URODA I ZDROWIE

Naturalne odżywianie, czyli zalety karmienia piersią

9 czerwca 2020, dodał: Redakcja

Wśród mam coraz bardziej popularny jest naturalny styl życia. Kontakt skóra do skóry po porodzie, używanie pieluch wielorazowych, stosowanie kosmetyków ekologicznych, gotowanie domowych posiłków oraz wybieranie drewnianych i prostych zabawek – to jego niektóre elementy. Jednak najlepsze, co może dać kobieta swojemu dziecku, to matczyny pokarm. Poznaj zalety karmienia piersią!

 

niemowlak

Do kosmetyków lub ubrań o naturalnym składzie nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadku karmienia piersią bywa inaczej. Na temat właściwości mleka mamy powstało wiele mitów. Aby uniknąć nieporozumień, warto zapoznać się z udowodnionymi naukowo zaletami karmienia piersią.

Naturalny antybiotyk

Badania nad mlekiem matki przyniosły wiele ważnych wniosków dotyczących jego właściwości. Jedną z najważniejszych zalet karmienia piersią jest to, że w pokarmie znajdują się substancje (m.in. laktoferyna oraz probiotyczne bakterie bifidobacterium), które zwalczają nie tylko niekorzystne bakterie i wirusy, ale także groźne grzyby.

Dziecko karmione piersią jest bardziej odporne od niemowląt, które spożywają gotowe mieszanki mlekozastępcze. U maluchów, które piją mleko kobiece (także tych karmionych metodą mieszaną – które spożywają naturalny pokarm nieregularnie), zauważono znacznie niższe ryzyko zachorowań na choroby układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, a także rzadsze występowanie alergii.

Mniejsze ryzyko SIDS

Naukowcy wiele lat poświęcili na badania tajemniczej śmierci niemowląt podczas snu. W drugiej połowie XX wieku nazwano to zjawisko Zespołem Nagłej Śmierci Łóżeczkowej, czyli SIDS.

Po kolejnych kilku latach badań naukowcy ustalili, że karmienie piersią przez 2 miesiące życia dziecka zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej o 40%! Pokarm mamy jest lekkostrawny, przez co niemowlę szybciej robi się głodne i częściej budzi się w nocy. Co więcej, badacze sugerują, że karmienie piersią przyczynia się do budowy lepszego systemu odpornościowego, szybszego rozwoju mózgu oraz regulacji rytmu dnia. Im dojrzalszy organizm dziecka, tym mniejsze zagrożenie SIDS.

Mleko kobiece a nowotwory i choroby cywilizacyjne

Długie karmienie piersią znacząco obniża ryzyko wystąpienia u dzieci chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu II, otyłość, astma oraz nadciśnienie tętnicze. Do szczególnych właściwości mleka kobiecego zalicza się również działanie przeciwnowotworowe, które zauważa się nie tylko u dzieci, ale także u karmiących matek.

Ekonomicznie i ekologicznie

Karmienie piersią to najtańszy sposób żywienia niemowlęcia. Wystarczy, że przystawisz dziecko do piersi. Oczywiście, w niektórych przypadkach przydadzą się nakładki na sutki lub lanolina na poranione brodawki. Niemniej jednak to nadal mniejszy koszt niż zakup butelek, mleka modyfikowanego i sterylizatora.

Karmienie piersią ma o wiele więcej zalet, których nie sposób wymienić. Dlatego warto zadbać o odpowiednią ilość mleka w piersiach. W tym mogą pomóc specjalne preparaty, takie jak Femaltiker. Zawarty w nim słód jęczmienny wpływa pozytywnie na produkcję kobiecego pokarmu. Dzięki temu dziecko się najada i regularnie przybiera na wadze.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Endermologia - warto?
W moim przypadku endermologia dała bardzo dobre efekty. Byłam na serii 12 zabiegów,...
pozycjonowanie
Co do marketingu internetowego to warto rozpocząć współpracę z naprawdę godną uznania agencją reklamową...
Umiecie udzielić pierwszej pomocy w…
Kiedyś umiałam, ale pozapominało mi się szczegółów, muszę tą wiedzę odświeżyć...
Auto na minuty
Ja częściej wypożyczam na kilka godzin, więc na minuty byłoby chyba drożej?