Nowoczesne metody antykoncepcji

13 marca 2021, dodał: Ilona
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jest sporo możliwości. Od pigułki po wkładkę wewnątrzmaciczną. Po 35. roku życia podnosi się ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, szczególnie u kobiet, które jednocześnie palą i przyjmują hormony. Jest grupa kobiet, u których dobór preparatu jest trudny, wręcz niemożliwy. U innych trzeba sprawdzić kilka środków, aby dobrać taki, który zapewni im dobre samopoczucie.

Poza tym trzeba pamiętać, że inną antykoncepcję stosuje się u ważącej 45 kilo nastolatki, inną u kobiety, która waży 60 kilo, a jeszcze inną u tej, która urodziła dziecko. I że trzeba ją zmieniać, bo nasza gospodarka hormonalna wciąż się zmienia. Po to właśnie jest tyle nowoczesnych preparatów, abyśmy mogli dopasować antykoncepcję indywidualnie. Tak zwana niecodzienna antykoncepcja czyli krążki dopochwowe, plastry lub wkładki wewnątrzmaciczne. Nowoczesne formy pigułki, które dają kobiecie to, czego dziś najbardziej oczekuje od antykoncepcji.

Wygodę, dobre samopoczucie. I wysoką skuteczność. W Polsce utarło się, że spirala jest dla kobiet, które rodziły. A w tej chwili wkładki mają tak różne wymiary, że możemy je stosować u kobiet, które jeszcze nie mają dzieci. Możemy też użyć wkładki hormonalnej, która zamiast miedzi zawiera pojemniczek z hormonami. W tej chwili ta wkładka to metoda o najwyższej skuteczności. Spirale z miedzią to najpopularniejsza, po sterylizacji, metoda antykoncepcji na świecie. W Polsce wciąż dominuje pigułka. Myślę, że jej popularność wynika z tego, że u nas nie jest to tak „przestarzały” produkt jak na Zachodzie. Praktycznie dopiero jedno pokolenie Polek wychowało się na niej, więc ich córki nie są jeszcze tak przekonane do nowoczesnych metod hormonalnych. Mimo że działają zupełnie inaczej.

 

Co wybrać jeśli…

Nie rodziłam

Najlepiej preparaty jednofazowe, przy okazji skuteczniej regulują cykl.

Puchną mi nogi

Zdecydowanie pigułka dająca efekt moczopędny.

Mam tendencję do tycia

Pigułki raczej nie mają kalorii… Ale trzy kilo na plus w pierwszych trzech miesiącach jej przyjmowania to objaw problemów z zatrzymywaniem wody. Sześć, siedem to już efekt niewłaściwego preparatu.

Mam problemy z cerą

Preparaty o działaniu antyandrogennym. Wspierają leczenie trądziku. Warto po nie sięgnąć, nawet gdy nie potrzebujemy antykoncepcji, aby szybciej się go pozbyć.

Mam obfite krwawienia

Najbardziej trafiona będzie pigułka w tzw. systemie 24 plus 4. Skraca okres do czterech dni. I metody niecodzienne, dzięki którym można ograniczyć liczbę krwawień do jednego na kilka miesięcy.

Nie mam stałego partnera

Pigułka „po”. Ale jeśli ma być stosowana częściej niż raz w miesiącu, to lepiej wybrać antykoncepcję.

 

zobacz również:

Antykoncepcja  – co warto wiedzieć

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Nowoczesne metody antykoncepcji

 1. avatar ojejka pisze:

  Myślę o tym żeby zacząć przyklejać plastry, cz to dobry pomysł?

  • avatar Ilona pisze:

   Najlepiej będzie jeśli pójdziesz na wizytę do ginekologa, on dobierze najlepszą metodę antykoncepcyjną dla Ciebie ;)

 2. avatar stonka pisze:

  Ja się trochę obawiam, że podczas kąpieli w jeziorze czy basenie mi odpadnie…. Jak to jest u was?

  • avatar linka pisze:

   Nie masz czego się obawiać, mi nigdy plaster się nie odkleił, nawet przy kąpielach itp. Tylko dokładnie musisz go przylepić, najlepiej docisnąć ciepłą dłonią przez kilkadziesiąt sekund, oczywiście do suchej skóry ;)

 3. avatar eleva pisze:

  Ja naklejam i dla mnie to bardzo dobra metoda, plusem jest zmiana plastra raz w tygodniu. A i samopoczucie mam po nich dobre.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Paznokcie hybrydowe
Piękne pazurki hybrydowe robią w salonie w Olsztynie. Zresztą nie tylko hybrydowe,...
Dobre salony fryzjerskie
jak jesteś z Warszawy to polecam, zeszłam z brązu na blond,kolor wyszedł super,...
Utrzymanie porządku
Mnie w utrzymaniu porządku w domu pomagają panie sprzątające. Dla ludzi zapracowanych i...
Ulubione fryzury
ostatnio to głównie albo kucyk albo puszczone luźno, często je po prostu suszę...