Niebezpieczna szałwia

27 kwietnia 2011, dodał: Justyna Makowska

Szałwia lekarska (Salvia officinalis) jest wieloletnią krzewinką z kwadratową w przekroju łodygą, szarymi, chropowatymi w dotyku liśćmi i purpurowo – niebieskimi kwiatami. Ta niepozorna z pozoru roślinka kryje w sobie moc właściwości leczniczych i zastosowań terapeutycznych, które dobrze, lecz nie doskonale opisuje stare łacińskie przysłowie : Cur moritur homo, cui salvia crescit in horto (Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie rośnie szałwia?).

Surowiec leczniczy, a więc część rośliny, z której są pozyskiwane i izolowane cenne w lecznictwie związki, stanowią wysuszone liście szałwii. Przypisuje się im właściwości antyseptyczne, odkażające, przeciwskurczowe na mięśnie gładkie oraz wiatropędne.  Szałwia jest popularnym lekarstwem w zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej i  gardła (kto  z nas chociaż raz w życiu nie stosował preparatu Dentosept, którego głównym składnikiem jest wyciąg z liści tej rośliny bądź nie sporządzał płukanek do podrażnionego gardła? ).  Substancje czynne Salvii powodują wzmocnienie dziąseł,  zmniejszenie ich  nadwrażliwości, są powszechnie stosowane w parodontozie i w chorobach przyzębia (coraz popularniejsze są obecnie pasty do zębów z szałwią). Szałwia jest również skuteczna w problemach żołądkowych – rozstroju żołądka, wzdęciach czy biegunce. Ponadto jest używana w leczeniu nadmiernej potliwości – w nadchodzące upalne dni warto będzie wypić napar z jednej torebki szałwii dziennie!

Mało kto jednak wie, że olejek eteryczny szałwii jest bogaty w tujon, który stosowany w większych dawkach wywołuje uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego! Dłuższe stosowanie wyciągów etanolowych może wywołać zaburzenia w funkcjonowaniu kory mózgowej, drażliwość, stany podniecenia,  drgawki, nudności, otępienie, nawet omamy czy psychozy!  Odnotowywane są także przypadki drgawek tężcowych po spożyciu tujonu, skurcze macicy u kobiet czy przypadki krwiomoczu. Dlatego jeśli farmaceuta zapomni przypomnieć nam o tym, że z pozoru bezpieczne leki roślinne trzeba stosować z umiarem, należy zakupione preparaty z szałwią używać w dawkach zaleconych przez producenta lub przez krótki okres czasu.

Zobacz również:

  1. Szałwia lekarska – to ci ziółko!
  2. Kosmetyczne właściwości miodu
  3. Aromatyzowane oliwy własnej roboty
  4. Zioła w doniczkach: jak sadzić

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jaki zabieg na zmarszczki w Krakowi…
Jeśli chodzi o usuwanie/wypełnianie zmarszczek, jednym ze skuteczniejszych zabiegów jest użycie kwasu hialuronowego,...
Czego nauczyły Was związki?
Moje związki nauczyły mnie aby nie ufać mężczyznom. To smutne...ale to prawda.
Gdzie wyobrażacie sobie idealne zar…
Najlepsze zaręczyny...to plaża i polskie morze.
Naturalne preparaty dla włosów
Ja stosuję olej kokosowy- daje super efekty.