Przez wiele stuleci kobiety używały oliwy do pielęgnacji urody.Stanowi ona bogate źródło cennych dla skóry składników,np.tłuszczów i witaminy E. Można ją stosować do kąpieli,masażu ciała, pielęgnacji włosów. Powinna to być oliwa tłoczona na zimno, z napisem na etykiecie:extra virgin olive oil.
2.Wygląd wiotkiej skóry na szyi poprawi wmasowanie lekko podgrzanej oliwy,a potem okład z ciepłego,wilgotnego ręcznika.Trzeba go przykryć folię dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Warto przed zabiegiem złuszczyć naskórek peelingiem. Ułatwi to wchłanianie oliwy.
3.Zamiast gotowego balsamu można po kąpieli użyć oliwy. Rozprowadza się ją jak balsam-kolistymi ruchami od dołu ku górze na lekko wilgotnej skórze. Jeśli mamy zrogowaciały naskórek na łokciach,kolanach czy piętach, podgrzewamy odrobinę oliwy, nasączamy ją wacik i przykładamy na kilka minut w odpowiednie miejsce. Po oliwę sięgnijmy także podczas kuracji odchudzającej i w czasie ciąży.Uelastyczni skórę i zapobiegnie powstawaniu rozstępów.
4.Oliwy możemy użyć np.do masowania partii ciała zagrożonych cellulitem. Jeśli będziemy robić to codziennie wieczorem,skutecznie zapobiegniemy „pomarańczowej skórce”, zwłaszcza,gdy do oliwy dodamy olejek jałowcowy (10-12 kropli na 6 łyżeczek oliwy). Wlewamy ją w zagłębienia dłoni i smarujemy skórę na pośladkach, biodrach i udach. Potem przez kilka minut trzemy ciało szorstkim pasem sizalowym lub rękawicą. Zabieg znakomicie poprawia krążenie krwi i ułatwia usuwanie toksyn ze skóry.
5.Na suche,łamliwe włosy oliwa działa jak odżywczy balsam. Szybko przywróci im blask i elastyczność.Lekko podgrzaną oliwę wmasowujemy oszczędnie we włosy a potem nakładamy plastikowy czepek i owijamy głowę ręcznikiem. Po 20-30 minutach myjemy głowę szamponem i spłukujemy ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny. Taką kurację powtarzamy raz na dwa tygodnie.
Zobacz również:
- Kosmetyczne właściwości miodu
- Aromatyzowane octy domowej roboty
- Aromatyzowane oliwy własnej roboty
- Zioła w doniczkach: jak sadzić