Po energy drinki sięgają wszyscy. Jednak bardzo zatrważające są informacje, że sięgają po nie coraz młodsi, sięgają coraz częściej.
Co dziewiąty gimnazjalista pije w szkole napoje energetyczne! Co piąty pije go kilka razy w tygodniu! Piją przed sprawdzianami, dyskotekami, podczas grania na komputerze i gdy uprawiają sport.
Zawarte w nich kofeina, teina, tauryna,witamina B6 zwiększają szybkośc reakcji i wydolność organizmu, przeciwdziałają zmęczeniu i przyspieszają metabolizm. Dla nastolatków to więc prawie napój idealny. Tym bardziej, że mało mówi się o działaniach niepożądanych i skutkach nadużywania energy drinków.
- Zaburzenia rytmu serca
- nadciśnienie tętnicze
- agresja
- bezsenność
- drgawki
- bóle brzucha
- odwodnienie
- za 20 lat choroba wieńcowa
Żadnych informacji na ten temat nie znajdziemy na opakowaniach! Ale to się wkrótce zmieni.
„Nierekomendowany dla dzieci, kobiet w ciąży i osób wrażliwych na kofeinę” czy „konsumuj z umiarem”. Takie napisy mają pojawić się na napojach do końca tego roku.
Być może to zwróci naszą uwagę, że napój energetyczny to nie oranżada. I o ile dorośli, mogący decydować o tym, co zafundują swojemu organizmowi, biorą za to odpowiedzialność, o tyle młodzi potrzebują jasnych informacji, że nie jest to napój idealny.
Zobacz również:
- Kobieta i alkohol: fakty i mity
- Nieznane fakty o napojach energetycznych
- Czy piwo jest zdrowe
- Marihuana szkodzi i uzależnia?