Nie czekaj na upały. Pomyśl o klimatyzacji zimą | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne

Nie czekaj na upały. Pomyśl o klimatyzacji zimą

14 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Pierwsze upalne dni przynoszą zawsze gwałtowny wzrost zainteresowania urządzeniami klimatyzacyjnymi. Wśród sprzedawców i montażystów zaczyna się wtedy prawdziwy boom, który wpływa zarówno na ceny sprzętu, jak i czas realizacji usług. Dlatego też niezależnie od tego, czy wybieramy przenośny klimatyzator czy instalację naścienną, warto już zawczasu pomyśleć o systemie klimatyzacyjnym.

mieszkanie

Dlaczego warto zamontować klimatyzację?

Klimatyzatory przenośne, jak i naścienne pozwalają utrzymać pożądaną przez nas temperaturę, zapewniając odpowiednie warunki do pracy, nauki czy snu. Obecnie wiele klimatyzatorów wyposażonych jest nie tylko w funkcjęchłodzenia, ale także wentylacji, osuszania i ogrzewania pomieszczeń, tworząc wielofunkcyjne urządzenia 3 lub 4w1. Szczególnie istotna może okazać się ostatnia funkcja – ogrzewaniapomieszczenia. Dzięki niej klimatyzator może okazać się użyteczny również w chłodniejsze miesiące, co może być argumentem przemawiającym za zakupem urządzenia właśnie zimą.

Dlaczego warto kupić klimatyzator zimą?

Czas realizacji usługi (zima – ok. 1 tygodnia, latem ok. 5-6 tygodni)

Sprzedawcy i montażyści klimatyzatorów (często są to firmy oferujące kompleksowe usługi) przyznają, iż latem czas oczekiwania na montaż klimatyzatorów znacznie się wydłuża. O ile zimą zakup, dostawę i montaż klimatyzatora typu split możemy sfinalizować wciągutygodnia, o tyle wraz z nadejściem upałów, czas realizacji zamówienia wzrasta nawet do 1,5 miesiąca. Wielu sprzedawców zwraca też uwagę na ocieplający się klimat, który sprawia, iż klienci, mający w pamięci obraz zeszłorocznego lata, w obawie przed jeszcze większymi temperaturami, starają się rozwiązać problem zawczasu.

Koszty zakupu i montażu

Z obserwacji rynku wynika, iż zimą wiele urządzeń oferowanych jest w promocji, podczas gdy wraz z nadejściem wiosny ceny wracają do normy. Latem zaś olbrzymi popyt pozwala na dodatkowe wywindowanie cen urządzeń. Często też wraz z początkiem sezonu (miesiące wiosenno-letnie), producenci wprowadzają nowe cenniki na dany rok, powodując iż ceny urządzeń również idą w górę. Przykładem zimowej promocji może być oferta klimatyzatorów przenośnych Fersk. Za dwururowy klimatyzator przenośny Fersk Twinne zapłacimy obecnie 1899 zł zamiast 2499 zł. Zimą taniej kupimy również urządzenie przenośne firmy Dimplex. Ze względu na mniejszy popyt, możemy też spotkać promocje na usługi sprzedaży i montażu klimatyzatorów split.

Klimatyzator przenośny czy split? Jedno czy dwururowy?

Wśród urządzeń klimatyzacyjnych wyróżnia się przede wszystkim klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne. Zarówno jeden, jak i drugi typ urządzeń ma swoje wady i zalety, które sprawiają, iż w danej sytuacji jedno urządzenie sprawdzi się lepiej, inne gorzej. Urządzenia przenośne nie wymagają żadnego specjalistycznego montażu. Możemy je zamontować samodzielnie, ustawiając klimatyzator w pobliżu uchylonego okna, przez które przeprowadzimy rurę odprowadzającą cieple powietrza. W tej sytuacji potrzebna tez będzie uszczelka, którą zapobiegnie napływaniu do pomieszczenia dużych ilości ciepłego powietrza. Wśród klimatyzatorów przenośnych wyróżniamy urządzenia jedno i dwururowe. 

Większość klimatyzatorów wyposażonajest w jedną rurę, którą ciepłe powietrze z pomieszczenia wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Nieustanne odprowadzanie powietrza z pokojuprzyjednoczesnym braku dostarczania powietrza z zewnątrz może jednak do powstawania tzw. podciśnienia. Ponieważ ilość wyrzucanego powietrza jest większa od tej dostarczanej do środka, prowadzi to do niepożądanego napływu powietrza z otoczenia poprzez kanały wentylacyjne i nieszczelności.

W przypadku klimatyzatorów dwururowych problem podciśnienia nie występuje. Druga rura dostarcza bowiem powietrze spoza budynku. Uzyskanie optymalnej temperatury możliwe jest szybciej, a w konsekwencji zużyta zostaje mniejsza ilość energii. Dlatego też klimatyzatory dwururowe charakteryzują się wydajnością większą o 25-30%.

Urządzenia przenośne występują zarówno w formie klimatyzatorów kompaktowych (tzw. monobloków), jak i typu split (dwuczęściowych, z osobnym parowaczem i skraplaczem). Wśród klimatyzatorów naściennych mamy do czynienia tylko z konstrukcjami typu split

Jest to rozwiązanie, które często widzimy w biurach, zakładach czy prywatnychdomach. Rzadziej klimatyzatory typu split występują w mieszkaniach w blokach.Ichmontaż wymaga bowiem ingerencji w ścianę zewnętrzną budynku. Ponadto hałas emitowany przez urządzenie może zakłócać spokój sąsiadów z bloku. W takich przypadkach polecany jest klimatyzator jednoczęściowy (monoblok). Jednocześnie wśród urządzeń typu split znajdziemy też klimatyzatory przenośne. Przykład takiego rozwiązania podany jest poniżej. Zewnętrzna część urządzenia (skraplacz) ustawiona jest wówczas na tarasie lub balkonie, wewnętrzna zaś w pomieszczeniu, w pobliżu okna. Obydwie części połączone są rurką przechodzącą przez uchylone okno lub dziurę w ścianę.

Ile kosztuje klimatyzator przenośny i split?

Oto jak prezentują się szacunkowe koszty urządzeń:

Klimatyzator przenośny – zimą: 1000 – 2500 zł, latem 1500 – 3000 zł, montaż samodzielny

Klimatyzator stacjonarny typu split – 1500 – 4000 zł, montaż około 800-1500 zł (w zależności od odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną oraz stopnia trudności montażu)

Co wpływa na cenę klimatyzatorów?

 • Rodzaj klimatyzatoraprzenośny czy montowany na stałe. Urządzenia przenośne nie wymagają w zasadzie montażu, można je łatwo przemieścić, pamiętając jedynie o ustawieniu niedaleko okna. Ich plusem jest niższa cena, okupiona jednak często mniejszą wydajnością.
 • Moc chłodnicza i grzewcza – warunkuje powierzchnię, na jakiej klimatyzator się sprawdzi. Standardowe klimatyzatory to urządzenia o mocy od 2 do 4 kW. W przypadku wielkich powierzchni, moc ta powinna być większa. Dlatego też spotyka się urządzenia o mocy nawet 10 kW.
 • Pobórprądu – klasa energetyczna urządzenia. Na rynkach jest wiele urządzeń, który uzyskały klasę A, a nawet A+. Będą one charakteryzować się mniejszym poborem prądu, a więc tańszą eksploatacją. Przykładowo, jeśli moc chłodzenia urządzenia to 1500W, a więc 1,5 kW, a koszt jednej kWh w Polsce to obecnie 0,55 zł, możemy przyjąć, iż za godzinę użytkowania urządzenia zapłacimy 0,82 zł. W przypadku używania sprzętu 4 godziny dziennie przez 30 dni w miesiącu będzie to: 30 x 4 x 0,82 zł = 99 zł.
 • Inne funkcje urządzenia – na rynku dostępne zarówno bardzo proste urządzenia, będące jedynie klimatyzatorami, jak również takie, które oprócz chłodzenia mogą również ogrzewać, osuszać czy wentylować pomieszczenia. Dodatkowe funkcje to większy komfort, ale też wyższa cena. Podobnie też sprawa ma się z inwerterem. Urządzenia klasyczne, pozbawione inwertera włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość, przez co włączają i wyłączają się dość często, zużywając bardzo dużo energii na rozruch. Sprzęt wyposażony w inwerterzapobiega częstemu włączaniu i wyłączaniu się sprzętu, dopasowując płynnie wydajność i działanie do temperatury otoczenia.

W przypadku urządzeń naściennych dochodzą jeszcze koszty montażu, zależne od:

 • Odległości między parowaczem, a skraplaczem – Odległość między jednostkami wpływa na koszty zużytych materiałów, jak również czas pracy monterów.
 • Specyfiki montażu – w przypadku skomplikowanego montażu, wymagającego rusztowań czy podnośnika, należy liczyć się z większym kosztem. Cena może wzrosnąć również wraz z koniecznością przekucia przez ścianę żelbetową. Inne koszty są również w przypadku integracji klimatyzacji z innymi systemami zamontowanymi w domu (wentylacja, rekuperacja)

Jak wybrać klimatyzator dopasowany do potrzeb?

Odpowiedź na to pytanie została po części zawarta w poprzednich akapitach. Zachęcamy również do skorzystania z wiedzy ekspertów. Poniżej kilka kryteriów, które powinny wpłynąć na wybór klimatyzatora przenośnego wg Wybierzoczyszczacz.pl

 • Odpowiednia moc chłodnicza orazgrzewcza – wyrażana w kW, moc klimatyzatora jest czynnikiem, który determinuje powierzchnię, na której sprzęt może być używany. Przyjmuje się, że do schłodzenia 1 m³ powietrza potrzeba urządzenia o mocy co najmniej 0,03 kW. Przy wysokości pomieszczenia 2,7 m, łatwo więc przeliczyć, iż na 1 m2 potrzebne jest 0,081 kW. Dlatego też w przypadku pokoju o wielkości 30 m² i wysokości 2,7 m powinno się wybrać klimatyzator o mocy minimum 2,43 kW (30 x 2,7 x 0,03 = 2,43).

Uwaga! Moc chłodnicza może różnić się od mocy grzewczej urządzenia, dlatego warto zwrócić uwagę na obydwa parametry.

Pozostałe czynniki, które warto wziąć pod uwagę:

 • Przepływ powietrza – warunkuje jak szybko powietrze zostanie schłodzone. Zbyt niski przepływ powietrza sprawia, iż obniżenie temperatury zajmuje sporo czasu. Dlatego też przepływ powietrza z reguły nie powinien być niższy niż 300 m³/h. W przypadku większych pomieszczeń dobrze, jeśli wartość ta wynosi około 400 m³/h.
 • Czynnik chłodzący – w produkowanych obecnie klimatyzatorach znajdziemy głównie następujące związki chemiczne: R410A – R32 (difluorometan) i R125 (pentafluoroetan) w równych proporcjach; R290 – czysty propan; R407C – złożony w 52% z gazu R143A (1,1,1-trifluoroetan), w 25% z R125 (pentafluoroetan) i w 32% z R32 (difluorometan).
 • Pobór prądu – Zależny od klasy energetycznej, którą urządzenie reprezentuje. Najlepsze klimatyzatory zdobywają klasę A lub A+, redukując istotnie koszty eksploatacji urządzenia.
 • Głośność – klimatyzatory z reguły nie należą do najcichszych urządzeń. W ich przypadku bowiem cicha praca oznacza bowiem niską wydajność. Ważne jest to, aby klimatyzator charakteryzował się optymalnym stosunkiem głośności pracy do wydajności. O ile hałas na poziomie 55 dB jest akceptowalny przy mocy urządzenia ok. 3,5 kW, o tyle powinien niepokoić, gdy moc urządzenia to np. 2,3 kW.

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz