Ruch lotniczy w Polsce jest rozproszony, obsługują go lotniska zlokalizowany w największych miastach, z warszawskim Okęciem na czele. Dlatego powstał pomysł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który skumuluje usługi lotnicze dla nawet 100 mln pasażerów w ciągu roku. Jego lokalizacja między stolicą a Łodzią – a więc w samym centrum Polski – jest dogodna dla osób z całego kraju, które dotąd wybierały albo Okęcie, albo najbliższe sobie lotnisko, podróżując często z przesiadkami.
Projekt został już przyjęty przez rząd, a jego założenia są bardzo innowacyjne. Zakładają też w przyszłości budowę połaczeń kolejnowych, by usprawnić dojazd do portu dla pasażerów.
Lokalizacja CPK znajduje się w okolicach wsi Stanisławów (gmina Baranów, położona na zachód od Warszawy). Planowane lotnisko będzie nosiło nazwę „Port Solidarność” i będzie wspierało działalność lotniska na Okęciu.
CPK będzie zlokalizowany nieopodal głównego węzła komunikacyjnego Kolei Dużych Prędkości, który zostanie zrealizowany do 2035 roku.
Początkowo będzie obsługiwał ok. 45 mln pasażerów rocznie, jednak już planuje się jego rozbudowę dla docelowej ilości 100 mln podróżujących w regionie Euroopy Środkowo-Wschodniej. Będzie to lotnisko działające całodobowo przez 365 dni w roku. Będzie dobrze skomunikowane z głównymi polskimi lotniskami, a jego pasy startowe o długości 4 km i szerokości 60 metrów będą mogły obsługiwać nawet największe samoloty.
Realizacja całego projektu ma zamknąć się w ok. 35 mld zł, z czego 19 mld pochłonie budowa samego lotniska. Co ważne, nie przewiduje się dla niego dofinansowania z Unii Europejskiej, które może być pozyskane dla budowy dróg i połączeń kolejowych.
Planowane zatrudnienie to blisko 37 tys. miejsc pracy, a kolejne 70 tys. – po otwarciu sąsiadującego z lotniskiem Airport City, w którym będą zlokalizowane hotele oraz ogromne centrum wystawiennicze i logistyczne.
Znany jest już wstępny harmonogram budowy CPK, zakładający jego powstanie w 2027 roku.