Noszenie maseczki a kondycja skóry – czym jest mascne: objawy, leczenie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Noszenie maseczki a kondycja skóry – czym jest mascne: objawy, leczenie

1 grudnia 2020, dodał: Ania
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy w ostatnim czasie zauważyliście na swojej skórze zwiększoną ilość niedoskonałości? I zamiast poprawy jest zupełnie na odwrót, skóra się buntuje, a zmiany są zaognione. Niestety to skutki noszenia maseczki. Nie muszą pojawić się u każdego, ale z obserwacji już wiem, że dotyczą coraz większej grupy ludzi. To jest właśnie mascne. Zmiany trądzikowe obejmujące obszar twarzy zasłaniany maseczką. Nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów : mask – maseczka i acne – trądzik.

Przyczyny powstawania mascne

Maseczki są nie tylko uciążliwe w noszeniu, powodują problemy z oddychaniem. Niestety w wielu przypadkach wywołują powstawanie różnego rodzaju zmian skórnych. Nasza skóra sama wydziela sebum. W naturalnych warunkach może oddychać. Przykryta maseczką dusi się i poci jak pod puchową pierzynką.  Maska zatrzymuje wilgoć  wewnątrz, powodując osiadanie tego paskudztwa na skórze. Zbyt duża ilość tych substancji jest idealną pożywką dla grzybów i bakterii, które w występując w większych ilościach skutkuje pojawieniem się wyprysków.

Zwiększona podatność na uszkodzenia skóry i trądzik spowodowana jest także mechanicznym czynnikiem. Maseczki są zazwyczaj dopasowane i przylegają do skóry. Poprawiając ją czy też najzwyczajniej wykonując ruchy głową ,powodujemy podrażnienie naskórka. A także sprawiamy, że całość zanieczyszczeń miesza się. Zwłaszcza jeśli chodzi o kosmetyki do makijażu.

W jaki sposób zapobiegać mascne?

Na pierwszym miejscu oczywiście musicie zadbać o odpowiednią higienę  oraz pielęgnację. Należy dokładnie oczyszczać skórę twarzy delikatnymi środkami oraz właściwie ją nawilżać delikatnymi, najlepiej antyalergicznymi kremami. Lepiej też byłoby zrezygnować z makijażu. Przez dużą wilgoć pod maską nawet do tej pory bezpieczne kosmetyki mogą zacząć nas zapychać.

Istotnym elementem jest także wybór właściwej maseczki oraz jej prawidłowe noszenie. Maska nie powinna być ani za luźna, ani zbyt ciasna. Trzeba też sprawdzić jakość materiału i ilość warstw. Zawsze należy zwrócić uwagę na instrukcję użytkowania maseczki. Jeśli jest to maseczka typu jednorazowego, po określonym czasie nadaje się jedynie do wyrzucenia. Maseczki materiałowe po upływie danego czasu pierzemy lub dezynfekujemy zgodnie z wytycznymi producenta. Pamiętajcie o tym, aby do pranie maseczek użyć delikatnego detergentu i dobrze ją później wypłukać, aby uniknąć możliwości ewentualnego uczulenia.

Zamiast maski możecie sięgnąć po przyłbicę. W tym wypadku też pamiętajcie o właściwej higienie. Należy przetrzeć wewnętrzną stronę przyłbicy preparatem odkażającym. Następnie czekamy, aż odparuje i wtedy można bezpiecznie ubrać przyłbicę.

Jak leczyć mascne?

Kiedy mimo starań i zachowania higieny jednak pojawi się u nas trądzik odmaseczkowy należy wprowadzić odpowiednie leczenie. Warto sięgnąć po kosmetyki, które działają na inne rodzaje trądziku. Wybieramy więc produkty mające w swoim składzie kwas salicylowy, retinol, siarkę, aloes, olejek z drzewa herbacianego e.c.t. Ważne, aby nie miały wysokiego stężenia i działały subtelnie. Bezpiecznie zacząć od żeli czy toników, które mają krótki kontakt ze skórą i powoli zwiększać natężenie składników. Większe , pojedyncze zmiany można potraktować mocniejszym preparatem punktowym.

Pamiętajcie przede wszystkim, aby regularnie zmieniać maseczkę. Nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi. Myć i pielęgnować skórę stosując jak najdelikatniejsze środki. Używać lekkich, nie tłustych kremów i zrezygnować, bądź ograniczyć stosowanie kosmetyków kolorowych.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz