraz wyniki dodatkowych badań, szczególnie gdy ciąża jest zagrożona. To, jak przebiega poród, zależy od wielu czynników, wyżej wymienione dokumenty mogą okazać się bardzo przydatne dla lekarza i położnej. Ubranka dla noworodka to kwestia drugorzędna w szpitalu – większość placówek zapewnia ubranka i pieluszki dla dziecka. Warto jednak spakować do torby zabieranej do szpitala kilka zapasowych ubranek. Ubranko, w którym dziecko wyjdzie do domu, zaleca się dostarczyć w dniu wypisu. Powinno być ono dostosowane do pory roku, temperatury powietrza i pogody. Na zimę przydadzą się śpiworek, ciepła czapeczka i rękawiczki. Jeśli pobyt w szpitalu przedłuży się, warto mieć przygotowane dodatkowe ubranka na kolejne dni.

Wyprawka dla noworodka

Szykując wyprawkę dla noworodka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na czystość i jakość wykonania kupowanych przedmiotów. Ubranka należy koniecznie wyprać w delikatnym płynie, nawet jeśli są zapakowane fabrycznie. Trzeba je też uprasować. Wszystkie akcesoria takie jak smoczki czy butelki należy dokładnie umyć, a najlepiej wyparzyć.

Dla noworodka odpowiednie będą ubranka w rozmiarze od 56 do 62 cm. Wyprawka dla noworodka powinna zawierać kilka par śpioszków lub pajacyków, kilka body z długimi lub krótkimi rękawami, kaftaniki, skarpetki bezuciskowe, rękawiczki niedrapki, ręcznik z kapturem do założenia po kąpieli, czapeczki – cienkie i cieplejsze, zależnie od pory roku.

Dla malucha potrzebny będzie też śpiworek albo rożek, tetrowe pieluchy, pieluszki jednorazowe i miękki kocyk. Do szpitala zabieramy tylko niezbędne minimum, reszta wyprawki zostaje w domu.

Na co zwrócić uwagę w pierwszych tygodniach życia maluszka?

Noworodek po przybyciu do domu wymaga m.in. właściwej pielęgnacji pępka. Przydadzą się do tego celu maści i środki dezynfekujące. Wyprawka dla noworodka powinna też zawierać kosmetyki dla niemowląt, chusteczki nawilżane, krem na odparzenia pieluszkowe, oliwkę, szczotkę do włosów i gaziki do przemywania oczu.

W domu powinny też czekać wanienka, przewijak, łóżeczko i akcesoria do karmienia. Przydatne będą także specjalne nożyczki do obcinania paznokci, termometr i aspirator do nosa. Warto wiedzieć, że każdej młodej mamie przysługuje wizyta położnej w ramach NFZ. To bardzo przydatne m.in. przy ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy prawidłowo goi się jego pępek.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Prezenty
Zawsze można być praktycznym :P tym bardziej jak idziemy do mężczyzny. Butelka dobrego...
Czego nie odmówisz sobie nawet podc…
Pizzy, niestety (albo stety :P ). Pizzy nie potrafię się oprzeć i zawsze...
Pleśń i wilgoć w domu
Teraz z domów robi się termosy więc potrzeba wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Kanały...
Termometr
U nas sprawdza się termometr dokonujący dokładnych pomiarów temperatury ciała, ale też powierzchni czy płynów.