Niedobór magnezu – jak go zdiagnozować?

22 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł sponsorowany

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Zmagasz się ze zmęczeniem, skurczami, problemami z koncentracją i nie wiesz, jaka jest przyczyna ich występowania? Być może masz zbyt niski poziom magnezu! Objawy niedoboru tego pierwiastka najczęściej są związane z układem nerwowym, sercowo naczyniowym i ogólną kondycją organizmu. Sprawdź, w jaki sposób rozpoznać niedobór magnezu i jak sobie z nim radzić.

niedobór magnezu

Niski magnez – objawy

Niski poziom magnezu czasami dość łatwo rozpoznać po objawach, choć nie zawsze są one takie same. U wielu osób w pierwszej fazie niedoboru pojawiają się skurcze lub mrowienie mięśni. Najczęściej są to: skurcze łydek, drganie powiek, mrowienie kończyn. Ponadto jednak mogą się pojawić takie problemy jak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z równowagą,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • próchnica,
  • łamliwość paznokci,
  • osłabienie włosów.

Jeśli niski poziom magnezu jest długotrwały, objawy mogą się stać znacznie poważniejsze. W zaawansowanych stadiach brak tego pierwiastka może prowadzić do miażdżycy, arytmii, astmy oskrzelowej lub depresji.

Co powoduje niski poziom magnezu?

Poza objawami na zbyt niski poziom magnezu może wskazywać Twój styl życia. Jeśli odżywiasz się „byle jak”, nie dbając o różnorodność spożywanych produktów, bardzo możliwe, że Twojemu organizmowi brakuje zarówno magnezu, jak i innych pierwiastków. Należy również zwrócić uwagę na podaż kwasów tłuszczowych i fosforanów – jeśli jest wysoka, ogranicza to wchłanianie magnezu. Zdarza się również, że większość spożywanego pierwiastka jest wypłukiwana z organizmu. Ten proces zdecydowanie przyspiesza spożywanie dużej ilości kawy, herbaty, napojów energetyzujących czy alkoholu. Wchłanianie magnezu mogą też zmniejszać niektóre leki, szczególnie antybiotyki, leki nasenne i antykoncepcyjne. Z kolei środki moczopędne i przeczyszczające przyspieszają jego wypłukiwanie.

Jak rozpoznać niski poziom magnezu?

Niekiedy trudno rozpoznać niski magnez. Objawy mogą bowiem wskazywać na rozmaite schorzenia. Co więcej, mogą mu towarzyszyć również inne niedobory, które wpływają na rodzaj odczuwanych dolegliwości. Dlatego warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację. Poza wymienionymi wyżej czynnikami na powstawanie niedoborów może mieć wpływ również stres, szczególnie długotrwały. Dlatego warto zadbać o wysoką podaż produktów pełnych magnezu (produkty zbożowe, orzechy i pestki, kakao, soja, fasola, suszone morele, banany) w sytuacjach stresowych – pomoże to nie doprowadzić do niedoborów.

Najpewniejszym i najwłaściwszym sposobem na rozpoznanie zbyt niskiego poziomu magnezu jest wykonanie badania krwi. Jeśli zgłosisz się do lekarza pierwszego kontaktu i opiszesz mu swoje objawy oraz podejrzenia, na pewno wyda Ci odpowiednie skierowanie. Wynik poniżej normy będzie sygnałem do wdrożenia leczenia. Zapewne dostaniesz zalecenia dotyczące modyfikacji diety oraz receptę na leki pomagające uzupełnić poziom magnezu. Lekarze chętnie zalecają przyjmowanie środków takich jak Aspargin, które w jednej tabletce zawierają zarówno magnez, jak i potas – stosowanie tych substancji razem wzmacnia bowiem ich wchłanianie.

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak szybko w relacjach przechodzici…
Zależy też od tego, jak bardzo mnie ktoś kręci.. Bo jeśli bardziej mnie kręci...
Sposoby na jesienną chandrę:)
Słodkości:) Jesienią najwięcej piekę ciast, zauważyłam...
yerba mate
Był czas, że tylko ją piłam, ale nie widziałam specjalnego wpływu na samopoczucie...
Przyjęcie do przedszkola a szczepie…
Dziecko niezaszczepione może roznosić choroby, więc lepiej pilnować tych podstawowych szczepień, chyba że...