URODA I ZDROWIE

Niebezpieczna szałwia

27 kwietnia 2011, dodał: Justyna Makowska

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest wieloletnią krzewinką z kwadratową w przekroju łodygą, szarymi, chropowatymi w dotyku liśćmi i purpurowo – niebieskimi kwiatami. Ta niepozorna z pozoru roślinka kryje w sobie moc właściwości leczniczych i zastosowań terapeutycznych, które dobrze, lecz nie doskonale opisuje stare łacińskie przysłowie : Cur moritur homo, cui salvia crescit in horto (Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie rośnie szałwia?).

Surowiec leczniczy, a więc część rośliny, z której są pozyskiwane i izolowane cenne w lecznictwie związki, stanowią wysuszone liście szałwii. Przypisuje się im właściwości antyseptyczne, odkażające, przeciwskurczowe na mięśnie gładkie oraz wiatropędne.  Szałwia jest popularnym lekarstwem w zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej i  gardła (kto  z nas chociaż raz w życiu nie stosował preparatu Dentosept, którego głównym składnikiem jest wyciąg z liści tej rośliny bądź nie sporządzał płukanek do podrażnionego gardła? ).  Substancje czynne Salvii powodują wzmocnienie dziąseł,  zmniejszenie ich  nadwrażliwości, są powszechnie stosowane w parodontozie i w chorobach przyzębia (coraz popularniejsze są obecnie pasty do zębów z szałwią). Szałwia jest również skuteczna w problemach żołądkowych – rozstroju żołądka, wzdęciach czy biegunce. Ponadto jest używana w leczeniu nadmiernej potliwości – w nadchodzące upalne dni warto będzie wypić napar z jednej torebki szałwii dziennie!

Mało kto jednak wie, że olejek eteryczny szałwii jest bogaty w tujon, który stosowany w większych dawkach wywołuje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego! Dłuższe stosowanie wyciągów etanolowych może wywołać zaburzenia w funkcjonowaniu kory mózgowej, drażliwość, stany podniecenia,  drgawki, nudności, otępienie, nawet omamy czy psychozy!  Odnotowywane są także przypadki drgawek tężcowych po spożyciu tujonu, skurcze macicy u kobiet czy przypadki krwiomoczu. Dlatego jeśli farmaceuta zapomni przypomnieć nam o tym, że z pozoru bezpieczne leki roślinne trzeba stosować z umiarem, należy zakupione preparaty z szałwią używać w dawkach zaleconych przez producenta lub przez krótki okres czasu.

Zobacz również:

  1. Szałwia lekarska – to ci ziółko!
  2. Kosmetyczne właściwości miodu
  3. Aromatyzowane oliwy własnej roboty
  4. Zioła w doniczkach: jak sadzić
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

kłujący ból brzucha
Problemy z trawieniem, problemy z wątrobą skutecznie leczy Hepeel (https://www.centrumhomeopatii.pl/product/details/heel-hepeel-n-tabl-podj-50-tabl.html). Lek homeopatyczny, bezpieczny...
Dziecko moczy się w nocy
Dziecko może moczyć się w nocy z różnych powodów, zwykle to jest stres,...
Przeziębienie i grypa-domowe sposob…
Tran do picia, tran w kapsułkach, albo Tranvit z czosnkiem. Wiele jest produktów...
Kosmetyki do stóp
Ja lubię krem wiesiołkowy - polski Gal w apteki. Krem nie jest przeznaczony...